Один з факторів успішного садівництва – правильна підготовка дерев і чагарників до зимівлі. Більшість робіт важливо провести до того, як землю вкриє сніг. Від надійного захисту рослин на зиму залежить їх здоров’я і якість плодоношення в наступному сезоні.
Осіння підготовка в саду: з чого почати
Залишки листя, гниють плоди – відмінне місце зимівлі для шкідливих бактерій і грибкових інфекцій. Тому стандартний список осінніх робіт в саду повинен починатися з такої підготовки:
- Зберіть залишки фруктів або ягід з гілок, глибоко закопайте падалицю.
- Огляньте дерева і ягідники. Якщо на гілках є механічні або хворобливі ушкодження, займіться лікуванням.
- Приберіть листя. Здорові можна використовувати для компостної купи або підготовки мульчі. Хворі потрібно обов’язково винести за межі ділянки і ліквідувати. Поширені захворювання легко впізнати за характерними плям, нальоту на листі і звірити симптоми по фото.
Увага! Спалювання листя заборонено законодавством, оскільки канцерогенний дим завдає шкоди навколишньому середовищу і здоров’ю людей.
У цивілізованих країнах під час підготовки до зими листя просто звозять на полігони до інших відходів. Але в звичайний сміттєвий контейнер їх складувати теж заборонено.
Власникам присадибних ділянок пропонують замовляти вивезення таких відходів за окрему плату. Якщо такої можливості у вас немає, просто віднесіть заражену листя подалі від городів і будинків.
Порада. Серед дачників є думка, що листя під час підготовки збирати не обов’язково. Залишена на грядках, вона захистить коріння плодових культур в верхніх шарах грунту. Можна знайти і золоту середину: частина зібрати для потреб городу, а іншу підвернути до пристовбурному колі теплолюбних рослин. У будь-якому випадку проводите процедуру в середині жовтня.
Підготовка дерев і чагарників до зимівлі: обрізка та очищення
В холоду дерева і ягідники повинні входити в полегшеному стані: без сухих і слабких пагонів, пошкоджень і хвороб. До заходів слід вдаватися до настання стабільних морозів. Підготовка повинна забезпечити здоров’я рослин. Важливо, щоб погода була сухою, а температура під час роботи не опускалася нижче -10 ° С.
Орієнтовна схема підготовки дерев і кущів:
- Видаліть сухі, ослаблені, ушкоджені, хворі гілки. Зріжте пагони, які спрямовані вглиб крони і загущают її.
- Кут зрізу, довжина відрізків залежить від виду культури і її віку. Але зріз обов’язково повинен бути рівним, гладким і з цілої корою.
- Всі зрізи необхідно відразу ж обробити, щоб знизити ризик зараження рослини через нього. Для початку нанесіть мідний купорос (1 ч. Л. На 1 л води), потім – садовий вар. Така підготовка допоможе ніжною деревині швидше затягнутися кіркою.
- Обстежте кору на предмет тріщин, обривів, моху або лишайників. Все зайве видаліть, а рани зачистите по краю і замажте садовим варом.
- Приберіть ловчі пояси, якщо вони були. Одноразові спаліть, а тканий матеріал виперіть і залиште до наступної весни.
Осіння боротьба з шкідниками і грибком при підготовці до холодів
Будь-яка цвіль або грибок на деревині або в опалому листі – знак, що в квітні їх збудники повернуться, і хвороба розростеться з новою силою. Від парші, коккомікоза, борошнистої роси і т. П. Добре зарекомендувало себе обприскування в період осінньої підготовки такими засобами:
- спиртовим розчином борної кислоти (4%);
- розчином мідного купоросу – 300 г на 10 л води;
- розчином сечовини – 500 г на 10 л води;
- сумішшю господарського мила – 50 г на 10 л;
- розчином кальцинованої соди – 400 г на той же обсяг;
- препаратами Хорус, Актара, Карбофос.
Профілактична підготовка потрібна і пристовбурному колі. Для обприскування грунту слід використовувати більш концентровані суміші зазначених коштів. Від шкідників допоможуть інсектициди. Комахи пристосувалися жити в товщі грунту або під корою старих дерев. Які препарати потрібні – підкаже вид шкідника.
Порада. Під час осінньої підготовки обприскуйте всі чагарники і дерева, якщо в саду є хоч одне заражене рослина.
Передзимовий підживлення рослин в саду
Підготовка дерев і кущів на садовій ділянці неможлива без підгодівлі. Цей захід додасть рослинам холодостойкости і допоможе швидше прокинутися з першим теплом. З органіки застосовують:
внесення добрив
- Гній, розведений у воді в пропорції 1:10.
- Компост. Під час предзимней підготовки на 1 кв. м необхідно до 2 кг речовини для рослин молодше 7 років і до 3 кг – для старших примірників.
- Перегній. Піввідра на 1 кв. м грунту.
- Зола. 100 г на відро води.
З мінеральних добрив під час підготовки до зими саду не потрібен тільки азот. Він стимулює ріст і не дає культурам повноцінно увійти в стан спокою. Обмежтеся фосфорно-калійним набором. Для підготовки рослин до 10 років витрачають по 1 ст. л. хлористого калію і 2 ст. л. суперфосфату на відро води, для старших дозування збільшують удвічі. Для сливи і вишні підгодівлі потрібно більше: 3 ст. л. суперфосфату і 2 ст. л. сульфату калію на 10 л. На кожне дерево потрібно по 4 таких відра.
Працюйте відповідально. Для підготовки дерев досить пари днів. Зате цього літа справ на ділянці зменшиться. Клопоти віддадуть сторицею, коли сад віддячить вам своїм здоровим, квітучим виглядом і ще більшим урожаєм.