Працьовита бджолина сім’я без діла сидіти не може. Тому навіть жарким посушливим літом, коли на в’янучої кольорах не утворюється пилок, вони все одно знаходять з чого робити мед. В якості альтернативи виступає падь – солодкуваті виділення представників флори і фауни. Як відрізнити такий мед від звичайного, якими достоїнствами і недоліками він володіє?
Джерела утворення паді
За походженням прийнято поділ паді на 2 групи.
- Рослинна – це медяна роса у вигляді прозорих солодкуватий крапель, яку виділяють рано вранці листя і пагони рослин. Виробляють їх чагарники, листяні, плодові і хвойні дерева.
- Тваринна падь виходить завдяки життєдіяльності попелиці, червців, медведок і листоблошек. Головний постачальник – попелиця, саме вона поставляє найбільше солодкого нальоту на листках. У порівнянні з рослинної в ній набагато більше білкових компонентів, мінеральних солей і кислот.
Увага! Бджоли навіть в самий голодний період не беруть долину з вмістом цукру нижче 4%.
У момент збору падь безбарвна, але готовий мед дуже темного кольору. Так як його склад сильно відрізняється від квіткового, для харчування бджіл він не підходить, а для людей, навпаки, дуже корисний. Багатьох не влаштовує його специфічний смак, але як ліки йому важко знайти заміну.
Характерні відмінності
Розпізнати падевий мед легко, і зробити це можна відразу за кількома зовнішніми ознаками.
- Колір завжди буде темним: від бурого і насичено-зеленого до темно-коричневого і чорного.
- Запах, а вірніше – відсутність характерного медового аромату. Можна відчути лише пряний гіркуватий запах паді.
- Цей продукт складно назвати смачним – хоч він і солодкий, але з гірчинкою, до того ж відчувається присмак солоду. Хвойний мед найприємніший.
- Відрізняється мед своєю структурою і консистенцією: кристалізується повільно або цього взагалі не відбувається, тягнеться, дуже в’язкий, має високу гігроскопічність: бджоли навіть не запечатують стільники з ним через високий вміст вологи.
Бджоли в будь-якому випадку додають до паді трохи нектару, і чим більше підмішано квіткового меду до падевому, тим він буде рідині. Ще одна характерна відмінність – погана розчинність в воді.
Особливості складу
Вміст корисних речовин в складі цього незвичайного меду буде залежати від джерела освіти паді. Так, фосфору в меді, зібраному з сосни, в 6 разів більше, ніж в Ясенів. Порівняння з квітковим медом взагалі не на користь останнього. У падевому набагато більше калію, фосфору, заліза, марганцю і кобальту.
Багатий він полісахариди, фруктозою, глюкозою та іншими цукрами. Втричі більше в ньому білків, достаток амінокислот. До того ж, він ще і калорійний – містить 324 кКал.
Саме надлишок мінералів і азотистих з’єднань роблять такий мед небезпечним для зимового харчування бджіл – від такого корму вони гинуть. Людському організму подібний склад йде тільки на користь.
Корисні якості меду з паді і області його застосування
Падевий мед є високофруктозним, так як її кількість перевищує вміст глюкози – такі сорти рекомендовані для літніх, ослаблених людей, а також піддаються значним навантаженням, як фізичним, так і розумовою. Він допоможе відновити сили, підвищити загальний тонус, стане при необхідності антидепресантом, матиме позитивний вплив при лікуванні серцевих недуг, попередить розвиток атеросклерозу.
Завдяки наявності калію і фосфору кісткові тканини після травм і переломів відновлюються помітно швидше. Для старшого покоління це гарна підмога в профілактиці та подоланні вікових захворювань.
Насиченість меду рослинними і тваринними мікроелементами сприяє поліпшенню складу крові, попереджає розвиток анемії. Варто звернути увагу на його застосування для поліпшення травлення, він пригнічує патогенні мікроорганізми.
Увага! Білки і амінокислоти, що входять до складу падевого меду, прискорюють метаболізм, що позитивно впливає на очищення організму від усіляких токсинів і відкладень холестерину.
Затребуваний цей продукт не тільки в традиційній медицині, але і в косметології. У кулінарії, на відміну від квіткового аналога, використовується рідко через специфічний смак і тільки в натуральному стані – без розігріву, щоб не втратити цілющі якості.
Обмеження до застосування
Небезпечним цей мед може стати для алергіків, як втім і будь-який продукт бджільництва. Обережність не завадить і діабетикам. А тим, хто стежить за своєю фігурою або страждає від надмірної ваги, необхідно пам’ятати про його калорійності. Чи не дається дітям до 2-х років і вагітним.
Рекомендована кількість в день – триразовий прийом по 1 ст.л. Судячи з дозі, стає зрозуміло, що це, скоріше, не ласощі, а ліки.
Вимоги до зберігання
Продуктом довгого зберігання падевий мед не назвеш. Через його гігроскопічності і складу він може швидко закиснути, тому купувати краще трохи – в розрахунку на 2-3 місяців.
Довше збережеться при температурі + 7⁰C, а ось при + 15⁰ потрібно з’їдати його швидше. У холодильнику такий мед не зберігають. Показник вологості не вище 60%, для зберігання використовується тільки скляна, ретельно закритая тара, так як від контакту з повітрям він буде псуватися.
Не варто ставитися до падевому меду як до другосортного тільки через його не надто приємного смаку, адже в багатьох ситуаціях він незамінний і як лікувальний засіб, і як профілактичний. Тому в кінці літа обов’язково варто прикупити цей цілющий бджолиний продукт, який стане вашим домашнім лікарем.