Кокцидіоз – підступна хвороба, здатна за пару днів привести до загибелі ціле поголів’я курей. Щоб не допустити втрат фермерам необхідно бути у всеозброєнні: знати звідки береться інфекція і як з нею боротися. Важливо вчасно помітити у курчат ознаки недуги і своєчасно почати лікування.
Причини захворювання
Не дарма так часто говориться про важливість дотримання чистоти в курниках і території для вигулу курей, адже цей критерій часом виявляється вирішальним. Кокцидіоз – це «хвороба бруду». Слід уважно ставитися до дотримання правил утримання птахів.
- Підстилка. Сирість в курнику, поганий матеріал для підстилки або відсутність налагодженого режиму її зміни приведуть до скупчення збудника інфекції – кокцид. У разі, якщо кури вже захворіли, потрібно подвоїти зусилля з підтримки чистоти, адже кокцидий буде поширюватися далі вже через послід хворих особин.
- Вода. Крім навколишнього чистоти, варто подбати і про бездоганному дотриманні режиму пиття. Ємності повинні бути чистими і своєчасно проходити обробку. Воду обов’язково потрібно міняти щодня, не можна допускати застою, навіть якщо кури не випили весь налитий напередодні обсяг рідини.
- Корм. Небезпека може підстерігати всюди, навіть в їжі. Неякісні готові суміші часто виявляються зараженими. Не потрібно економити на їжі, купуючи сумнівну продукцію.
- Вигул. Випускаючи підросли курчат на ділянку, слід бути готовим до можливого захворювання. Птахи клюють траву, їдять черв’яків – в них можуть причаїтися збудники кокцидиоза.
Підхопити неприємне і небезпечне для життя захворювання кокцидіозом курчата можуть буквально на кожному кроці. Недостатньо підтримувати чистоту курника і свіжість їжі. Щоб уникнути зараження на вигулі, потрібно стежити за станом курей і вчасно помічати будь-які найменші зміни в поведінці і зовнішньому вигляді.
Симптоми
Кокцидіоз захоплює організм курей миттєво, розвиваючись протягом 4 днів. Для успішної боротьби з хворобою важливо вчасно звернути увагу на ознаки, які з’являються майже відразу.
- Млявість. Якщо зазвичай бадьорі кури раптом воліють відлежуватися в затишних куточках курника, це повинно насторожити заводчика. Слабкість, часте впадіння в короткий, раніше невластивий птахам, денний сон швидше за все стануть причиною занепокоєння господарів.
- Режим харчування. Будь-яка зміна в харчовій поведінці свідчить про порушення здоров’я курки. Відмова від їжі і при цьому постійна спрагу явно вказують на хворобу. Посилення апетиту у бройлерів поряд з відсутністю збільшень у вазі також говорить про кокцидіоз.
- Шкіра. Зміна кольору покривів це більш ніж явна ознака кокцидіозу у курчат. Бліднуть ділянки навколо очей, гребінець і сережки.
- Неохайність. Кури з кокцидіозом перестають стежити за чистотою пір’я, постійно сидять нахохлившись.
Зовнішні неявні ознаки не є гарантом правильного визначення захворювання. Але це явні прояви нездужання, тому слід звернутися до ветеринара за уточненням діагнозу. Якщо на ранніх стадіях не були прийняті ніякі заходи з лікування кокцидіоз у курчат стрімко прогресує, про що свідчать такі симптоми.
- Рідкий стілець. Часто може бути присутнім кров і піна.
- Набряк в області зоба, відтягнути шкіра.
- Параліч у курчат. Неприродно вивернуті кінцівки, подволаківаніе, непевну ходу свідчать про кокцидіоз.
- Сліпота.
Лікування
Справитися з кокцидіозом у курчат можна без допомоги фахівця. Необхідно підходити до лікування комплексно.
Дієта. Щоб не навантажувати і без того слабкий організм, слід звести до мінімуму споживання курми білкової їжі. Побільше зелені, води. У корм можна додавати сірку, але недовгий час. Кокцидіостатики, додані в корм, прискорять одужання. Хороші показники у Аватека, Авіакса.
Антибіотики. Існує кілька дієвих препаратів, які добре зарекомендували себе в лікуванні кокцидіозу у курчат. Відпаювання фураціліновая розчином на протязі всієї терапії. Добре зарекомендував себе препарат Кокціпродін – він підходить для лікування в домашніх умовах, курс лікування не позначається на стані імунітету птахів.
Аналогічну дію має Байкокс. З яскравих переваг останнього препарату можна відзначити абсолютну безпеку навіть при невеликих передозування (що часто трапляється у недосвідчених заводчиків). Справжнісінька «швидка допомога» при кокцидіоз. Єдине, про що слід пам’ятати – даний препарат забороняється застосовувати в лікуванні несучок. Застосовувати лікувальні препарати потрібно строго дотримуючись описаних в інструкціях дозувань.
Увага! Не можна запускати кокцидіоз. Хвороба смертельно небезпечна для птахів при відсутності лікування.
Профілактика
Зрозуміло, кокцидіоз піддається лікуванню, але набагато краще не допускати початку хвороби. В якості профілактичних заходів можна застосовувати всі ті ж препарати – кокцидіостатики. Дозування буде відрізнятися від лікувальної. Для закріплення результату важливо проводити профілактику повним і безперервним курсом, зазвичай тривають від 5 днів до тижня. Додаткові заходи для запобігання захворювання кокцидіозом:
- Термообробка. Обробка стін курятника звичайної паяльною лампою істотно знизить ризики інфікування. Також потрібно обробляти використовуваний господарями інвентар.
- Прибирання. Стан підстилки впливає на здоров’я птахів дуже сильно, не варто нехтувати цим аспектом.
- Корм. Якість і свіжість обов’язкові.
- Карантин.
- Прищеплення від кокцидіозу.
Справитися з інфекцією непросто, але все можливо при використанні відповідних препаратів і дотриманні чистоти. Гігієна і підсилює її дії профілактична робота дозволять і в майбутньому захистити курей від кокцидіозу.