Кровохлебка лікарська: делікатес для здорових, зілля для хворих

трава кровохлебкаНезважаючи на своє страхітливу назву, кровохлебка лікарська ні у кого не «сьорбає» кровиночку. Навпаки, століттями травники і простий люд використовували цю траву як кровоспинний засіб. Цим не обмежувалося її застосування. Кровохлебка зустрічається в кулінарних рецептах по всьому світу. Про особливості багатогранного трав’янистої рослини дізнаєтеся зі статті.

Загальні відомості про кровохлебке лікарської

Багаторічна витривала рослина з сімейства розовоцветних, що віддає перевагу вологі і прохолодні регіони Північної півкулі Європи, Азії та Америки. Офіційну ботанічну назву – Sanguisorba officinalis. Походить від двох латинських слів: sanguis – що означає «кров» і sorbere – «поглинати» або «їсти». У народі її називають кровохлебом, красноголовнік, кровавохлебкой, ужачьім Зельм, черноголовніком.

Кровохлебка має овальні, темно-червоні квіткові головки, розташовані на довгих зелених стеблах (до 1 м заввишки), що надає рослині вид льодяників на паличці. Цвіте в період з червня по жовтень. Овальні зазубрені листочки мають сильний аромат, за що цінуються в рецептах салатів і супів. Міцне кореневище досягає 12 см в довжину, від нього відходять численні тонкі й довгі корінці.

Увага! При зборі лікарської сировини ні в якому разі не можна висмикувати стебло з землі руками. Необхідно використовувати лопату з закругленими краями.

Склад і корисні властивості родовика

У лікувальних цілях в основному використовують кореневище і коріння родовика, але можна застосовувати і листя, зібрані до цвітіння. Склад трави багатий на:

збір лікарських травцвітіння родовика

  • дубильні речовини (таніни), що забезпечують в’яжучий, стягуюче властивість і утворення захисної плівки; сприяють прискореному загоєнню ран і знеболення;
  • сапоніни мають в основному протизапальну дію;
  • флавоноїди – антиоксидантні, сосудоукрепляющим, спазмолітичні властивості;
  • аскорбінова кислота;
  • урсолова кислота – антимікробну, імуностимулюючу, протипухлинну дії;
  • вітамін К;
  • крохмаль (обволікаючу речовина);
  • фітонциди – активні речовини, здатні пригнічувати мікробний зростання;
  • фітостерини, які сприяють зниженню всмоктування холестерину.

Увага! Найбільша кількість дубильних речовин міститься в кореневище родовика.

Показання та застосування родовика лікарської

У народній і традиційній медицині кровохлебка цінується і активно використовується у вигляді настоїв, екстрактів і відварів при:

  1. Кровотечах різного походження (носові, маткові, гемороїдальні, легеневі, шлунково-кишкові, ниркові).
    як використовувати кровохлебку
  2. Варикозному розширенні вен.
  3. Зовнішньо при опіках, труднозаживающих ранах і укусах комах.
  4. Шкірних захворюваннях, зокрема при екземі, бешиховому запаленні і фурункулезних висипаннях.
  5. У стоматології при запальних захворюваннях ясен, пародонтозі.
  6. Простудних захворюваннях, що супроводжуються запаленням горла.
  7. Підвищеної жирності волосся і лупи.
  8. Ексудативно-запальних захворюваннях очей. Кровохлебка сприяє зменшенню сльозотечі, набряку і запалення.
  9. Виразковій хворобі шлунка і кишечника.
  10. Захворюваннях кишечника, що супроводжуються діареєю (дубильні речовини перешкоджають процесам бродіння і надмірного розрідження калових мас).
  11. Трофічних виразках.
  12. Надмірної пітливості.
  13. Свіже листя родовика сприяють полегшенню симптомів печії.

Кровохлебка затребувана не тільки в медицині. Трав’яниста рослина використовують в декоративних цілях, а також широко застосовують в кулінарії.

  • молоде листя, з їх легким горіховим ароматом і освіжаючим смаком огірка, додають в салати;
  • свіжі або сушені листя використовують для заварювання чаю;
  • для холодних напоїв краще підійдуть свіжі листочки родовика, особливо в поєднанні з м’ятою;
  • квіткові головки і листя затребувані в східній кухні в якості приправ і добавок для супів і жаркого;
  • в м’ясних і рибних стравах ідеально поєднується з розмарином і свіжим естрагоном;

сушена кровохлебка

  • покращує смак соусів і сирів;
  • в якості оригінального трав’яного оцту.

Порада. У супи листочки родовика слід додавати після приготування, тому що під впливом високої температури аромат випаровується.

Приклади рецептів

Кровохлебка застосовується у вигляді настоїв, відварів, настоянок, компресів і ванночок. І рецептів у кожного травника безліч варіацій при різних патологіях або захворюваннях. Ось кілька простих рекомендацій застосування лікарських трав при часто виникають проблеми.

Для полоскання при болю в горлі. 3 ч.л. трави залити ½ л води і варити 20 хвилин на слабкому вогні. Потім процідити, долити водою до потрібного об’єму і можна полоскати горло.

При сонячних опіках. 1 ч.л. сухої речовини родовика залити 1 склянкою окропу і дати настоятися. Після охолодження отримане засіб застосовувати для зон, що постраждали від сонячних опіків. Регенерація шкіри значно посилиться.

Настоянка для боротьби з золотистим стафілококом. Травники стверджують, що кровохлебка лікарська є дієвим засобом в боротьбі з таким шкідливим мікроорганізмом як золотистий стафілокок. Сухе або свіже сировину залити спиртом міцністю 40-60º в пропорції: 1 частина рослини і 3 частини спирту. Дати настоятися протягом місяця, профільтрувати, ретельно віджимаючи траву. Перелити в пляшки з темного скла і зберігати в темному і прохолодному місці. Прийом: протягом першого тижня по 3 мл настойки на склянку води 3-4 рази / добу. між прийомами їжі. Зробити триденну перерву і черговий прийом по 5 мл 3 рази / добу. Настоянка може бути використана і для зовнішнього застосування.

рецепти з кровохлебкой

Протипоказання до застосування

Не обійшлося і без ложки дьогтю в бочці цілющих і поживних властивостей родовика. Вона протипоказана в наступних випадках:

  • вагітність і період годування груддю;
  • дитячий вік;
  • тромбози і підвищена згортання крові;
  • несумісна з групою препаратів, що містять фторхінолони.

У разі надмірного і тривалого вживання родовика всередину, можливий дискомфорт в області шлунка і нудота. Ці симптоми зникнуть при відмові від прийому лікарських трав.

Властивості родовика: відео