Вирощуванням досить екзотичного рослини під назвою адениума вже давно почали займатися любителі. У статті докладно описано як це роблять за допомогою насіння в домашніх, тобто кімнатних умовах. Правила посадки і нюанси догляду в супроводі фотографій допоможуть побачити повну картину.
Троянда пустелі
Природне місце існування адениума – кам’янисті пустельні місцевості африканського континенту. За надзвичайної краси цвітіння тут його часто називають «трояндою пустелі». У природі існує 7 видів адениума, більшість з яких вирощуються в кімнаті.
Особливо цінуються серед любителів екземпляри з великими стовщеннями підстави стовбура, так званими «Каудекс» або «бутлями». У них рослина зберігає запаси води і поживних речовин, і саме вони надають квітці такий незвичайний вид.
У природі адениума здатні досягати висоти 2 м. В умовах кімнати вони представляють собою мініатюрні деревця. Квіти на них розпускаються раніше, ніж листя. Бутони бувають білі, червоні, рожеві й кремові. Дуже часто зустрічається поєднання світлого і темного тонів.
Увага! Рослина дуже отруйна, тому працювати з ним рекомендується в рукавичках. З цієї ж причини в квартирі, де є маленькі діти, його краще не заводити.
Найчастіше в розплідниках адениума розмножують методом живцювання. При такому способі зберігаються всі видові характеристики, але відзначається один істотний недолік – каудекс наростає дуже повільно. Тому любителі намагаються розмножувати їх насінням.
цвітіння адениума
Як виростити рослину з насіння
Придбати матеріал для посадки адениума в наш час не складно. Пропозиції можна знайти в мережі або в магазинах. Відповідні насіння пофарбовані в світло-коричневий колір, мають форму трубочки. Слід мати на увазі, що вже через півроку після збору їх схожість сильно зменшується.
Увага! При розмноженні адениума через насіння, сортові ознаки часто не зберігаються. В результаті можна отримати радикально відрізняється відтінок квіток від обраного в каталозі замовлення.
Правила вирощування наступні:
- Сіяти краще навесні або на початку літа.
- Насіння рекомендується підготувати до посіву, замочивши їх на кілька годин у теплій воді. Однак деякі любителі вважають цей прийом зайвим.
- Субстрат для посіву повинен бути легким, водо- і повітропроникним. Можна придбати готовий, призначений для сукулентів і додати туди один або кілька розпушувачів: пісок, вермикуліт, деревне вугілля, дрібний керамзит.
Найчастіше адениума вирощують з насіння
- Для посадки можна використовувати будь-яку ємність. Головне, щоб по її денця були пророблені отвори для стоку зайвої води.
- При посіві насіння в грунт не заглиблюють. Їх просто розкладають по поверхні і злегка вдавлюють.
- Після грунт обприскують з пульверизатора і накривають ємність плівкою. Раз в день влаштовують провітрювання.
- І під час підготовки і після посіву дуже важливо підтримувати навколишнє температуру в районі +30 .. + 35 ° C. При більш низьких показниках насіння можуть не зійти.
Порада. Для підігріву ємності з посівами можна використовувати електрогрілку або сушилку для взуття, попередньо захистивши прилади від попадання вологи.
- Контейнер з пророслими через 4-5 днів рослинами переміщують на світлий підвіконня.
- Після утворення 2-х листочків, їх розсаджують в окремі горщики.
- Зацвітають вирощені з насіння адениума через 1,5-2 роки.
Таким чином можна виростити за один раз досить багато «троянд пустелі». Причому з фінансового боку це вийде зовсім недорого.
Як доглядати за сіянцями
Догляд за Аденіум не складний і зводиться до виконання наступних робіт:
- правильний полив;
- пересадка;
- підтримання на потрібному рівні температури та освітлення.
Адениум погано переносить перезволоження грунту
Поливають рослини тільки при відчутному підсиханні грунту. Адениума по природі є жителями пустелі і для них страшніше перезволоження, ніж посуха.
Порада. Поливати краще так, щоб невелика частина кома залишалася сухою.
Із загальної ємності молоді рослини розсаджують тільки тоді, коли вони починають торкатися один одного листочками. У міру зростання пересаджують в горщики побільше. Температура в приміщенні повинна бути вище + 25 ° C. Уже при показнику + 20 ° C рослина уповільнює зростання і відмовляється цвісти. До світла адениума також вимогливі, як і до температури. Утримувати їх краще на південних вікнах, а в період короткого світлового дня досвечивать люмінісцентними або спеціальними фіто-лампами.
Як формувати каудекс
Каудекс – дуже цікава «деталь» адениума, що надає рослині незвичайний вид. Формується він з віком сам по собі у вигляді бутлі, але при бажанні можна отримати і інші форми. Для роботи буде потрібно:
- підріс сіянець з 3-4 листочками;
- ємність для посадки;
- невеличкий гурток з пластика;
- садовий вар;
- гострий ніж.
Стовбур адениума можна формувати
Формують каудекс наступним чином:
- Сіянець акуратно витягують з грунту.
- Продезинфікованим ножем підрізають стрижневий корінь і верхівку рослини з подальшою їх обробкою садовим варом.
- Рослина встановлюють на пластиковий кружок. Коріння розправляють поверх нього в бажаному напрямку.
- Присипають невеликим шаром землі і злегка трамбують.
- Поливають рослину тільки через добу після процедури.
Процес формування досить тривалий. Може розтягнутися на кілька місяців, а то й років. Але результат вартий того. Фахівці здатні створювати справжні шедеври у вигляді фігур тварин, птахів і т.д.
Адениум вже не є рідкістю. Його можна придбати в магазині або замовити через інтернет. Однак для справжніх любителів самостійно виростити диво-деревце з насіння – справа принципу. А зробити це досить просто, було б бажання.