Одне з перших місць серед квіткових рослин за різноманітністю форм і відтінків кольорів займають айстри багаторічні. Селекціонерами виведено безліч сортів цих прекрасних представників флори. Вони прикрашають сади, парки, дачні та міські клумби. Ландшафтні дизайнери часто використовують їх в своїх проектах, як в різнокольорових, так і монохромних композиціях. Ви можете подивитися фото, де представлені деякі зразки їхніх робіт, а також ознайомитися з описом різних сортів айстр.
Основні морфологічні ознаки айстри
Астра – одне з кращих рослин, які підходять для вирощування в холодному кліматі, де теплих днів мало, а сонце скупо прогріває землю. Айстри багаторічні не бояться заморозків і різких температурних коливань. Вони завоювали величезну популярність у садівників за свою невибагливість у догляді, стійкість до хвороб і шкідників, легкість в розмноженні. До їх основних характерних ознак можна віднести наступні показники:
- Висота куща – в залежності від різновиду і сорту, варіює від 50 см до 2,5 метрів.
- Стебла і пагони – множинні, тонкі і міцні, густо всипані листям, по всій довжині пагонів утворюються кошики суцвіть розміром 3-4 см, поверхню гілочок опушена тонкими волосками.
- Листочки – дрібні і вузькі, з гладким краєм, з опушеної волосками поверхнею, в відтінках листя переважають світло-зелені, зелені і бордові кольори.
- Квіти – язичкові, тонкі й довгі, різні за забарвленням, розташовані по колу серцевини в 1-2 ряди, у деяких різновидів (махрових), кількість рядів збільшується, аж до повного закриття серединки.
- Період цвітіння – починається в липні-серпні, триває до жовтня.
- Життєвий цикл – айстри багаторічні прекрасно живуть на одному місці до 15 років.
Увага! Астра культивується як багаторічник, двулетник і однорічник. Перед посадкою рослини, переконайтеся, що ви садите саме той вид, який вам потрібен. Ці рослини відрізняються технологією догляду за ними, розмноженням і посадкою.
Тільки айстри багаторічні: назви і опису різних сортів
Багаторічні рослини поділяються за термінами цвітіння: бувають ранні, середнього терміну дозрівання і пізні. Всі сорти відрізняються кольором пелюсток, їх формою і висотою куща. До ранніх астра, які починають цвісти вже в кінці травня, належать такі види:
- астра альпійська – невеликий кущик (висота до 25 см) часто висаджують для прикраси альпійських гірок, морозостійкий, невибагливий в догляді, в залежності від різновидів, квіти можуть мати різне забарвлення, користується популярністю у садівників;
альпійські
- астра Albus – висота куща близько 30 см, стеблинки рослини виростають довжиною до 20 см, загущени листям, квіти білі, окантовка серцевини пелюстками дворядна;
- астра Happy End – кущик низький, всього 25 сантиметрів, стебла прямостоячі і міцні, пелюстки забарвлені в ніжний рожевий тон, цвіте більше місяця.
Середньоранні сорти дозрівають і починають розпускатися в липні:
- астра італійська (ромашкова) – виростає до 60 см, махровість середня, квіти мають кілька рядів пелюсток, майже закривають серцевину, забарвлення пелюсток найрізноманітніші: бузкові, рожеві, фіолетові;
італійські
- астра Фрікарта – чагарник середньої висоти (75 см), сині пелюстки розташовані навколо жовтої серцевини, квіточки виглядають ніжними і крихкими, розпускаються по черзі;
- астра очітколістная – в процесі росту кущ формується в кулясту форму, діаметром до 50 см, пелюстки бузково-блакитні, чи не великі, дуже любить світлі ділянки, не боїться посухи і борошнистої роси.
Черга для цвітіння пізніх сортів настає вже у вересні:
- астра чагарникова – стебла рослини тонкі, прикореневі ділянки щільніші і жорсткі, пелюстки квітка пофарбовані в лілові тони, цвітіння починається в серпні, і може тривати до перших заморозків;
- астра вересковая – компактний кущик заввишки до 1 м, квіти білого забарвлення, дуже дрібні, їх трубчаста серцевина різко відрізняється від кольору пелюсток (буває жовта, бордова, коричнева), що надає рослині пікантний вигляд;
- астра новоанглійських – це потужний кущ, з міцними і товстими стеблами, висота їх досягає 1 м, квітки великі, махрові, основні відтінки пелюсток лілові;
новоанглийский
- астра новобельгійська – дуже високий кущ, може вирости до 1,4 метра, деякі стебла сильно облистяні, інші – майже голі, переважаючий забарвлення пелюсток бузковий або ліловий, іноді зустрічаються рожеві і червоні квіти;
- астра Marie Ballard – сорт з блакитними, напівмахрових квіточками;
- астра розчепірена (біла лісова астра) – 60-тісантіметровий кущ, пагони мають схожість з виноградною лозою, блідо-рожеві пелюстки обрамляють жовту серцевину, яка згодом набуває яскравий пурпурний відтінок, форма куща пишна і розлога.
Порада. Будь-яка астра буде виграшно виглядатиме на багатоярусних клумбах, якщо вибрати їй відповідне місце, головне, не забувайте про висоту кущів, не можна садити низькі кущі за високорослими гігантами.
Астра – улюблена квітка
Чому садівники так полюбили цю квітку? Відповіді лежать на поверхні: астра НЕ примхлива у догляді, зростає, практично, на будь-яких грунтах і в різних кліматичних поясах. Вона хороша в садах і парках, на клумбах і бордюрах, на альпійських гірках і біля водойм. З нього складаються чудові букети квітів та ландшафтні композиції.
Одним з достоїнств айстри вважається її пізнє цвітіння. Любителі квітів можуть насолоджуватися їх виглядом до пізньої осені. Більше 200 видів і сортів цієї рослини вже цвітуть в садах по всьому світу, а популярність квітки зростає з кожним роком.