Араукарія або кімнатна ялина: рекомендації по догляду та розмноження

Коли милуватися пухнастою ялинкою-красунею хочеться не тільки на Новий рік, а постійно, спробуйте поселити у себе вдома араукарію. Це розлога хвойне деревце з м’якими голками здатне покращувати не тільки настрій, але і мікроклімат в кімнаті, змінюючи на краще хімічний склад повітря. Розглядаючи фото різних видів араукарії, можна побачити їх відмінності в зовнішньому вигляді, але принципи утримання та розведення будуть загальними.

Особливості зовнішнього вигляду

Що характерно для всіх араукарій, так це їх повільне зростання. На території Аргентини і Чилі вони доживають до 2000 років, і це не межа. У природному середовищі існування висота цих вічнозелених хвойних дерев доходить до декількох десятків метрів. У зріле стан (в господарському сенсі) араукарії вступають до 300 років і тільки тоді стають придатними до вирубки.

Для кімнатного змісту найбільш підходящим видом вважається араукарія разнолистная або хетерофілла. У дикій природі виростає до 60 м, в домашніх умовах гранична висота рослини – 2 м. У цій домашньої ялинки горизонтально розташовані жорсткі гілки усипані голками яскраво-зеленого кольору. У «юному» віці листя ігловідние, але в дорослої рослини стають лусковидними, тому фото одного і того ж примірника в різному віці зовсім не схожі.

гілка домашньої ялинки

Як декоративна рослина Аукар популярна в європейських країнах, де її часто можна зустріти в оранжереях. У домашніх умовах вона не така висока, але може вирости до стелі. Крона густа, гілки відходять від стовбура правильними горизонтальними рядами, і якщо черенковать бічні гілки, пагони будуть рости не вертикально, а також горизонтально.

Араукарію чилійську в дикому вигляді на території Росії не зустрінеш – її розводять лише в ботанічних садах Чорноморського узбережжя. Що цікаво – саме вона вважається першим описаним видом, а жіночі екземпляри набагато вище чоловічих: 60 і 20 м відповідно.

Вузька крона пірамідальних араукарій схожа на кипарисові, а араукарія Бідвілла відрізняється великими листками і найбільшими шишками: в природних умовах їх діаметр доходить до 35 см (у інших близько 20 см), і важать вони до 3 кг кожна.

Принципи догляду

Будь-яких завищених вимог до умов вирощування араукарії не пред’являють. Звичайно, їм хочеться, щоб умови були максимально наближені до природних, але невеликі відхилення вони переносять стійко.

Найважливіший фактор повноцінного розвитку араукарії – хороша освітленість. Хоча рослина дуже світлолюбна, яскраве сонце йде йому на шкоду. Досить затінення фіранкою, щоб виключити вплив прямих сонячних променів. Щоб крона росла симетричною, в домашніх умовах араукарія повинна висвітлюватися з усіх боків. Тому горщик необхідно періодично повертати, а при штучному досвічування джерело світла повинен розташовуватися не збоку, а зверху над рослиною. При нестачі світла крім викривлення крони у араукарії починають всихати нижні гілки.

Оптимальний температурний режим у весняний і літній період + 20-23⁰С, а ось взимку араукарія потребує прохолоді – їй потрібно всього + 15-16⁰, можна навіть утримувати її в холодній оранжереї.

догляд за хвойними рослинами в квартирі

Важливо забезпечити араукарії в домашніх умовах достатню зволоженість. Хоча через свого особливого будови листя вміють зберігати вологу, цього недостатньо: потрібно обприскування ялинки, особливо взимку, коли повітря дуже сухий. Полив проводиться відстояною теплою водою; пересихання земляної грудки неприпустимо, але і надлишок води шкодить рослині. При неправильному режимі поливу гілки в’януть, і починають обсипатися хвойні голочки. Також можна поставити кашпо на піддон з вологою галькою або керамзитом. Взимку полив скорочується.

Що стосується почвогрунта, то можна взяти готовий для хвойних або рододендронів, але не забороняється змішати свій склад, взявши по 2 частини листової землі і торфу і по одній дернової землі і піску. У горщика повинно бути широке підставу, отвори в дні і дренаж. Підгодовувати цю квітку краще добривом, призначеним для хвойніков, раз в 3 тижні з квітня до кінця літа.

Увага! Якщо використовувати універсальне добриво, то рекомендовану дозу слід зменшити вдвічі, так як араукарія через повільне зростання так само неквапливо витрачає поживні речовини.

Пересадка і розмноження

Пересаджують араукарію в домашніх умовах рідко, вона не любить зміни місця. Молоде рослина підлягає пересадці через 2-3 роки, для дорослого інтервал збільшується до 5-6 років. Можна взагалі лише оновити верхній шар грунту.

Для пересадки береться горщик більшого обсягу, і рослина перевалюють в нього, чи не оголюючи коріння, і залишаючи кореневу шийку на тому ж рівні. Досипають свіжий грунт, акуратно ущільнюють його і поливають. Розмноження араукарії можливо живцями або насінням, але процес цей довгий в будь-якому випадку.

вирощування ялинки

  1. Черенкуют араукарію навесні або на початку літа у віці не менше 10 років. Верхівка зрізається нижче мутовки на 10 см, підсушується в провітрюваному затіненому місці. Потім очищається зріз від виступила смоли і посипається товченим вугіллям. Можна стимулювати корнеобразование спеціальними препаратами. Далі держак висаджується в контейнер з вологим піском (можна його змішувати з торфом), його накривають пластиковою пляшкою і поміщають в тепле місце з температурою + 26⁰С. На вкорінення піде більше двох місяців, і весь цей час потрібно обприскувати і поливати держак.
  2. Посадка насінням більш трудомістка і ризикована. Кожне Свіжозібране насіннячко поміщають в контейнер з приготовленою грунтом, прикривають вологим мохом і відправляють проростати в приміщення з температурою + 20⁰, регулярно зволожуючи мох. Росток з’явиться лише через 2-4 місяці, тоді його накривають пластиковим стаканчиком, поміщають в тепличку, періодично обприскуючи і поливаючи. Бережуть від сонця.

Якщо постаратися і забезпечити араукарії належний догляд, то симпатична пухнаста ялинка буде багато років піднімати настрій і радувати своїм доглянутим виглядом.

Ялинка будинку: відео