Коли мова заходить про квіти, без спеціальних ботанічних термінів описати їх так, щоб співрозмовник зрозумів, який саме квітка мається на увазі, дуже складно, а часом практично неможливо. Простіше показати фото. Однак не у випадку з купену. Досить попросити співрозмовника уявити великий конвалія. І справді, купина відбувається з того ж сімейства і є типовим лісовим квіткою, з усіма властивими їм особливостями посадки, догляду, вирощування у відкритому грунті і розмноження.
Опис купини: сорти та різновиди
Купена багатобарвна відноситься до рослин сімейства лілійних. Купена – володарка граціозно вигнутого стебла, на якому двома рівними рядами розташовуються яскраві овальні зелене листя, а їх в пазухах розквітають дрібні білі квіти.
У природі налічується близько 50 видів купини. Найчастіше можна зустріти 3 з них.
Купена лікарська
Лікарська купина. Росте вона серед лісів і в тінистих кущах північної півкулі. Чи не перевищує півметра у висоту, цвіте в кінці весни – початку літа. Плоди лікарської купини володіють сильним блювотним дією.
Купена запашна
Запашна купина. Виростає до 80 см у висоту, має сизувато-зелене листя. Зацвітає запашна купина в середині травня і цвіте протягом 5 тижнів. Місцем проживання в природі ця квітка вибирає схили невисоких гір і пагорбів, тінисті хащі лісу і лісові галявини.
купина багатоквіткова
Купина багатоквіткова. Цей сорт частіше за інших квітникарі висаджують в кашпо і у відкритий грунт. Колір багатоквіткова купина на початку літа.
Цікаво за своєю будовою кореневище купини. Воно складається і ланок, і коли відмирає торішній втеча, на його місці залишається невеликий майданчик покрита коркової тканиною. Своїм зовнішнім виглядом вона нагадує друк, що і дало купене друга назва «Соломонова друк». За переказами цар Соломон нагородив своєю печаткою цю квітку за його зцілюють властивості. Адже настої з кореня купини відомі своїм протизапальним і ранозагоювальну ефектами.
Увага. Всі частини купини отруйні.
Посадка купини
Висаджувати купену можна на будь-якому грунті, так як вона абсолютно не вимоглива. Але якщо ж ви хочете, щоб рослина виглядало ідеально, то краще за все вирощування купини перенести в тінь, на родючу щільну грунт. На сонці купина буде рости трохи гірше і виглядати менш ефектно. При посадці у відкритий грунт бажано, щоб грунтові води підходили близько до поверхні. Полив потрібен регулярний, але застій вологи рослина переносить погано. Найкраще купина себе почуває в тіні дерев, утворюючи пишні зарості, в яких не виживають навіть бур’яни.
Рослина віддає перевагу тіньові ділянки
Перед посадкою купини у відкритий грунт спочатку готують грядки. У заготовлену лунку засипають дренаж із щебеню чи піску, а в грунт додають компост.
Вирощування купини з насіння в судовому квітникарстві практично не зустрічається, тому що запилення цієї квітки може відбуватися тільки за допомогою довгохоботковими джмелів. Насіння висаджують пізньої осені, а паростки з’являються навесні, а іноді навіть тільки на 2-й рік. Крім того, рослина посаджене насінням може втратити материнські ознаки. Цвісти такі рослини починають тільки на 3-й рік, а іноді і на 5-й.
Догляд за купену
«Соломонова друк» просто знахідка для саду, за яким немає часу доглядати.
Купена не потребує догляду, вона росте в саду також, як і в природних умовах
Вирощування купини добре тим, що догляду ця рослина практично не вимагає. Поливати квіти потрібно тільки в посушливий час, в інші періоди їй буде досить дощового поливу і грунтових вод. Після поливу, щоб уникнути утворення кірки, кущі рослин мульчують. Квітникарі радять уникати розпушування, тому що кореневища у купини тендітні і розташовані не дуже глибоко, тому їх можна пошкодити. Бур’яни протягають тільки перші два роки, потім купина розростається так, що у бур’янів не залишається шансів на виживання. На зиму купену не потрібно накривати або викопувати – вона відмінно зимує у відкритому грунті, і навесні зацвіте з новою силою.
Добриво і підгодівля
Якщо ви висадили купену в родючий грунт, то для хорошого розвитку вносити добрива досить раз на рік. З цією метою навесні підсипають в грунт органіку (гній або компост) і трохи мінеральних добрив. Цього буде достатньо для розвитку і цвітіння купини.
Культуру можна підгодувати органічними добривами
Розмноження рослини
Найпростіший і ефективний спосіб розмноження купини – поділ.
Квітку можна висаджувати у відкритий грунт в будь-який час року, але найкраще робити це в кінці літа або на початку осені. Місце для посадки необхідно очистити від бур’янів, перекопати на 25-20 см в глибину. Корінь купини колінчастий і дуже крихкий, тому поділити його дуже просто. Деленки з ниркою або стеблом висаджують в грунт на глибину 8-9 см. Мають їх при цьому горизонтально.
молоде рослина
Перші пару років зростання квітки буде відбуватися повільно, до тих пір, поки корінь остаточно не приживеться, потім купина почне інтенсивно розростатися. Рекомендується ділити купену раз в 3-4 року, висаджуючи деленки на те саме місце, інакше купина може задавити своїх сусідів по грядці.
Хвороби і шкідники
Купена, посадка і догляд за якою не приносять ніяких турбот, настільки ж радує і практично повною відсутністю хвороб. Ця квітка обходять стороною і шкідники, лише іноді в посушливий час або в другій половині літа на її листі можна знайти слимаків та деяких гусениць. Але ця проблема легко вирішується за допомогою «інтавір» або будь-яких інших аналогів.
Купена: поєднання з іншими рослинами
Купена прекрасно сусідить з іншими рослинами, які воліють тінь і півтінь. Дружить вона з різними видами папоротей, морозник, діцентра.
Купена в поєднанні з діцентра Рада. Якщо не тримати купену під контролем, виробляючи поділ кореневища раз в декілька років, з часом вона може розростися занадто активно, і буде пригнічувати, і навіть витісняти своїх сусідів по квітнику.
Купена в ландшафтному дизайні
Багаторічні густі декоративні чагарники, які утворює купина, роблять її бажаним гостем будь-якого саду або квітника. Вона відмінно приховає порожні непривабливі ділянки саду, зробивши їх затишних затишним куточком. Хороша купина і в тіні дерев, тому її часто застосовують для озеленення пристовбурних кіл садових дерев. У кам’янистому саду або рокарії приземкувата купина доведеться дуже до речі. Багатоколірну купену часто використовують як вертикальний акцент серед низькорослих рослин (наприклад, маргариток або братків, айстр).
У ландшафтному дизайні купина відрізняється від багатьох квітів ще й тим, що навіть після того, як вона відцвітає, її граціозно вигнуті листя підтримують композицію вже в новому кольорі.
Купена в ландшафтному дизайні
Прекрасним фоном послужить купина для ірисів і лілійників, а в посадках з тюльпанами приховає пожухлу весняних цибулинних.
Багато садівники раджу висаджувати купену уздовж живоплоту з кущів. Коли кущі дорослішають, їх нижні стебла оголюються і втрачають свою привабливість. Високі пагони купени прекрасно приховають цей недолік, відмінно розростаючись в тіні чагарників.
Купена на клумбі
Купена, крім всієї своєї краси, володіє також і масою корисних властивостей. Відвар з купини широко застосовується при лікуванні гастриту і запалення легенів, а так само як кровоспинний. Як зовнішній засіб купену часто застосовують при ударах, синцях і ревматичних болях. Однак пам’ятайте, що не можна використовувати купену в лікувальних цілях без рекомендації лікаря. Неправильне використання може призвести до отруєння або опіків, адже купина – отруйна рослина.
Порада. Якщо на вашій ділянці бувають діти, то купену краще посадити в тій зоні, в яку доступ для дітей мінімальний. Тому що отруйні ягоди купини виглядають дуже привабливо.
Якщо ви хочете урізноманітнити свій ландшафт, але у вас немає часу для догляду за примхливими рослинами, то купина якраз те, що вам потрібно. Який би сорт цих квітів ви не вибрали, він гармонійно впишеться в будь-який квітник. Крім того, розмноження купини не завдасть жодного клопоту. А завдяки дивовижної здатності купини поєднуватися з багатьма іншими рослинами в саду, у вас завжди буде відмінний фон для фото. Все залежить тільки від вашої фантазії, натхнення і бажання зробити свій унікальним і неповторним.
Властивості купини: відео
Купина багатоквіткова: фото