Багатоликі клематиси в зеленому дизайні ландшафту

клематиси в садуЛюбителям ландшафтного дизайну ломонос або клематис відкриває простір для польоту творчої фантазії. З цим чудовим квіткою створюють прості і складні композиції, а також незвично прикрашають стіни будинків, арки, клумби, садові альтанки.

Видове різноманіття

Наукова назва Clematis означає «виноградна лоза», що цілком відповідає цій рослині. Незважаючи на своє субтропічне походження, клематис широко поширився по всьому світу.

Потрапили до нас в XIX столітті із Західної Європи Ломоносов, вирощувалися в закритих оранжереях. З тих пір шляхом схрещування різних природних форм, були отримані нові гібриди і садові сорти. Щоб використовувати клематиси в ландшафтному дизайні з максимальним ефектом, необхідно розібратися з основними життєвими формами:

  1. Рослини висотою 30-40 см.
  2. Чагарники, напівчагарники.
  3. Кучеряві ліани.

Листя у різних сортів і видів розрізняються: вони можуть бути цільними, трійчастого, непарноперистим, супротивними. За розміром квіток є найпростіша класифікація для новачків:

  • крупноцветковие;
  • среднецветковие;
  • мелкоцветковиє.

де посадити клематисоформлення перголи

Буде корисно знати, що цвітіння можливе на пагонах:

  • минулого року;
  • минулого і поточного року;
  • тільки на нових літніх пагонах.

Квітки на стеблах розташовані як поодиноко, так в напівпарасольках, щитках, віничках. Дуже широка колірна гамма: від злегка рожевого до червоного, від блідо-блакитного до глибокого синього, є білі і жовті. Розміри однієї квітки: від 4 до 25 см.

Вертикальне озеленення

Популярний в Англії і європейських країнах вид дизайну. Там прийнято покривати стіни суцільним килимом з плюща або дикого винограду. Ліани клематисів відмінно впораються з цим завданням. Зелена маса листя з квітами сховає недоліки будівель, непривабливі ділянки або просто заповнить порожні місця.

Порада. Зелену «завісу» краще розташовувати з південної або західної сторони будинку.

Для стебел витких ліан споруджують опори, за якими рослина буде підніматися вгору. Обов’язковою умовою є нещільне прилягання конструкції до стіни, щоб верхівка вільно чіплялася за каркас. Як вертикальної опори підійдуть зростаючі дерева – рослини просто висаджують біля стовбурів.

Деякі сорти добре себе почувають в об’ємних вазонах, тому клумбу під будинком розбивати не обов’язково. Для контейнерів беруть середньорослі ліани: Олександрит, Оленка, Жанна Д’Арк, Мадам фон Хот, Рапсодія, Ювілейний-70.

Низькорослі ліани розташовують в підвісних кашпо. Тут виграшніше всього виглядають рослини, квітучі від самого кореня. Комбінування різних сортів клематисів в ландшафтом дизайні, дозволяє домогтися неймовірних результатів.

клематис в озелененні

Клематиси на лоджії, балконі

Садові рослини часто використовують для прикраси балконів і лоджій. Ранньою весною, коли на ділянці зовсім мало яскравих фарб, на відкритій веранді вже може розпускатися клематис шерстистий, в травні – представники груп Патенс, Флорида.

Добре виглядають і відчувають себе в вазонах мелкоцветковиє різновиди, наприклад, Фаргезіодес. Зимостійкий сорт невибагливий, легко обрізається. Оновлювати рослини в горщиках рекомендується раз в два три роки: кущ викопують, поміщаючи на його місце принесений з відкритого грунту.

Помітні здалеку сорти з особливо інтенсивним цвітінням:

  • Жакмана;
  • гібрид Хеглі;
  • Неллі Мозер.

За рослинами в контейнерах доглядають більш ретельно: підгодовують, часто, але не рясно поливають, підв’язують пагони, мульчують верхній шар грунту. Якщо квіти розташовані на закритій веранді, то приміщення обов’язково провітрюють – застій повітря і висока вологість приведуть до загибелі вихованців.

Клематиси в ландшафтному дизайні садової ділянки

Цікаво «співдружність» клематисів і троянд. Зазвичай їх підбирають тон в тон, граючи на відтінках і півтонах. Приємно здивує контрастне поєднання кольорів: жовтого з синім, яскраво-червоного з білим, оранжевого з фіолетовим.

Подібні по догляду троянда і клематис НЕ будуть пригнічувати один одного. Садять їх на відстані півметра. Перший час рясно поливають і підгодовують. Грунт біля рослин мульчують, так як клематис особливо чутливий до перегріву верхнього шару грунту.

опори для клематисів

Клематиси з холодостійких груп Жакмана і Вітецелла підходять для сусідства з плетистими трояндами, а з кущовими – трав’янисті з групи Інтегріфолія.

Порада. Поєднуйте клематис з чагарниками, квітучими навесні.

Цікаво виглядають огорожі, паркани навколо дачних ділянок, обплетені клематисом. Верх рослини отримуватиме максимум світла, а нижня частина залишиться в тіні. У дизайні ландшафту клематис часто служить для поділу простору на зони: наприклад, місця активного відпочинку від барбекю. В клумбах, рокарії Ломоносов можуть використовуватися в якості застеляють грунт рослин. Суцільний квітучий килим як на фото – рішення для альпійських гірок і міксбордерів.

Використовуйте всі можливі прийоми і виверти, щоб розкрити і показати максимальні можливості клематиса в ландшафтному дизайні.

Клематиси на дачі: відео