Багаторічна гипсофила – посадка і догляд у відкритому грунті, фото сортів

Немов блискучий водоспад з крихітних квітів ллється гипсофила, огинаючи зростаючі на клумбах троянди і живокіст. Вона приносить в сад романтичну легкість, чого не може зробити інший багаторічна рослина. Гіпсофіла – це повністю або частково морозостійкі однорічні рослини і багаторічники, що висаджуються на клумбах, в кам’янистих садах. У даній статті представлена ​​інформація, як здійснюється посадка та догляд за гипсофилой багаторічної, фото популярних видів.

А ви знаєте що нашукати та придбати квитки на будь-який міжміський транспорт, будь то поїзд чи автобус, зручніше за все з мобільним додатком PROIZD.UA? Спробуйте автобус квитки купити і переконайтесь у перевагах цьго способу.

Багаторічна гипсофила - посадка і догляд у відкритому грунті, фото сортів

Опис рослини

Качим (Gypsophila), відомий як гипсофила – вид рослин (трави або напівчагарники), що належить до сімейства гвоздикових, яке включає близько 150 видів. Качим зустрічається в Південній Європі, Азії, Північній Африці, Австралії, Океанії. У природному стані гипсофила зростає на сухих пагорбах і скелястих місцях. Назва Gypsophila в перекладі з латинської назви позначає любов рослини до гіпсового грунту.

Багаторічна гипсофила - посадка і догляд у відкритому грунті, фото сортів

Серед гіпсофіл є сорти задерняющіе грунт, які підходять для рокаріїв і для зрізаних квітів. Характерна риса і головна перевага рослини – незліченні дрібні квіти. Рослина прикрашено маленькими п’ятипелюстковими квітками у формі чаші різних відтінків білого, рожевого і світло-фіолетового. Стебла знизу сильно розгалужуються.

Під землею качім утворює мережу потовщених коренів довжиною до 2,5 м. Коріння рослини містять багато сапоніну і раніше використовувалися в якості м’якого миючого засобу, особливо для вовни. Квіти гіпсофіли також використовувалася в лікувальних цілях (відхаркувальний і сечогінний засіб).

У наших кліматичних умовах качім зимує погано, але спеціальні багаторічні сорти можуть вирощуватися в теплицях (для весільних букетів) весь рік.

Багаторічна гипсофила - посадка і догляд у відкритому грунті, фото сортів

Популярні види і сорти

В нашій флорі культивується більше десятка видів. Гипсофила активно вирощується як садова рослина, призначене для зрізаних квітів і прикраси саду. Особливою популярністю користуються: Качим витончений (Gypsophila elegans) і волотистий (Gypsophila paniculata). Качим використовується для задерніння заднього двору, клумб, кам’янистих садів. У дикій природі, по узбіччях можна зустріти песколюбочку або постінному гипсофилу. У садах зазвичай вирощують види:

  • витончений,
  • ясколковідний,
  • волотистий,
  • повзучий.

Постінному

Качим або гипсофила, песколюбочка постінному (Gypsophila muralis) – один з найпопулярніших видів, що ростуть в природних умовах. Пагони досягають висоти 25 см. Стебло піднімають, практично прямостоячий, галузиться від основи. Для песколюбочкі характерні крихітні квіти, формою нагадують крихітні дзвіночки. Квіти слабо розкидані по всьому стеблу, привабливого рожевого забарвлення.

Рослина цвіте з червня по серпень, відноситься до однорічним. Постінному песколюбочке подобаються придорожні ділянки, орні поля, лісові стежки, вологі піски, береги водойм.

Багаторічна гипсофила - посадка і догляд у відкритому грунті, фото сортів

Качим витончений

Гіпсофіла витончена (Gypsophila elegans) – популярне однорічна садова рослина, висівають прямо в грунт з насіння. Пагони досягають висоти 30-50 см. Завдяки декоративним квіткам рослину стане прикрасою саду. Про людське око характерний низький квітка білого, рожевого або фіолетового кольору, квітучий в червні-серпні. Витончений качім любить легкі лужні грунту, віддає перевагу сонячним, теплі позиції.

Широко використовується в саду наступним чином:

  • для створення казкових композицій з кам’яними доріжками;
  • можна використовувати для кам’янистих садів;
  • висаджується на клумбах;
  • створює цікаві композиції в горщику з іншими квітами;
  • підходить для живої квітки, використовується для букетів, наприклад, красиво представлений букет нареченої з гіпсофіли в поєднанні з трояндами.

Багаторічна гипсофила - посадка і догляд у відкритому грунті, фото сортів

Волотистий качім

Вид Гипсофила метельчатая (Gypsophila paniculata) – багаторічна рослина. На відміну від інших широко поширених видів, волотистий цвіте пізніше – на рубежі літа і осені.

Відрізняється від інших видів розмірами – висота може досягати 1,2 метра, ширина – 1 метр. На прямих пагонах рослина виробляє величезну кількість крихітних білих або жовтих кольорів. Використовується на рабатках, добре виглядає в горщиках, контейнерах, використовуються для створення букетів.

Багаторічна гипсофила - посадка і догляд у відкритому грунті, фото сортівБагаторічна гипсофила - посадка і догляд у відкритому грунті, фото сортів

Цей вид доступний в цікавих сортах:

  1. «Брістольський фея» (Bristol Fairy) – махрові білі квіти, гнучкі пагони, які потребують опор, темно-зелене листя;Багаторічна гипсофила - посадка і догляд у відкритому грунті, фото сортів
  2. «Компакта Полону» (Compacta Plena) – білі квіти, дуже компактна форма, висота до 60 см;Багаторічна гипсофила - посадка і догляд у відкритому грунті, фото сортів
  3. «Сніжинка» (Snowflake) – гипсофила висотою до 1 метра, квітки білі, махрові, з’являються в червні;Багаторічна гипсофила - посадка і догляд у відкритому грунті, фото сортів
  4. «Фламінго» (Flamingo) – блідо-рожеві квітки.Багаторічна гипсофила - посадка і догляд у відкритому грунті, фото сортів

Сорти ділять на 3 групи:

  1. Дрібні білі – в основному з махровими квітками, наприклад, Bristol Fairy Super – цвіте дуже рясно.
  2. Крупноквіткові білі – складають близько 90% сортів, вирощуваних для букетів, доступних на ринку, наприклад:

Назва сорту Фото «Мільйон зірок» (Million Stars) Багаторічна гипсофила - посадка і догляд у відкритому грунті, фото сортів «Досконала» Perfecta Багаторічна гипсофила - посадка і догляд у відкритому грунті, фото сортів «Нова надія» New Hope Багаторічна гипсофила - посадка і догляд у відкритому грунті, фото сортів «Подвійний час» Double Time Багаторічна гипсофила - посадка і догляд у відкритому грунті, фото сортів «Час веселитися» Party Time Багаторічна гипсофила - посадка і догляд у відкритому грунті, фото сортів «Нова любов» New Love Багаторічна гипсофила - посадка і догляд у відкритому грунті, фото сортів «Білий вогонь» White Fire Багаторічна гипсофила - посадка і догляд у відкритому грунті, фото сортів

Маленькі рожеві, наприклад, «Супер Пінк» (Super Pink) – рідкісні сорти.

Повзучий

Однорічна гипсофила повзуча (Gypsophila repens) має форму густого куща висотою 15-20 см. Формує характерні дрібні квітки – п’ятипелюстковий білий або рожева квітка і волотисте суцвіття. Цвіте в червні-вересні. Рослині подобається легка, піщана і суглинних грунт, багата кальцієм. Поливати потрібно регулярно, в міру.

Віддає перевагу сонячним, теплі позиції. Зазвичай садівники використовують рослину для оформлення кам’янистих садів, сухих стін, клумб, рабаток в сонячних місцях. Подібно метельчатой ​​гіпсофіли, повзуча використовується в виготовленні букетів, включаючи весільні.

Багаторічна гипсофила - посадка і догляд у відкритому грунті, фото сортів

Ясколковідний

Вид Качим ясколковідний (Gypsophila cerastioides) – це вічнозелені багаторічники, висотою 10-25 см. Період цвітіння припадає на середину весни – середину літа. Про людське око характерні крихітні білі, рожеві або пурпурні квітки, зібрані в пухкі суцвіття.

В саду качім можна використовувати як прикрасу, завдяки багатому, ефектному цвітінню. Ясколоковідная гипсофила зазвичай використовується в якості задерняющего рослини, в кам’янистих садах.

Багаторічна гипсофила - посадка і догляд у відкритому грунті, фото сортів

Інші цікаві види і сорти

Більшість сортів цвіте білими квітками, але існує безліч видів і сортів гіпсофіли, квітучих рожевими квітками. Ось кілька прикладів:

  1. «Летчворт» Letchworth – захоплює рожевими квітами. Зростає в ширину, досягаючи висоти всього 10 см. Період цвітіння: травень-липень. Ідеально підходить для заповнення передньої частини рабатки.Багаторічна гипсофила - посадка і догляд у відкритому грунті, фото сортів
  2. Гіпсофіла повзуча Rosea відрізняється делікатними рожевими квітами, які з’являтимуться з травня по липень. Висота рослини – 20-25 см.Багаторічна гипсофила - посадка і догляд у відкритому грунті, фото сортів
  3. Метельчатая гипсофила «Фламінго» Flamingo – цвіте великими, махровими, рожевими квітами з червня по серпень. Досягає висоти 120 см.Багаторічна гипсофила - посадка і догляд у відкритому грунті, фото сортів
  4. Вид Гипсофила ареціевідная (Gypsophila aretioides) відноситься до найнижчих, висота пагонів досягає максимум 5 см. Створює привабливі, білі квіткові килимки. Рослина ідеально підходить для альпінаріїв.Багаторічна гипсофила - посадка і догляд у відкритому грунті, фото сортів
  5. Вид Тихоокеанська гипсофила (Gypsophila pacifica) має пагони заввишки 80-100 см, привертає великими білими квітами. Добре росте в регіонах з холодним кліматом.Багаторічна гипсофила - посадка і догляд у відкритому грунті, фото сортів

Основна інформація про вирощування

Посадка і догляд за гипсофилой у відкритому грунті не складно, потрібно пам’ятати кілька основних принципів, вимог рослини.

При вирощуванні високих видів варто подумати про опорах в формі дерев’яних стовпів, що підтримують сильно розрослося рослина.

Після цвітіння потрібно видаляти відцвілі пагони, стимулюючи повторне цвітіння.

Вибір місця вирощування

Незалежно від виду, гіпсофіла краще росте на грунтах:

  • легких,
  • проникних,
  • лужних.

Гипсофила підходить для обробітку на піщано-суглинистих або глинисто-піщаних грунтах, з рН не менше 6,3. Гумусні і надмірно вологі грунту не підходять.

Не переносить качім надлишок води, краще росте на сухих ґрунтах.

Потрібно підготувати піщаний субстрат, можна навіть додати дрібні камінчики. Це забезпечить хороший дренаж води під час зливи, і рослина не залишиться підтоплених.

Багаторічна гипсофила - посадка і догляд у відкритому грунті, фото сортів

Гіпсофіла віддає перевагу сонячним, теплі місця – висаджена в тіні під деревом, може ослабнути, що не цвісти. Це дуже вимогливе до висвітлення рослина. Тривалість дня, важливий фактор для генеративного розвитку, в залежності від сорту становить 13-16 годин.

Тепло – важливий фактор, який зумовлює хороший ріст рослини, тому воно охоче займає щілини в стінах або кам’янисті, сухі місця.

Гипсофила може стати прикрасою непривабливих місць, щілин, кам’янистих куточків саду з дуже поганий грунтом. Важливим є захист від вітру, який може пошкодити делікатна рослина.

температурні вимоги

Показник ° С Мінімальна температура, необхідна для початку цвітіння 12 Оптимальна – протягом вегетації днем ​​27 вночі 22

Розмноження, посів і посадка

Насіння гіпсофіли можна висівати прямо в грунт в березні і квітні, або можна заздалегідь приготувати розсаду. Між рослинами відступають відстані приблизно 50 см.

Багаторічна гипсофила - посадка і догляд у відкритому грунті, фото сортів
розсада гіпсофіли

Гипсофилу розмножують:

  1. насінням;
  2. розподілом дорослих, розрослися Кутів;
  3. живцями.

В разі висівання однорічної гіпсофіли, насіння висівають на початку весни, рекомендується квітень. Варто подумати про вирощування під плівкою, що захищає рослину від можливих весняних заморозків.

Слід пам’ятати: рослини виду Витончена гипсофила воліють грунт, багату гумусом.

Посів насіння багаторічних видів гіпсофіли відбувається по-іншому. З настанням весни насіння висівають в неопалювальний парник. З настанням літа або початком осені гипсофила пересідає у відкритий грунт. Молоду гипсофилу можна висаджувати на грядки в середині квітня з інтервалом 60 см, але її необхідно укрити до середини травня.

Інший спосіб розмноження гіпсофіли – поділ сильно розрослося куща – так зване розмноження кореневими живцями. Таким способом розмножується тільки Гипсофила метельчатая.

Полив і добрива

Гипсофила не терпить надлишку води. Занадто частий і рясний полив може привести до загибелі рослини. Відносно добрив і поливу гипсофила не має рівних: не потрібно турбуватися про полив і підгодівлі. Тільки протягом тривалих періодів посухи можна помірно поливати рослину.

Добриво абсолютно не потрібно. Лише в разі багаторічних сортів після першого року слід підгодувати квітка дозою азоту, кальцію і калію. На другому році навесні вносять 40 г азоту на 1 м² після основного цвітіння. Доза калію і кальцію може бути вище.

Збір квітів для букетів

Пагони обрізають, коли розвивається 1 / 3-1 / 2 квіток. З 1 м² збирають 120-200 пагонів суцвіть. У скляних посудинах з водою в приміщенні з температурою 4 ° С квіти можна зберігати тиждень. Квітки гіпсофіли можна висушити, особливо коли пагони після зрізки насичуються гліцерином.

Зимівля

Більшість сортів однорічні і не призначені для зимівлі. Багаторічна гипсофила насилу зимує в наших кліматичних умовах, рослини не переносять низьких температур, морозів. Особливо небезпечна для неї надмірна вологість в зимові місяці.

Здорові рослини багаторічних сортів можуть зимувати, але в холодні і безсніжні зими їх варто захищати від замерзання за допомогою сухого листя і гілок хвойних дерев. Якщо рослини не промочити водою, є хороший шанс розвинути нові пагони навесні.

Зимове укриття може викликати більш швидкий розвиток пагонів навесні, які можуть бути пошкоджені пізніми морозами. Тому потрібно вчасно зняти укриття.

Хвороби і шкідники

Гипсофила рідко хворіє. Причиною захворювань зазвичай стає надмірне зволоження, що приводить до гниття стебел саджанців і молодих рослин. У старіших рослин перезволоження викликає кореневу гниль. В обох випадках рослини неможливо врятувати.

За рослиною потрібно спостерігати. Іноді гипсофила стає жертвою равликів, слимаків. Шкідники особливо люблять харчуватися молодими пагонами.