Бамія – рослина, що представляє інтерес для любителів екзотики. Як виростити ліану з насіння, як посадити її на ділянці, як за нею доглядати – все описано в статті. Фотографії допоможуть ближче познайомитися з заморської культурою.
Опис рослини і його сорти
Рослина має кілька назв: бамия, альбемош їстівний, гомбо, дамські пальчики. Ботаніки відносять його до сімейства мальви і роду Альбемош. Описати бамию можна так:
- Однолітник. Висота його стебла залежить від сорту. Карликові різновиди ростуть всього до півметра, а високорослі можуть досягати 2 м.
- Великі листи, покриті опушкою, утримуються довгими черешками. Складні, розділені на 5 або 7 лопатей.
- Стебло міцне, покритий жорсткими, деколи колючими, волосками. У підстави він розгалужується на кілька пагонів.
- Квітки у бамии поодинокі, великі, кремового кольору. За формою нагадують грамофон.
- Многосеменная плід представлений довгою коробочкою (до 25 см). За виглядом нагадує стручок перцю.
- Шкірочка може бути як гладкою, так і ворсистою – це залежить від сорту.
Родина бамии – Африка. Тут її недозрілі плоди здавна вживають в їжу. З інших частин рослини місцеві жителі роблять тканину, а також використовують їх для виготовлення клею.
цвітіння бамии
На смак плоди – щось середнє між кабачком і спаржевої квасолею. Високий вміст корисних речовин робить їх привабливими для прихильників здорового харчування.
Увага! Не можна довго зберігати зірвані коробочки. Вони стають волокнистими, грубими.
Споживання культури неухильно зростає і селекціонери постійно працюють над поповненням сортів. Серед садівників користуються попитом такі:
- Зірка Давида – його можна назвати найпопулярнішим сортом. Поперечний переріз коротких (7 см), товстих плодів має вигляд зірки. Відноситься до високорослим баміям. Відрізняється листям незвичайної фіолетового забарвлення.
Сорт Зірка Давида
- Блонді – один з скоростиглих сортів. Стручки близько 8 см в довжину. Пофарбовані в жовто-зелений колір.
- Коров’ячий ріг – стебло росте до 2,5 м. Плоди у сорту досить довгі (до 25 см), смачні, наділені сильним ароматом.
- Алабама Ред – також відноситься до високорослим. Відрізняється темно-червоними стручками. Може використовуватися як декоративну рослину.
Сорт Алабама Ред
- Клемсон Спайнлесс – плоди сортів не опушені. Колір стручків темно-зелений, їх середня довжина 15 см. Стебло досягає 1,5 м.
Перераховані сорти прекрасно адаптувалися до клімату середньої смуги, проте в прохолодних областях їх краще культивувати в теплицях.
Вирощування розсади
Бамія – рослина теплолюбна, тому в середній смузі краще вирощувати його через розсаду. Роблять це так:
- За добу перед посівом насіння замочують у вологому тканини.
- Субстрат готують з садової землі, торфу і річкового піску (2: 2: 1). Заповнюють їм невеликі ємності.
Порада. Бамія дуже погано реагує на пересадку, тому краще сіяти розсаду в торф’яні горщики.
- У кожен горщик висаджують по одному насіння, заглиблений його при цьому на 1,5 см.
- Посадки добре поливають.
- Всі горщики встановлюють в одну велику ємність і з поліетилену споруджують навколо них тепличку.
- Поміщають посіви в тепле місце.
Сходи з’являються через три тижні, після чого плівку знімають і переставляють горщики на світле підвіконня. Догляд за розсадою зводиться до регулярного поливу і підгодовування добривом для розсади. За пару тижнів до планованого висаджування в грунт сіянці слід гартувати, щодня виставляючи їх на свіже повітря.
сходи бамии
Як висаджувати бамию на грядку і доглядати за нею
Грядку для бамии готують з осені. Для цього заплановану ділянку добре рихлять з одночасним внесенням в грунт гною і суперфосфату. Навесні (перед посадкою) додатково вносять азотсодержащие добрива.
Лунки копають на відстані 50 см один від одного. Їх розмір повинен відповідати розміру горщика. У кожну висаджують по одній рослині, присипають грунтом і поливають. Для високорослих сортів відразу встановлюють опори. Зверху посадки мульчують компостом.
Порада. На випадок сильного похолодання на грядці бажано встановити дуги. Так можна швидко укрити посадки.
Догляд за баміей складається з наступних робіт:
- поливу;
- формування рослини;
- розпушування грунту;
- підгодівлі.
Якщо грунт родюча, додатково бамию годі й підгодовувати
Частого поливу рослина не потребує. Досить зволожувати грунт у міру підсихання. Обов’язково слід враховувати, що при перезволоженні коріння бамии швидко загнивають і рослина може загинути. Формування проводять після досягнення саджанцями висоти 50 см. У цей час відщипують верхівку основного стебла. Прийом викликає активне поява бічних пагонів, що, відповідно, збільшує кількість зав’язей.
Розпушування грунту проводять регулярно, не дозволяючи утворюватися скоринці. Рослину можна підгортати. Так волога буде довше утримуватися.
Підгодовувати бамию не обов’язково. Якщо грунт родюча, а грядка добре підготовлена, то рослина буде отримувати достатньо поживних речовин.
Як збирати урожай, з якими хворобами можна зіткнутися
Цвітіння бамии настає через 2 місяці після посадки. На п’ятий день після відкривання бутонів можна починати збір врожаю. Не можна допускати перезрівання коробочок, вони стають грубими, є їх неможливо. У середній смузі рекомендують збирати плоди кожні 3 дні. У районах на південь від це потрібно робити щодня.
Порада. Насіння бамии можна обсмажувати і вживати як замінник кави.
У період затяжних дощів рослина можуть «атакувати» грибки борошнистої роси. Так як плоди збираються практично безперервно, вести боротьбу з хворобою хімічними препаратами вкрай небажано. Щоб запобігти захворюванню рекомендують профілактичні обприскування настоями трав, цибулиння, часнику.
Регулярно оглядайте бамию на предмет появи шкідників
Уражаються стебла і листя бамии іржі грибком, що проявляється появою на них рудих подушечок. При незначному ураженні потрібно видаляти хворі частини рослини і знищувати їх. З шкідників на бамии можна виявити тлю, павутинного кліща, слимаків. Для їх знищення і відлякування також краще не використовувати хімію.
Бамія – поки що маловідома культура в середній смузі. Однак завдяки прекрасним смаковим якостям і старанням садівників, плоди цього теплолюбного рослини все частіше з’являються на столах жителів прохолодних регіонів.