Такий вид відходів як бананові очищення давно освоєний садівниками і городниками. Шкірка плоду багата калієм, кальцієм, магнієм і фосфором. Відгуки підтверджують: це якість дозволяє їй бути відмінним добривом для розсади та дорослих рослин. Фахівці радять, як правильно зробити органічну підгодівлю на основі відходів банана.
Чим корисна шкірка банана
Шкурка цих плодів містить повний набір цінних речовин для активації росту, повноцінного цвітіння і плодоношення рослини. Найбільше там калію, в меншій кількості – кальцію, магнію, фосфору. Є ще невелика частка азоту. Втім, його досить, щоб розсада набирала зелену масу. Ефективно працює добриво на основі лушпиння бананів для кімнатних і тепличних культур, які відчувають систематичний дефіцит світла. Магній є каталізатором фотосинтезу. Він компенсує брак сонця, якщо розсада буде отримувати повноцінний обсяг харчування і рости в добре структурованому ґрунті. Без підтримки коренів робота листя буде неефективною.
Порада. У зв’язку з цим внесення підгодівлі на основі бананових лушпиння поєднують з внесенням гуматов. Собівартість і одного, і іншого добрива низька, при цьому користь істотна.
Як правило, банани зривають зеленими. Дозрівають плоди на шляху до прилавка. В цьому випадку в шкірці залишається чимало рослинних гормонів росту. При добриві розсади вони допоможуть насінню вкоренитися і швидше вирости. Правда, і тут без синхронного розвитку коренів результату не буде.
Бананова шкірка – прекрасне добриво для більшості культур
Протипоказання до застосування добрив
Десертні банани для їжі цінні тим, що їх м’якоть не накопичує шкідливих речовин з боку. Біологічним фільтром виступає шкірка. Тому перед приготуванням добрива вчіть, що у відходах, ймовірно, чимало хімії. Наприклад, після збору банани обробляють сульфатом амонію, який гальмує дозрівання. Оптові дистриб’ютори, навпаки, обробляють плоди етиленом, який доведе плоди до товарної стиглості якраз до потрапляння на прилавок.
Увага! Тільки суворе дотримання рецептури при готуванні добрив з бананів дозволить частково нейтралізувати пестициди. Звичайне миття не підійде: речовини знаходяться в товщі шкірки.
На грядці хімічні сполуки у складі шкірки не зашкодять помідорам, соняшнику, баклажанів та інших складноцвітим і пасльонових культур. Але і в цьому випадку застосовують очищення лише після обробки: в’ялення або копчення. Майте на увазі, що при цьому в складі підживлення не буде гормонів росту. Для капусти, зелені і коренеплодів бананову шкірку ні в якому вигляді використовувати не можна.
Увага! Свіжу оболонку бананів дозволено застосовувати виключно для розсади городніх культур або для підгодівлі квітів.
Як приготувати добриво на основі бананової шкірки
Свіжі очищення бананів вносять при посадці строго під корінь саджанця. Мета будь-якої обробки шкірки – позбавити її від побічних домішок, зберігши корисну хімічну активність. Зробити це можна такими способами:
- Сушка на батареї з наступним подрібненням. Сировина замотується в марлю, щоб не привертати комах. Таким чином ви отримаєте практично чистий калій. Значна частина негативних речовин розкладається. Правда, є ризик гниття або бродіння шкірки.
- Прожарювання на повільному вогні в духовці. Так ви позбавитеся від зайвої органіки, але частина шкідливих речовин залишиться. При багаторазовому використанні на стінах духовки виникне наліт з неприємним запахом.
- Заварювання чайним способом. Чи не позбавить від багатьох негативних домішок.
- Проморожування. Банани взагалі не можна зберігати в холодильнику. Тому використовуйте контейнер з герметичною кришкою, щоб техніка не стала погано пахнути зсередини. Зате бродіння у такій шкірки точно не буде.
Обробка гарячою водою
- Обробка гарячою водою. Залийте шкірку окропом на 1-1,5 ч. Злийте воду і застосовуйте розкислу масу. Це один з найефективніших способів отримати з бананової шкірки добриво.
- В’ялення під відкритим небом. Розпустіть шкурки на смужки не товще 15 мм. Сонце і вітер позбавлять шкірку від шкідливих речовин, і допоможуть зберегти стимулятори і мінеральні складові. Температура повітря повинна бути не нижче +15 ° C, а вологість не дуже високою.
Водна витяжка з бананової шкірки
Ця підгодівля вважається найбільш ефективною:
- 4 шкурки без хвостиків помістіть в 3-літрову банку;
- залийте водою до краю і залиште на 4-5 доби;
Водна витяжка – ефективний вид підгодівлі
- процідіть настій через марлю;
- щільно закрийте посуд і користуйтеся.
Увага! Такий водний настій зберігається не більше місяця і то, якщо немає ознак бродіння. Для внесення під розсаду розбавте розчин водою в пропорції 1: 2.
В цілому люди позитивно відгукуються про користь добрив на основі шкірки банана. Але відзначають, що зробити їх складно. Наприклад, при виготовленні водних настоїв важливо, щоб ємність для них була стерильною. Інакше найпростіші організми швидко освоїтися і розростуться на поверхні шкурки.
Першочергове завдання садівника в приготуванні бананової шкірки для городу – позбутися від пестицидів і активізувати корисні властивості лушпиння. Інакше добриво може стати шкідливим.