Тим, хто має намір своїми силами побудувати сауну або лазню з бруса, та ще з нуля, потрібно поетапно вирішити чимало завдань. Вибрати проект і матеріал, вивчити відео і поради по зведенню зрубу власними руками. Детальна інструкція є і в цій статті.
Брус для лазні: як вибрати
Визначаючись з тим, з чого будувати лазню, багато господарів не випадково віддають перевагу саме брусу. На його користь свідчать такі характеристики:
- здатність добре утримувати тепло;
- естетичність;
- мінімальна усадка;
- екологічність;
- легкість монтажу.
Брус для будівництва лазні
Як і в дерев’яної, в лазні з бруса пахне деревом, смолами – немов в старовинній російській парильні. Це благотворно позначається на здоров’ї тих, хто приймає лазневі процедури. При цьому побудувати таку споруду дешевше і швидше, ніж його аналог з колод: зруб можна встановлювати відразу на фундамент, та й обробку проводити, не чекаючи тривалої усадки.
Мабуть, найбільш істотних недоліків у бруса всього два: схильність до гниття і висока пожежонебезпека.
Порада. Брус може бути клеєної і профільованим. Перший коштує дорожче, але при цьому відрізняється міцністю і не деформується. Профільований брус – це, по суті, колода, якому надали певну форму. Завдяки наявності шипів і пазів його легше з’єднувати. Але усадка таких зрубів може відбуватися досить довго.
Вибір матеріалу – завдання більш ніж відповідальна. Вважається, що для будівництва найбільше підходить деревина, яку спиляли в період з грудня по березень. За всіма правилами вона зберігається на підкладці і сушиться близько місяця в умовах природної вентиляції. Купуючи брус або дістаючи його з власних запасів, зверніть увагу на такі нюанси:
- Наявність тріщин – це серйозний дефект. Навіть маленькі щілини будуть з часом розширюватися, стаючи причиною гниття деревини.
- Маленькі дірочки – ознака того, що в брусі оселилися жучки.
- Сині плями говорять про те, що матеріал почав підгнивати. Природно, він не годиться для будівництва.
Проектування і заливка фундаменту
Якою має бути лазня – залежить тільки від переваг її власника. Проекти будівель з терасою зручні, якщо після парилки ви любите посиденьки з шашликом на свіжому повітрі. У лазні з мансардою можна обладнати додаткову кімнату відпочинку і розмістити там гостей. А ось засклена веранда – це відмінне місце для літньої кухні або більярдній.
Якщо ви плануєте зведення двоповерхової будівлі, зробіть міцний стрічковий фундамент. В іншому випадку можна обійтися простішим столбчатим. Стрічковий закладається на глибину не менше 0,5 м.
Зведення фундаменту для лазні
технологія:
- Викопавши канаву, на її дно насипте пісок або гравій (товщина шару – 15 см).
- Зробіть дерев’яну опалубку.
- Усередині обладнайте каркас з арматури.
- Зробіть заливку бетоном.
Для стовпчастого фундаменту:
- По периметру, а також в кутах майбутньої лазні викопайте ями глибиною до 40 см. Відстань між ними має бути близько 1,5 м.
- У кожній з канав зробіть 15-сантиметрову пісочну подушку.
- Встановіть в ямах стовпчики з цегли. Їх висота – близько 0,5 м.
- При закладці фундаменту для більшої міцності армується стовпи.
Увага! У будь-якому випадку не забудьте про гідроізоляцію. Для цього на поверхню фундаменту нанесіть розм’якшений бітум і накрийте його шаром руберойду. Коли все застигне, повторіть те ж саме ще раз.
Зведення стін. З’єднання бруса в кутах: способи
Для першого ряду (вінця) лазні досвідчені майстри рекомендують брати брус, що має перетин 20 х 20. Для всіх інших вінців підійде матеріал з параметрами 15 х 15. Головне, щоб довжина всіх примірників була однаковою. Будівництво стін складається з таких етапів:
- Укладання на фундамент рейок на відстані 25-30 см одна від одної. Це додаткова ізоляція для бруса. Рейки повинні мати товщину не більше 0,15 см і бути оброблені антисептиком.
- Розташування першого ряду брусів. Попередньо їх слід обробити спеціальним антисептичним розчином або звичайним машинним маслом. Перед з’єднанням переконайтеся, що поверхня строго горизонтальна. Використовуйте для цього рівень.
3.Скрепленіе брусів першого ряду і заповнення простору між рейками монтажною піною.
Порада. Для першого вінця (ряду зрубу) візьміть брус з модрини або дуба. Ці породи добре переносять вологість.
- Укладання поверх першого вінця утеплювального шару, наприклад, з клоччя або моху. Це актуально для всіх наступних рядів брусів.
- Розташування і закріплення другого вінця. Для з’єднання слід використовувати дерев’яні нагелі або штирі з металу. Для них заздалегідь повинні бути просвердлені отвори. Якщо берете цвяхи – краще ті, що можна «втопити» в деревині, тому що на поверхні капелюшка іржавіють і стають причиною гниття бруса.
- Укладання інших рядів. Підганяти впритул їх не потрібно. Останні два вінця краще не з’єднувати, бо доведеться знімати їх під час монтажу даху.
Зведення стін лазні
Бруси можна з’єднувати один з одним поздовжньо, а також по кутах. Перший варіант застосовують, коли екземпляри закороткі для того, щоб викласти їх на всю довжину стіни (наприклад, 4-метровий брус використовується для лазні 6 х 6). В інших випадках можна вдатися до кутового з’єднання. Воно буває з залишком, коли по кутах залишаються виступаючі частини бруса, і без нього.
Перший спосіб вважається більш надійним і набагато більш привабливим з дизайнерської точки зору. Він має 3 варіанти кріплення:
- 1-стороннє;
- 2-стороннє;
- 4-стороннє.
Цифра вказує на кількість пазів, які вирізують в брусі. Оптимальне поєднання виходить в результаті 4-стороннього зчеплення, хоча ця робота найбільш трудомістка. Кріплення без залишку, яке роблять встик, на шпонках або на шипах, вважається менш надійним для лазні, тому краще його не використовувати.
з’єднання бруса
Як зробити в лазні вікна та двері. Будівництво даху
Укладаючи бруси, можна зробити невеликий зазор в рядах – там, де плануються вікна і двері. Після того, як зруб буде готовий і пройде час для усадки, слід випиляти отвори за допомогою бензопили. Але є й інший варіант: робити вікна і двері відразу, в процесі будівництва. Для цього знадобляться спеціальні пази і екземпляри брусів з торцевої врубкой. Другий спосіб вимагає більше часу, та й в результаті усадки готові вікна та двері можуть деформуватися.
Дах на бані може бути односхилим – швидко і недорого. Вона монтується з поперечних лаг, які збираються під кутом. В цьому випадку опади не будуть затримуватися на даху. Двосхилий покрівля – хороший варіант, якщо потрібно облаштувати під нею мансарду або кімнату відпочинку. Монтаж крокв і покриття з обрешетін зручніше робити на землі, а потім ставити готову конструкцію на зруб. Покрити її можна металочерепицею, руберойдом або ондулином.
Порада. Різні матеріали для покрівлі оптимальні для різних кутів нахилу. Наприклад, для руберойду підходить 5 °, а для ондуліна – 30 °. Враховуйте цю особливість при виборі покриття.
Баня з бруса своїми руками: відео
Будівництво лазні з бруса: фото