Відшукати чистокровних середньо бджіл досить складно. За статистикою їхня кількість становить лише 5% від загального числа бджолиних сімей цього виду на території РФ. Порода має низку цікавих властивостей, вважається однією з найдавніших в бджільництві. Маленька трудівниця на фото має непростий характер і цікаву історію.
Зовнішній вигляд і розведення
Є підвидом медоносної бджоли. У наукових виданнях визначається як лісова або темна. Предки комахи почали розселятися по територіях після завершення льодовикового періоду (8000 років тому). Благополучно освоїли європейські ліси, Урал, Західний Сибір. У північних регіонах бджола адаптувалася за допомогою людини. Близько 200 років тому була завезена в південні райони Сибіру, приблизно в цей же час в Норвегії та Фінляндії.
Відрізняється міцним стабільним генотипом. Є базою для кількох десятків породних типів і порід, в тому числі Башкирської, Татарській, приокские, Бурятською бортевой та інших. Кожна популяція має свою продуктивність.
Представники підвиду великі, темно-сірі. Хоботок короткий (6-6.4 мм). Жовті смуги на тілі комахи не виражені. Вага робочої особини 110 мг, матки до 210 мг. Мають тривалий період спокою в вулику (жовтень-початок травня).
Багато джерел відзначають підвищену «злостивість», але, як правило, це наслідок недбалого або неграмотного поводження з роєм. Якщо не приділяти належної уваги пасіці і гігієну «бджолиних будиночків», то високий ризик проникнення воскової молі. Небезпека також представляє кліщ Варроа.
Зміст у вуликах на пасіці
Слід надавати перевагу двенадцатирамочних вулики – Дада. Можливі модифікації конструкції:
- Основний корпус з двома надставками без дна (магазинами).
- Система з двох корпусів з класичними гніздовими рамками.
Підходять вулики типу Дадан з 14 і 16 рамками на один корпус. Обов’язкова умова – використання магазинів, таким чином кількість маніпуляцій в роботі бджоляра істотно скорочується. При огляді не потрібно відкривати нижню частину вулика, що викликає агресію вартою. Рамки магазину заповнюються бджолами медом, а основні – пергою, яйцями і личинками (розплодом).
Альтернатива Дадану – вулик лежак. Такі будиночки простіше обслуговувати, але для сімей середньо бджоли метод поки вважається експериментальним.
Порада. Використання їдкого диму або велика його кількість тільки розсердить бджіл.
Роїння починається з першої декади травня. У сезон повторюється три-чотири рази. Половина сімей роїться в період до 10 червня. Наближення роїння можна визначити по високому гулу в вулику. При огляді виявляється велика кількість трутневого розплоду і з’являються маточники.
Схильність до цього природному процесу досить висока. Маточників формується трохи (10-12). Зазвичай, їх видаляють, обриваючи або зрізуючи. Для виведення нової «цариці» залишають один маточник. Це необхідно в тому випадку, якщо потрібна зміна матки, термін її життя не більше 2 років. Самостійної заміни пчеломатки у породи не відбувається.
Деякі характеристики бджіл
Унікальні особливості:
- високий імунітет до інфекцій і хвороб (токсикоз, нозематоз, гнилизна);
- без великих втрат переносять суворі морозні зими;
- ведуть збір меду при високих температурах повітря (до +40 ° С);
- мале споживання корму родиною.
Зобик робочої бджоли перевищує його обсяг у інших видів на 30%. Крім цього, середньо руської бджола здатна швидко будувати нові стільники і ремонтувати старі. Як правило, в вуликах відсутня злодійство, а матка має високий рівень продуктивності.
Увага! У спеку вулики затінюють.
Колір меду варіюється і залежить від того, де і коли був зібраний. За рівнем медоносності порода має середні показники, за один сезон сім’я приносить близько 30 кг меду. Мед має деякі відмінності від продукту інших бджіл:
- ароматний, солодко-нудотний на смак;
- сухий, без домішки вологи;
- світла воскова печатка на сотах;
- велика кількість корисних ферментів.
Щоб уникнути втрати половини комах в результаті мимовільного роїння і для розширення пасіки, виконують відведення бджіл. Отводок роблять на молоду бджолу, особин можна брати з однієї або декількох сімей. Матка пересідає за 40 днів до збору меду, щоб почати відкладати яйця. Для розплоду беруть частину молодих нелітних комах.
Бджола для приватної пасіки
До недоліків відносять деяку «консервативність», неохоче освоюють нові поля, вкрай вибагливі в плані вибору медоноси. Початок медозбору може затягуватися, але розпочавшись, проходить з великим коефіцієнтом продуктивності. Улюбленими об’єктами для збору нектару є липа і гречка. Комахи не літають на великі відстані, не підходять для кочування.
Порада. Купуючи пчелопакет в розпліднику, звертайте увагу на фототаксис (реакцію на світло), в нормі бджоли повинні йти від джерела.
Для розведення у великих промислових господарствах среднерусская бджола не використовується. Гібриди з іншими видами відрізняються більшою агресивністю. Опис породи має схожість з такими бджолами:
- українська степова;
- македонська.
Увага! Головним поштовхом для роїння виду є вік «королеви».
Прийоми по роботі з бджолою на пасіках стандартні. Кількість любителів і професіоналів, які займаються цією породою не зменшується.