
Минуле століття принесло нам чимало нових будівельних матеріалів. Один з них – газобетон. Це пористий різновид бетону, яку ще називають пористих бетонів. Наявність заповнених повітрям пір зробило матеріал легким і теплим. В результаті його використовують як для зведення стін і перегородок, так і для утеплення. Мала вага дозволяє варіювати розміри газобетонних блоків від невеликих по ширині, більше схожих на плити – для міжкімнатних перегородок, до широких – для зовнішніх стін.
Що таке газобетонні блоки
Газобетон – матеріал, який отримують з суміші цементу і піску в яку додають реагенти, які при взаємодії з цементом, утворюють піну. В якості реагентів для газобетону використовують порошкоподібний алюміній або пасту з нього. В результаті реакції алюмінієвого порошку і цементу (або вапна) в бетоні утворюються пори – бульбашки повітря, рівномірно розподілені по об’єму. Бульбашки укладені в оболонку з в’яжучого – цементу або вапна. Такий бетон називають пористих або легким.
Блоки з газобетону – будівельний матеріал для зведення несучих і ненавантажених стін і перегородок
Загальні принципи виробництва
Особливість газобетону – пори замкнуті, що зменшує водопоглинання матеріалу. Воно, звичайно, більше ніж у звичайного бетону, але не таке критичне. Стандарт визначає область експлуатації – зовнішні і внутрішні стіни і перегородки в умовах нормальної вологості або при вологості не вище 60% по одному ГОСТу і 70% по-іншому.
Будинок з газоблоків має свої плюси і мінуси
При виробництві спочатку перемішують сухі компоненти, в які потім додається вода. В результаті реакції складу «піднімається». Реакція йде до первинного затвердіння в’яжучого. Потім газобетон виймають з форм, нарізають на блоки або плити потрібного розміру. Готові вироби відправляють дозрівати – набирати продажну міцність. Є два типи дозрівання газобетону:
- Автоклавное. Блоки відправляють у спеціальні камери, в яких їх обробляють паром. У камерах створюється підвищений тиск. Така обробка прискорює процес набору міцності. За якостям автоклавні блоки краще: рівномірне зволоження на всю глибину додає матеріалу велику міцність. Але автоклавний газобетон більше варто: додаткове обладнання, додаткові витрати енергії на обробку. Але для будівництва будинку краще купувати саме автоклавний.
- Неавтоклавні. Блоки просто укладають на відкритому повітрі і чекають поки бетон набере продажну міцність. Це найпростіший варіант, але якості ніхто не гарантує. За технологією блоки досушивают в сушильних камерах.
Залежно від кількості реагенту, газобетон може мати різну щільність і міцність. У більш міцних менше часу, стінки бульбашок товщі. Такі марки застосовують для зведення стін.
Пориста структура дає достатню міцність при невеликій вазі
Є марки газобетону, в яких повітряних бульбашок дуже багато, стінки їх тонкі. Такі блоки і плити використовують для утеплення. І взагалі, сам матеріал має дуже непогані теплоізоляційних характеристики, а ще він легкий в обробці. Наявність великої кількості бульбашок призводить до того, що маса пористого бетону дуже невелика. Це дозволяє робити великоформатні блоки, що значно прискорює процес зведення стін. Причому навіть з великими блоками можна працювати в поодинці.
Види і типи газобетону
При виробництві ніздрюватого бетону може використовуватися в’яжучий різного типу. Також до складу матеріалу можна вводити різні мінеральні компоненти. Залежно від в’яжучого і добавок повинно змінюватися назву. Це прописано в Гості.
- Газобетон. В’яжучий – цемент, причому портландцементу не менше 50%. З цього матеріалу виходять найкращі газоблоки.
- Силикатобетон. Суміш цементу і вапна. Вапно кипелка становить не менше 50%, цемент – 15% по масі, іншими можуть бути добавки – шлак або гіпс. Газоблоки силікатні можна відрізнити по білому кольору. На цементному в’язкому вони сірі.
Кладку з газоблоків, навіть великого розміру, вести нескладно
- Шлакогазобетон. Якщо містить шлак у кількості понад 50% від маси. Другим компонентом в’яжучого може бути цемент, вапно.
- Зологазобетон. Якщо високоосновних зола становить 50% від в’яжучого по масі і більше.
Саме ці назви повинні бути присутніми в маркуванні та назві матеріалу. Також ще можуть використовувати як заповнювач не тільки кварцовий пісок, а й золу (відходи ТЕС), відходи утворюються при виготовленні феросплавів, збагаченні руди та інших технологічних процесів.
Плюси і мінуси газоблоків
Газоблоки – відмінний будівельний матеріал. Вони легко обробляються. Пиляти їх можна звичайною ручною ножівкою по металу, свердлити без проблем. При використанні блоків достатньої щільності, в них нормально закручується кріплення. Матеріал не горить і горіння не підтримує. Легкий, теплий, міцний, повітропроникний.
Газобетонні блоки – це будівельний матеріал з хорошими теплоізоляційними властивостями
Плюси газоблоків:
- Висока міцність при малій вазі. Автоклавний газобетон має достатню міцність для того, щоб з нього можна було побудувати двох-триповерховий особняк. У той же час, вага має невеликий. А це означає, що буде менше навантаження на фундамент, що знижує витрати на його облаштування.
- Мала вага блоку з газобетону. Для зведення стін зазвичай застосовують блоки шириною 200 мм, марка по міцності D500 або D600. Навіть газоблоки такого розміру – чималому ширини – важать від 12 до 16 кілограмів.
Вага газобетонного блоку залежить від його розміру та щільності
- Відмінні теплоізоляційні властивості. По теплотехнічних розрахунках стіна з газоблоків товщиною 200 мм має таке ж теплоопір, як стіна з цегли товщиною 60-70 см. При тому, що має вона в рази меншу вагу, витрати на будівництво будинку набагато нижче. Ще зустрічаються такі назви цього матеріалу як теплоблок, теплогазоблок і т.д.
- Висока точність геометрії. Якщо блоки не відрізняються за розмірами, кладку вести легко. Але цей параметр дуже сильно залежить від виробника.
- Вологостійкість і морозостійкість. Автоклавні газоблоки мають хороші показники по вологостійкості. Ці показники набагато нижче ніж у цегли, але їх більш ніж достатньо для будівництва будинку.
При всіх своїх перевагах, газоблок неідеальний. Залишати стіни без обробки не варто. Але і оздоблення будинку з газобетону повинна бути правильною. Матеріал повітропроникний і гігроскопічний. Щоб волога не виявилися замкненими всередині, необхідно правильно підібрати паропроникність оздоблювальних матеріалів.
Недоліки газобетонних блоків
Недоліки газобетону – наслідок його плюсів. Наприклад, легкість обробки. При будівництві – це добре. Але також легко в стіні з газобетону можна вирізати бензопилою прохід. Цим користуються деякі зловмисники. Вихід – робити «взломостойкость» обробку, наприклад, обкласти будинок цеглиною. Є й інші мінуси газоблоку:
- Газобетон крихкий, погано тримає изгибающие навантаження. Проблема вирішується пристроєм армуючих поясів. Але важливо, щоб не було осідань фундаменту.
- При кладці газоблоків використовують спеціальний клей, який коштує чимало. Плюс в тому, що при хорошій геометрії блоків, витрата його дуже невеликий – шви роблять по 3 мм.
Легко різати – з одного боку, це плюс, з іншого – мінус
- Якщо будувати з блоків з вмістом вапна, вона швидко роз’їдає арматуру. Проблема вирішується використанням полімерної, а не металевої арматури.
- При використанні газоблоків невеликій щільності, кріплення потрібен спеціальний.
Матеріал непоганий, але треба реально оцінювати плюси і мінуси газоблоків. Будинок постійного проживання з них будувати можна без особливих побоювань. Для будівництва лазні газобетонні блоки не підходять, тому що занадто гігроскопічні. Краще їх не використовувати і для зведення будиночка на дачі – низька морозостійкість матеріалу призведе до того, що він почне швидко руйнуватися. Хіба що в будинку буде підтримуватися плюсова температура постійно, а стіни будуть добре утеплені.
Характеристики
Основні характеристики будь-якого будівельного матеріалу – щільність і міцність на стиск. Саме вони і встановлюються ГОСТом 31359-2007, який описує вимоги до ніздрюватих бетонів автоклавного твердіння.
Міцність на стиск газобетонного блоку може бути такою: В0,35; В0,5; В0,75; В1,0; В1,5; В2,0; В2,5; В3,5; В 5; В7,5; В 10; В 12,5; В15; В17,5; В20. Цей показник характеризує навантаження, яке може витримати матеріал без руйнування. Чим вище цифра, тим більш міцний матеріал.
Витяг з ГОСТу: відповідність марки бетону класу по міцності на стиск
Другий важливий параметр – середня щільність. Вони з міцністю на стиск взаємопов’язані. Чим вище щільність матеріалу, тим більше навантаження він може винести. Так що, по суті, обидві характеристики описують міцність або несучу здатність матеріалів. Просто з різних сторін. Для газоблоку середня щільність може бути від D200 до D1200.
Залежно від цих характеристик газобетонні блоки діляться на:
- Конструкційні. Для зведення несучих стін і перегородок. Характеристики В3,5 і вище, D700 і вище.
- Теплоизоляционно-конструкційні. Для несучих і ненавантажених стін і перегородок з одночасним поліпшенням теплотехнічних характеристик. Необхідна несуча здатність стін набирається за рахунок більшої товщини. До цієї категорії відносять блоки і плити з міцністю на стиск не нижче В1,5, щільністю не вище D700.
Залежність теплопровідності блоку з газобетону від марки матеріалу по міцності
- Теплоізоляційні. Для зниження тепловтрат через стіни. Марка міцності – не вище D400, щільність не нижче В0,35. Чим менше щільність, тим краще теплоізоляційні характеристики.
Ще визначається марка морозостійкості – кількість циклів розморожування / заморозки, яке матеріал витримує без зміни властивостей. Цей параметр позначається латинською буквою F і цифрами, які і вказують кількість циклів. Для автоклавного газобетону визначені такі марки морозостійкості: F15, F25, F35, F50, F75, F100. Мінімальне значення морозостійкості для газобетонних блоків зовнішніх стін – F25, внутрішніх – F15.
Розміри газобетонних блоків по ГОСТу 31360-2007 і 21520-89
Як часто буває, діє відразу кілька нормативних документів, що створює певну плутанину в маркуванні. Крім того, розміри газобетонних блоків також цими нормативами визначаються по-різному. Більш старий стандарт прописує точні значення в міліметрах по довжині, ширині і висоті блоку. У ньому також введені відмінності для кладки на розчині або на клею. На розчині шов виходить більше, розміри блоків менше. Під укладку на клей товщина шва менше, блоки більше.
Розміри газобетонних блоків за старим стандартом
Сам розмір блоку кодується римською цифрою. Це, звичайно, незручно. Необхідно пам’ятати відповідність або мати при собі таблицю відповідності. Крім того, зрослі вимоги до енергоефективності будинків, привели до того, що пористий бетон кладуть тільки на клей. Цементний розчин не застосовують, так як він є містком холоду в кладці, погіршуючи тим самим загальну характеристику стіни. Приклад маркування за старим стандартом: I-В2,5D500F35-2. Це означає, що блок першого типорозміру (188 * 300 * 588 мм), міцністю на стиск B2,5, середньою щільністю D500 і морозостійкістю F35, категорії точності 2.
Найбільш поширені розміри газобетонних блоків
Новий ГОСТ просто вводить два поняття: газобетонного блоку і плити. Для кожного з них визначаються максимальні розміри. Точні ж габарити не визначають.
Максимальні розміри газобетонних блоків і плит згідно з новим стандартом
Маркування за новим стандартом простіше. Мають бути вказані розміри блоку в міліметрах. Наприклад, Блок I / 600 × 300 × 200 / D500 / В2,5 / F25. Тут категорія (допустима похибка в розмірах позначається римською цифрою I або II) перенесена в початок, змінено порядок проходження характеристик, але їх перелік залишився колишнім.
Категорія граничних відхилень
Обидва стандарти прописують можливі відхилення за розмірами і дефекти у вигляді порушення прямокутності, викривлення ребер і граней, відколів. Ці дефекти впливають на категорію блоку. Раніше їх було три: одна для кладки на клею, дві для кладки на розчині. Новий стандарт описує тільки дві категорії.
Граничні відхилення від розмірів газобетонних блоків
У загальному і цілому, граничні відхилення невеликі по обом стандартам. Але велика точність у піноблоків першої категорії. Точна геометрія – менша витрата дорогого клею. Але навіть з матеріалом другого класу можна домогтися малого витрати. Правда, це зажадає додаткових зусиль і витрат за часом. Секрет простий – занадто великі блоки підтесував за допомогою звичайного рубанка, підганяючи розміри.
Види газоблоків
Будівельні – стінові та перегородкові блоки – з газобетону можуть бути у вигляді паралелепіпеда з рівними гранями або зі сформованої пазогребневі системою на боках. Другий варіант роблять, якщо розміри газобетонних блоків ближче до великих: при ширині від 200 мм. У великих блоках часто роблять додаткові отвори – для зручності перенесення. Це дійсно робить роботу простіше.
Основні види і розміри газобетонних блоків
Є ще блоки U-подібної форми для спорудження армуючих поясів. У поглиблення, сформовані стінками блоку укладається арматура, все заливається бетоном.