Цесарка – гвінейська птах: розведення і догляд в домашніх умовах

цесарки зміст в домашніх умовахРодина цесарок – спекотна Африка, але сама птиця не розпещена і не розпещена теплим кліматом, вона чудово адаптується до нашої вельми прохолодній погоді. Розводити й утримувати цих птахів в домашніх умовах не важче, ніж курочок і індичок. Догляд за ними має свої нюанси, але особливих проблем і труднощів не складе, якщо, до того ж, ви маєте досвід в догляді за іншими пернатими мешканцями пташиного двору. Ознайомившись з фото і відео, ви будете мати уявлення, що це за птах, чим вона відрізняється від курки, куріпки або індички, яким її особливостей слід приділити особливу увагу, а також дізнаєтеся переваги розведення цих «курей фараонів».

Зовнішній вигляд і відмінні риси самки і самця цесарів

В Європу цесарки потрапляли на кораблях мореплавців, які відвідали берега Африки. За свій незвичайний вид і характерні відмінності цей птах вважалася дорогим презентом, який подавався в дар багатим вельможам, царям, фараонам. Згодом царські пташники вивчили особливості розведення цієї птиці, дізналися смак яєць і м’яса, який їм дуже сподобався. Страви з них стали поставляти на царські столи.

Види цесарок розрізняються по оперення: білі, сірі і блакитні, але для всіх різновидів будова і розміри залишаються незмінними:

  1. На голові птиці є гребінь, у самця він високий, кінці злегка відведені назад, у самочки – прямостоячий, вертикальний і набагато скромніше за розмірами.
  2. По обидва боки дзьоба є нарости у вигляді сережок, у цісаря вони виглядають красивіше, яскравіше і більше, ніж у самочки.
  3. Розмір птахів приблизно однаковий, і самка і самець можуть важити до 1 кілограма.
  4. Забарвлення однотонне або двоколірний, залежить від породи.
  5. Хвостик невеликий, опущений вниз.
  6. Крила середньої довжини, цесарки можуть використовувати їх при зльоті на невелику висоту, фермери припиняють такі спроби, зрізуючи 3-5 см їх довжини.

цесарки зміст в домашніх умовахЦесарки, дорослі особини

Фермери, які займаються розведенням різних порід цесарок, віддають перевагу породі птахів з білим оперенням, вони вважаються найбільш продуктивними за несучості, сірі і блакитні відрізняються відмінним смаком м’яса, їх також містять в пташниках для прикраси двору.

Як відрізнити самку від самця цесарки

На перший недосвідчений погляд новачків, цісаря і цесарку розрізнити неможливо, але запевняємо вас, відмінності ці є, придивіться уважно:

  • розміри птахів не дуже, але розрізняються, самець крупніше самки;
  • за зовнішнім виглядом цісар відрізняється більш яскравим оперенням, великим гребенем і суржиком;
  • самець часто закидає голову, тоді як самка постійно тримає голівку трохи похиленою до землі;
  • голос самки більш делікатний і ніжний, самець кричить з хрипотою, як застуджений;
  • головною відмінністю цісаря є наявність статевого органу, якого немає в інших домашніх птахів.

Увага! Визначити знаходження статевого органу у самця цесарки можна, промацавши нижню частину між ніжок. Робити це потрібно обережно, не вводячи птицю в стресовий стан. Взявши в руки передбачуваного самця, заспокойте його погладжуванням, поступово опускаючи руку до місця обстеження, якщо ви намацаєте невеликий горбок, значить це самець.

Природні нахили або життя в зграї

Вирішивши зайнятися розведенням цесарок, ви повинні багато чого довідатися про звички цих птахів в природі, щоб створити для них умови, наближені до природних:

цесарки зміст в домашніх умовахВивчіть поведінку птахів в природі, щоб створити їм необхідні умови

  1. У дикій природі ці птахи живуть стадом, чисельністю до 20-25 особин, на 5-6 самочок повинен бути один самець (можна завести ще одного запасного).
  2. Вони люблять вільно розгулювати по території, значить, потрібен великий обгороджена ділянка або досить місткий сарай.
  3. Цесарки відкладають яйця прямо на землю, їм не потрібні спеціальні облаштовані місця, як для курей.
  4. Самець здійснює статевий акт досить своєрідно, розбігаючись, налітає на самочку, яка постає перед ним у кличе позу. Для такого розбігу теж потрібно багато місця.

Порада. Вивчіть всі повадки і особливості цієї дивовижної птиці, так схожою, і не схожою на інших мешканців вашого пташиного двору, створіть для неї необхідні умови, тільки тоді ви отримаєте і делікатесне м’ясо, за смаком нагадує дичину, а також смачні корисні для здоров’я яйця.

Правила утримання, догляду та годування цесарок

Містять птахів в просторих вольєрах, де вони можуть вільно гуляти і вишукувати корм у вигляді різних личинок і жучків. Травлення цих птахів влаштовано так, що вони можуть поїдати навіть колорадського жука без найменшої шкоди для себе. Фермери іноді спеціально випускають їх на посадки картоплі, щоб зменшити кількість шкідника. Робити це потрібно під наглядом, щоб птахи не пошкодили зелену масу, яку вони дуже люблять.

цесарки зміст в домашніх умовахЗміст цесарок в домашньому господарстві

Цесарки дуже невибагливі, майже не хворіють, добре переносять низькі температури, однак в сильні морози їх не варто випускати на подвір’я, в цьому випадку використовують теплі загони, сараї, в яких не повинно бути наскрізного прохолодного повітря, ці птахи бояться протягів.

Проводити дезінфекцію в пташнику слід один раз на місяць, обладнайте приміщення з урахуванням цього правила. Стіни, підлога і стеля повинні легко очищатися від бруду, до якої дуже чутливі молоді пташенята.

Увага! Не варто забувати, що різні породи птахів не завжди ладнають між собою, містити кожну сім’ю слід окремо, обгородивши ділянки сталевою сіткою.

Як доглядати і годувати цесарок

  1. У вольєрах і клітках необхідно забезпечити місця, добре освітлені, які послужать для обігріву птахів, також потрібно врахувати і наявність потайних, затемнених ділянок, де цесарки можуть знайти відокремлене містечко для кладки яєць або спаровування.
  2. Для кожної сімейної групи необхідні окремі поїлки і годівниці, щоб не було бійок між птахами різних порід.
  3. Кормом для птахів можуть служити різні зелені рослини, подрібнені овочі і фрукти, крупи, комбіновані корми. Улюбленими ласощами будуть жуки і гусениці.
  4. Курчата в перший тиждень життя повинні міститися в інкубаторі при температурі +35 градусів, на наступному тижні температуру знижують до +30, далі, в міру зростання оперення, можна поступово знижувати її до +18 градусів.

цесарки зміст в домашніх умовахпташенята цесарки

Продукція ферми з розведення цесарок

Яйце цесарки за розміром менше курячого, важить до 45 грамів, форма схожа на грушу, шкаралупа тверда і щільна, що не розбивається, навіть падаючи з 1,5 метрової висоти. Поверхня шорстка, пофарбована в сіро-зелені і бежеві тони з відтінком земляного покриття. Харчова цінність і смакові якості набагато перевищують курячі.

М’ясо цесарки. Одна особина важить не більше 1 кілограма, смак нагадує дичину, але м’ясо м’якше і ароматні. Існує один мінус, якщо цесарку відгодувати до розмірів більше 1 кг, вона запливає жиром, смак м’яса втрачає свою індивідуальність, стає ідентичний м’яса курей.

Пір’я на ринку користуються величезним попитом, використовують їх для створення біжутерії та інших прикрас в одязі, для створення картин, сувенірів.

На фермі, в присадибному господарстві або просто на невеликому подвір’ї, пташиний гомін радує нас, приносить пожвавлення в наше життя. Гармонія природи підступає ближче, обдаровуючи нас своїми красотами, розмаїттям барв. Пташиний двір з його шумом, метушнею курей, гусей, цесарок і індичок, їх різноманітним оперенням – ще на один крок робить нас ближчими до природи. Радійте і радійте близьких її щедрими дарами.

Розведення цесарок: відео