Тюльпани одними з перших (поряд з крокусами, рябчиками і т.д.) радують око своїм розкішним і яскравим цвітінням. Але іноді деякі садівники з подивом і розчаруванням виявляють на своїй садовій ділянці відсутність яскравого тюльпанового килима. Виникає резонне питання: чому ж не цвіте тюльпан і на ньому є тільки листя, а також що робити в цій ситуації. Про це і піде мова далі.
Причини відсутності цвітіння
Тюльпани є абсолютно невибагливими рослинами, але все ж, вони вимагають певного догляду для того, щоб першими серед безлічі інших рослин радувати вас своїми барвистими ніжними кольорами.
Досить нерідко квітникарі, особливо початківці, говорять про те, що на своїх квіткових клумбах спостерігають таку картину: тюльпани зацвіли частково; тюльпани випустили квітконоси, але квіточки дрібні; тюльпани зовсім не зацвіли.
І в подібній ситуації багато хто задається питанням: чому ж тюльпан не зацвіла: причини можуть бути наступні:
- Неякісний / неправильно підібраний посадковий матеріал. У перший рік цвіте тільки велика цибулина, в другій – дрібна. Крім того, можливі і пошкодження, які легко не помітити неозброєним оком під лусочками цибулини. В результаті садівник відправляє в грунт хворе рослина.
- Недолік сонячного світла. Тюльпан дуже чутливий до відсутності або недостатньої кількості сонячного світла. Тому якщо рослина посаджено на тінистому ділянці або в оточенні дерев / кущів і т.д., воно може просто не зацвісти.
- Холодне і вітряне місце. Наявність сильного / холодного вітру на ділянці, де посаджений тюльпан, стане перешкодою для зацвітання рослини, оскільки тюльпан дуже любить «затишок і спокій».
- Чи не дотримано час висадки в грунт. Раптові зміни погодних умов призводять до зсування квітникарських термінів посадки. Наприклад, при затяжній теплої осені цибулина тюльпана може пустити паросток, який до зими просто загине.
цибулини тюльпана
- Неправильна посадка. При посадці цибулини тюльпана восени вона зазвичай пускає невеликий паросток, який не досягає поверхні грунту. Таким чином, рослина може спокійно «перезимувати». Якщо посадити цибулину занадто близько до поверхні, пущений нею паросточок занадто рано прорветься на поверхню і загине; якщо посадити занадто глибоко – рослині не вистачить сил для того, щоб зацвісти.
- Неправильна зрізка. Якщо при зрізку тюльпанів залишати менше 2 листочків, рослина може не зацвісти до наступного року.
- Несвоєчасна викопування. Коли проходить період цвітіння, рослина необхідно викопувати із землі, щоб цибулинки гарненько відпочили в літній період. Якщо ви дістанете рослина пізніше визначеного терміну, воно почне новий цикл зростання. Якщо ж, навпаки, випередите терміни викопування – рослині не вистачить сил для цвітіння.
Порада. Небажано висаджувати тюльпан в глинистий вологий грунт, оскільки в таких умовах рослина може просто згнити. Варто враховувати також фактор випадковості. Наприклад, гризуни дуже люблять цибулинні і можуть пошкодити кореневе гніздо тюльпана.
Корисні поради про посадку тюльпана і догляду за ним
На жаль, якщо ви виявили, що рослина не цвіте, практично нічого вже зробити не можна. Зате ви можете убезпечити себе від повторення сумної ситуації в наступному році. Отже, перш за все, необхідно вибрати якісний посадковий матеріал. Сорти тюльпанів класифікують по розбору. Так, якщо ви хочете, щоб рослина зацвіло в рік посадки, перевагу слід віддати першому розборі (діаметр цибулини близько 10-13 см), цибулини же другого / третього розбору цвітуть лише на 2-й / 3-й рік після посадки.
Щодо термінів посадки: їх можна назвати «плаваючими». Так, класичний період посадки – останній тиждень вересня – перші числа жовтня. Але, якщо ви проживаєте в середній смузі, краще садити тюльпани з 20-го по 30-е вересня. А от мешканцям південних регіонів можна зрушити термін посадки до 15-18 жовтня.
зростання тюльпана
Важливий момент: визначення оптимальної глибини посадки рослини. У випадку з тюльпанами – 3 цибулини. Для цього просто покладіть на лопаткової багнет 3 цибулини і зрозумієте, як глибоко копати лунки.
Порада. Посадка цибулини повинна здійснюватися тільки денцем вниз, з невеликим притисканням до землі. Ні в якому разі не треба вкручувати її: це може бути чревате пошкодженням крихкого корешкового зачатка.
Ось і все, що вам варто знати про те, чому тюльпан не зацвіли і яким чином це можна запобігти. Будьте уважні при посадці рослини і дотримуйтесь правил догляду. Тоді ви зможете милуватися розкішним цвітінням в вашому саду. Успіхів!
Вирощування тюльпанів: відео
Тюльпани в саду: фото