Чистець шерстистий, він же стахис, а також заячі або овечі вушка – досить популярна культура для прикраси заміських ділянок і міських ландшафтів. Це низькоросла рослина з сріблястими, пухнастими і м’якими на дотик листочками. Вирощування його сортів практикується з метою створення фону для яскравих акцентів дизайну. Квітникарі рекомендують, як правильно здійснити посаду і догляд за стахиса в умовах відкритого грунту.
Опис: сорти та різновиди чістеца
Овечі вушка – багаторічна трав’яниста культура з сімейства Ясноткові. Само по собі рослина низька, близько 20 см. Навесні воно викидає квітконоси по 40-60 см у висоту. Інші характеристики:
- листя – сріблясто-зелені, з ворсинками;
- форма листової пластини – довгаста, потовщена;
- стебло – прямостоячий, чотиригранний, листя трохи;
- розмір квітів – дрібний;
Сріблястий кущик овечих вушок
- забарвлення бутонів – рожеві і близькі до нього відтінки;
- суцвіття – колосообразние, діаметром не більше 1 см;
- цвітіння рослини відбувається з червня по початок осені;
- корінь – вертикальний.
Декоративних сортів у чістеца шерстистого кілька. Вибирайте по ботанічним особливостями або просто по фото:
- Silver Carpet. Найбільш популярний сорт в Росії. Невисокий – до 15 см. Групова посадка цієї рослини допомагає створити на ділянці густий сріблястий килим.
- Cotton Ball. Квіти схожі на бавовняні коробочки.
- Striped Phantom. Сорт відрізняється наявністю світлих поздовжніх смуг на листочках.
- Big Ears. Рослина утворює довгі листочки до 25 см.
- Sheila Macqueen. Сорт має короткі пагони і не цвіте.
Овечі вушка: посадка рослини
Чистець висаджують у відкритий грунт розсадою в кінці травня. Підбирайте сонячне або злегка затінене місце для посадки рослини. Склад грунту не є принциповим, але чим менше в ньому міститься азоту, тим краще. Тип – лужний або нейтральний. Головна умова – щоб земля була легкою і добре дренованим.
молоді саджанці
Етапи посадки:
- Викопайте лунки по глибині кореня рослини.
- Вимостити дно шаром гальки або каміння для створення дренажного ефекту. Додайте крупнозернистого піску.
- Зверху насипте шар суміші звичайного садового грунту з добривом, перегноєм.
- Акуратно перемістіть саджанці разом з грудкою грунту в ямку.
Порада. Для нормального вирощування в альпінарії стахис розміщують в тих куточках, де не застоюється вода. Наприклад, на кам’янистих схилах.
Догляд за стахиса, добриво і підгодівля
Чистець шерстистий – приклад невибагливості на ділянці. Догляд за ним простий:
- Полив – раз в тиждень невеликими дозами. Під час тривалої посухи обсяг води і частоту її внесення слід збільшити, інакше рослина ризикує скинути листя.
- На початку цвітіння стахиса потрібно підгортання. Крім того, періодично рихлите і прополювати грунт.
- Щовесни обривайте сухі старе листя. Влітку стежте за разрастающимися кореневими паростками. Якщо їх вчасно не видалити – вони розповзуться і захоплять сусідні території.
- Регулярно проводите обрізку суцвіть. Через дозрілих бутонів кущ може розпастися.
Поливайте овечі вушка регулярно, але потроху
- Щоб уникнути лисин в килимовій посадці, періодично підсаджують молоді кущики в оголені місця.
- Чистець стійкий до невеликих заморозків. Однак на час сильних морозів рослина краще укрити. Слідкуйте уважно за зимовою погодою. Як тільки намітиться відлига – знімайте захисний покрив. Інакше кущик може взопреть.
- Зі старінням рослини в центрі листяної розетки з’явиться порожнеча. Раз в 3-4 сезону в це місце слід насипати нову землю і робити посадку молодого саджанця.
Порада. Зрізані бутони можна застосовувати для букетів як сухоцвіту в поєднанні з іншими квітами.
Чистець невибагливий не тільки в догляді, але і в підгодівлі. Добриво квітникарі радять вносити 1-2 рази на рік, навесні. Використовуйте курячий або коров’ячий гній в поєднанні з аміачною селітрою. Іноді органіку замінюють комплексними мінеральними сумішами. Добриво допоможе підвищити стійкість рослини до морозів.
Овечі вушка: розмноження рослини
Розмноження культури можливо посівом або ж вегетативним шляхом. У першому випадку посівний матеріал розкидають на зволожений піщано-торф’яної грунт в просторі ящики. Зверху присипають насіння тонким шаром землі і чекають близько тижня до появи сходів. Температура і вологість – кімнатні, полив – мінімальний. Можливо, сіянці доведеться прорідити. У такому режимі молоді рослини будуть перебувати до посадки у відкритий грунт.
Порада. Ємність для вирощування можна не змінювати. У пікіровки паростки не потребують. Хоча в цілому овечі вушка прекрасно переносять пересадку.
У теплих регіонах стахис висаджують насінням прямо у відкритий грунт: як восени, так і в березні. Догляд за сходами – такий же. Іноді садівники використовують більш простий спосіб розмноження – поділ куща. Для рослин від 2-3 років ця процедура навіть корисна, щоб отримати простір для розвитку. Роботи виконуйте навесні:
- викопайте рослина;
- видаліть земляний кому;
- розділіть корінь вручну на декілька часток;
- висадіть фрагменти на ділянці з інтервалом в 20 см.
Овечі вушка просто розмножити живцями
Також хороший спосіб розмноження живцями. Використовуйте відрізки гілочок мінімум з парою листочків або самі листочки з нижніх вузлів. Для вирощування корінців також годиться піщано-торф’яної грунт. Полив – дуже обережний. При правильному догляді очікуйте вкорінення через 2-3 тижні. Це буде помітно по тому, що держак сам почне формувати пагони.
Увага! Оптимальні терміни висадки стахиса у відкритий грунт при будь-якому способі розмноження – травень.
Хвороби і шкідники чістеца шерстистого
Коректний догляд – ключовий фактор здоров’я стахиса. Якщо переборщити з зволоженням або посадити рослину в тінь, то його стійкість до грибкових інфекцій різко знизиться. Ідентифікувати грибок-збудник і звірити його з фото в інтернеті неважко. Зазвичай заходи боротьби з ним зводяться до обробки зелені спеціальним фунгіцидом. У запущених випадках слід негайно видалити і спалити заражені частини. Від шкідників рослина не страждає.
Овечі вушка в ландшафтному дизайні
Стахис: поєднання з іншими рослинами
Ніжні і пухнасті овечі вушка чудово виглядають в багатьох ландшафтних композиціях в саду. Їх застосовують в оздобленні квітників, доріжок, бордюрів, рокаріїв, альпійських гірок. Чистець підкреслить і виділить яскраві квіти: чорнобривці, лаванду, кампанула, агератум і т.п. Добре він виглядає і в поєднанні з м’якими відтінками гейхер, молочаев, ясколок і манжет. Іноді рослину використовують для букетів.
Овечі вушка незвичайні завдяки зовнішнім виглядом листя. Використовуйте цю особливість, і внесіть в дизайн вашого саду нотки теплої вишуканості.