Чорна солодкість: як вибрати і висадити кращий сорт безколючкової ожини

Садова ожинаОжина в дикій природі – це непрохідні хащі з гострими шипами, які сильно ускладнюють збір дрібних, але солодких ягід. Щоб закінчити страждання мисливців за ласощами, селекціонери багато років тому вивели Безколючкова ожину для присадибних ділянок. За смаком вона ще солодше, ніж улюблена всіма малина. Сьогодні залишилися десятки сортів цієї ягоди. Вибирати їх для свого саду потрібно не тільки по фото або опису, але і з урахуванням кліматичних умов.

Опис і особливості безколючкової ожини

Люди стали намагатися висаджувати ожину в садах багато століть назад. Велика кількість шипів на її чагарниках дуже заважало. Тому з розвитком селекції цю проблему відразу ж постаралися усунути. З цим завданням люди успішно впоралися.

Сьогодні ожина – це високий багаторічний чагарник. Його пагони можуть рости прямо, а можуть стелитися. Підземна частина рослини дуже потужна, вона має і головний корінь, і розгалужені кореневища. Листя ожини розташовані на черешках, з вигляду вони трійчастого і не дуже великі. Квіти білі або рожеві, досить великі (як для ягоди) – в діаметрі 2 см. Вона часто залучають бджіл, так як є медоносними.

садові ожинаПлоди ожини

Ягоди ожини – з кістянкою і великої білої плодоніжкою. Найчастіше вони чорного кольору, але іноді можуть бути темно-червоними або жовтими. Залежно від сорту, ягоди можуть бути дрібними або великими.

Увага! На жаль, ожина не дуже добре переносить морози, тому при посадці потрібно особливо уважно вибирати сорт.

Найпопулярніші сорти

Від обраного сорту ожини залежить дуже багато чого. Це не тільки стійкість до морозів, але розмір і смак ягід, особливості догляду, термін і час плодоношення.

  • Навахо. Цей сорт стійкий до морозів і щедрий на врожай. Стебло пряме. У кращий період кущ приносить 500 ягід або більше. Ягоди чорні, великі (5 г), блискучі і пружні. Їх легко транспортувати. Починається плодоношення сорти в серпні і триває до вересня.
  • Лох-Несс. Ще один сорт, що не лякається морозів. Дає великі і солодкі плоди, хоча і трохи менше, ніж Навахо. Щедре плодоношення сорти починається в середині серпня, а закінчується тільки до заморозків.

сорту ожиниЛох-Несс

  • Блек Сатін. Сорт морозостійкий, з високими і могутніми кущами, що досягають у висоту до 1,5 м. Ягоди круглі, великі, ароматні з кисло-солодким присмаком, дозрівають до кінця літа. З одного куща можна зібрати до 15 кг.
  • Торн Фрі. Цей сорт славиться стійкістю до хвороб і шкідників. Стелиться кущ його, при сприятливих умовах, може досягати в довжину 5 м. Ягоди цього сорту за формою нагадують яйце, вони фіолетово-чорного кольору з відчутною кислинкою. Дозрівають плоди до кінця липня.

сорту ожиниТорн Фрі

  • Потрійна корона. Це сорт з дуже великими ягодами – 8 м Вони солодкі, соковиті. А з куща можна зібрати до 15 кг.
  • Бекінгемскій Тайберрі. Цей сорт дає дуже смачні і довгі (до 5 см) ягоди червоного кольору, які дозрівають до середини літа.
  • Честер. Одна з останніх розробок американських селекціонерів. Самоплодовий середньо-пізній сорт, стійкий до морозу і хвороб таким як сіра гниль.

сорту ожиниЧестер

  • Натчез. Цей сорт поступається попереднім в врожайності, зате чагарники маленькі і не займають багато місця на ділянці. Крім того, сорт суперранній, ягоди достигають вже до кінця червня, а кущик плодоносить до 5 тижнів.
  • Рубен. Цей морозостійкий сорт особливо цінний тим, що дає урожай двічі за сезон: на початку літа і осені. Ягоди ж його просто гігантські – майже 15 м Їх легко зберігати і перевозити.

Посадка і догляд за безколючкової ожиною

Перш ніж садити ожину на своїй ділянці, потрібно підготувати грунт. Ще з осені треба перекопати грунт на глибину близько 25 см. Зробити це потрібно обов’язково, так як подальша обробка землі буде скрутна через розгалуженого кореневища. Навесні ожину висаджують живцями або пагонами.

Увага! Залежно від того прямостоящим або плетеним буде кущ ожини, потрібно садити його вздовж спеціальних шпалер або групами. Якщо кущ буде стелитися, потрібно встановити шпалеру до 2 м. До неї і будуть кріпитися пагони.

Щоб кущ краще ріс і плодоносив, потрібно обрізати його двічі за сезон: в травні і після збору врожаю. Зрізають по 10-15 см з кожної верхівки, що досягла 1,5-2 м в довжину.

Щоб кущ легше перезимував, бажано восени пригнути його до землі і мульчувати за допомогою торфу, тирси, листя. Пізніше кущ також накривається снігом.

Користь і гідності безколючкової ожини

У безколючкової ожини є ряд незаперечних переваг, в порівнянні з іншими ягодами, зокрема, з малиною.

  • Так як коріння чагарника залягають глибоко, він добре переносить посуху.
  • Не страшні ожині і весняні заморозки, тому що цвіте вона досить пізно.
  • Ягоди зріють цілий місяць, розтягуючи задоволення.
  • Кущ ожини дає в 3-4 рази більше ягід, ніж малина.

догляд за ожиноюОжина дає великі врожаї

Крім того, ожина сповнена корисних речовин. Її ягоди містять всі вітаміни групи В, Е, а також рідкісні вітаміни К і РР. Є в них кальцій, фосфор, залізо, магній, марганець і мідь. А ось в листі ожини більше вітаміну С, ніж у цитрусових.

Народна медицина пускає в хід абсолютно всі частини ожини, а не тільки солодкі ягоди. Так плоди, як і малина, допомагають впоратися з застудою, ангіною і грипом. Регулярне вживання ягід допомагає повністю налагодити сечостатеву систему і травлення. Мазі з листя ожини активно застосовуються в боротьбі з висипом вугрів. А ось відвари і настої знижують артеріальний тиск і загоюють ранки і подряпини.

Крім того, кущ безколючкової ожини – це ще й дуже красиво. Він цвіте великими квітами світло-рожевого або білого кольору. Ожину можна використовувати як живопліт, адже вона росте до 2 м.

Безколючкова ожина не так поширена в наших садах, як її найближча «родичка» малина. Хоча вона набагато солодший і невибагливі малини. Тому ожиною обов’язково потрібно обзавестися, прикрасивши нею свій сад. Влітку вона дасть насолодитися дивовижними пирогами, а взимку – ароматним варенням.

Вирощування садової ожини: відео

Садова ожина: фото

Садова ожина

Садова ожина Садова ожина

Садова ожина

Садова ожина Садова ожина

Садова ожина

Садова ожина Садова ожина

Садова ожина