Майорці або, як їх ще називають, майори георгіноцветковие – дуже яскраві, високі квіти, завжди виділяються на тлі інших мешканців клумби. Правильна посадка і мінімальний догляд – це все, що потрібно для такої краси. Як розмножити майорця і не допустити розвитку хвороб? Яке місце на клумбі і в ландшафтному садовому дизайні повинні займати майори? Щоб отримати відповіді, досить прочитати статтю і переглянути фото.
Гостя з Мексики – красуня майорець
Своїй назві квітка зобов’язаний фармакології, котра захоплюється красивими рослинами – Йогану Цінна. Саме він передав її відомому ботаніку Карлу Линнею в гербарій.
Родом вона з Південної Мексики, де росте як багаторічник у вигляді кущів. Місцеве населення прикрашало свої садки цією красою ще в XV столітті, а в Європі квітка з’явився до середини XVIII століття. Ціннія підкупила своєю красою і стала дуже популярною квіткової культурою. Садівники прикрашали нею сади аристократів і місця прийому гостей. В середині ХХ століття квітка символізував штат Індіана в США, а до кінця цього відрізка часу він завоював весь світ.
Зараз налічується близько двадцяти видів, безліч сортів і гібридів майорця. У цих рослин величезна колірна гамма, вони відрізняються розміром бутонів і висотою стебла. У середніх широтах майорець культивується як літник. При цьому, квітка дуже швидко росте і радує своїми барвами до пізньої осені.
Опис майорця георгіноцветковой
Це численна група, за класифікацією відноситься до виду майорця витонченої. Через зовнішньої схожості з жоржинами носить відповідну назву. Характеристики квітки повністю залежать від приналежності до тієї чи іншої групи.
цвітіння майорця
Потужні кущі рослини можуть бути від 60 до 120 см у висоту, розлогими або досить компактними.
Квітконоси довгі. Завдяки їм майорець хороша для зрізання. У вазі квіти довго не втрачають своєї привабливості.
Овальні листя розташовані в парі, протилежно один одному. Суцвіття-кошики у цієї групи до 15 см в діаметрі. Забарвлення відрізняється яскравістю і різноманітністю. Язичкові квіти мають подовжено-лопатеву форму і накладаються один на одного, в результаті чого розкрився бутон ніби викладений черепицею. Зростає майорець дуже швидко – від посіву насіння до цвітіння проходить всього 2-2,5 місяця. Насіння велике, сильно сплющені з боків і подовжені. Вирощувати георгіноцветковую цинію можна через розсаду, а можна відразу сіяти в грунт. Розмножувати її краще насінням.
Вирощування майорця
Вирощування квітки через розсаду
- У підготовлені ємності, які повинні бути не менше 10 см в глибину, засипається поживний грунт, що складається з дернової землі, піску і перегною (2: 1: 1).
- У кожен горщик висівається по одному насіння. Через 3-4 дні з’являються сходи.
Порада. Висівати майори на розсаду не слід раніше середини квітня. При ранньому посіві рослини гірше приживаються на клумбі.
- Поливати саджанці потрібно помірно, не допускати застою води.
- В кінці травня розсаду потрібно піддавати загартуванню, тобто періодично виставляють на свіже повітря.
- Над п’ятою парою листя робиться прищипка, щоб рослина початок кущитися.
- На клумбу підросли майорця можна висаджувати в середині червня.
Порада. При посадці в грунт бажано прищипнуть корінець. Так він зможе краще гілки і, відповідно, рослина отримає більше поживних речовин.
Вирощування майорця з насіння на клумбі
Посаджені таким чином майорця починають цвісти трохи пізніше, але клопоту з ними в цьому випадку набагато менше. Все дуже просто: приблизно в середині травня на клумбі робиться борозенка, глибиною не більше 1 см, в яку сіють насіння. Інтервал між ними повинен бути 15-20 см.
Монопосадка майорця
Догляд за цінніей
Майори – теплолюбні рослини, які люблять яскраве освітлення сонцем, тому місце для їх посадки потрібно підбирати відповідну. До грунту майорця не вимогливі, але краще себе почувають на родючих суглинках. Рослина посухостійка, але в періоди тривалої відсутності дощів вимагають поливу. При його відсутності суцвіття дрібніють і втрачають яскравість. Підживлення не обов’язкова, але бажана. За це майорця дякують рясним цвітінням.
Порада. Найкраще майори підгодовувати добривами з мінімальним вмістом азоту.
Місце майорця георгіноцветковой в саду
Від місця розташування на клумбі і в загальному судовому ансамблі повністю залежить те, наскільки виграшно виглядатиме квітка.
Ціннія – квітка яскравий і високий, тому, висаджується він посередині двосторонньої або круглої клумби. У вільних квітниках і міксбордерах майори потрібно висаджувати на задньому плані з розрахунком, що перед ними будуть рости культури нижче.
Дуже добре виглядає майорець георгіноцветковая посаджена масивами. Також нею можна заповнювати вільні простори між багатолітниками. Низькорослі сорти і гібриди гарні в контейнерах і бордюрах.
Відомі хвороби і шкідники майорця георгіноцветковой і заходи боротьби з ними
Майори досить стійкі до захворювань, але при несприятливих умовах, наприклад, під час затяжних дощів, вони легко уражаються деякими захворюваннями.
- Альтернаріоз. Уражаються листя, стебла і пелюстки майорця. Спочатку з’являються світло-коричневі плями, які поступово зливаються між собою. Потім, уражені частини рослини відмирають. При виявленні ознак хворі квіти знищують. В якості профілактики можна обприскувати протигрибковими препаратами (фунгіцидами).
Проводьте профілактичну обробку майорця від захворювань
- Поразки вірусами. Найчастіше проявляються у вигляді мозаїки на листках, пестролепестности і різних некрозів. Хворі рослини слід знищити. Так як переносяться віруси попелиць та трипсів, профілактикою є заходи по боротьбі з цими комахами.
- Борошниста роса. На стеблі і листках утворюється наліт, з вигляду нагадує посипання борошном. Знаходяться під ним тканини забарвлюються в коричневий колір. Уражені майорця обробляють фунгіцидними засобами.
- Біла гниль. Уражена рослина в’яне, при цьому спостерігаються розташовані по стовбуру коричневі плями. При розломі стебла можна побачити міцелій білого кольору і чорні вегетативні тіла. Хворі рослини краще видалити. При масовому ураженні ділянку обробляється протигрибковими препаратами.
- Коренева гниль. Найчастіше до цього захворювання схильні майори, що ростуть в контейнерах. Листя жовтіють, їх ободок стає коричневим. Уражені корені мають бурий колір. Профілактика – правильно приготована грунтосуміш для контейнера.
- Попелиці і гусениці – поширені садові шкідники. Гусениць легко помітити по вигриз на листі і квітах. Попелиці, в основному, селяться на нераспустившихся бутонах. Шкідники збираються вручну, а при масовому їх поширенні клумба обробляється інсектицидами.
Ціннія георгіноцветковая – дуже невибагливий квітка. І якщо їй буде приділятися хоча б краплина уваги, вона зможе довго радувати власника ділянки своїми яскравими махровими суцвіттями.