Симпатичне ампельна рослина квітникарі по-старому називають берізкою. І дарма: не кожен циссус – берізка. Великий рід включає листопадні форми і різнокольорові, що ростуть по 2 м в рік і невисокі, стеблові сукуленти і ліаноподобний. Знайти підхід до багатоликої культури допоможе докладний опис різновидів, рекомендації щодо змісту циссуса в домашніх умовах.
Довідкова інформація, ботанічний опис
Циссус (від грец. Kissos – плющ) – тропічна багаторічна або листопадна ліана з лазять пагонами до 5 м сімейства виноградних. Рід включає близько 350 форм, в основному дикорослих. До кімнатному квітництва пристосовані наступні види:
- Ромболістний (Cissius rhombofolia). Саме цей вид звуть берізкою. Швидкозростаюча вічнозелена ліана з тонкими пагонами в рік зростає до 2-х м. Листя зубчасті, з трьох ромбоподібних лопатей, нижня частина пластин з червоним опушенням, як і копитні вусики. Світло-зелені квітки утворюють суцвіття. Ромболістний циссус в закритому грунті зав’язі не утворює, але при запиленні здивує кистями червоних дрібних ягід.
ромболістний
- Антарктичний (Cissus antarctica). Отримав назву за морозостійкість до +5 ° C, прізвисько «кімнатний виноград» – за схожість листя з виноградними. Кучерява вічнозелена ліана з ржавоопушеннимі пагонами, зубчастими яйцевидним листям, крученими вусиками і світло-зеленими квітками, зібраними в мініатюрні щітковие суцвіття. Лицьова сторона зубчастих листя антарктичного циссуса глянсова, темно-зелена, зворотний – світла, опушена.
антарктичний
- Двоколірний або різнокольоровий (Cissus discolor). Відрізняється декоративністю, примхливістю, тендітною кореневою системою. Листопадна ліана з кучерявими гілками досягає 5 м. Зелені елипсовидною листя прикрашені бордово-бурими смужками, сірими розводами з лицьового боку, зі зворотним – пурпурно-бордові. Квітки двоколірного циссуса дрібні, жовто-зелені.
двоколірний
- Чотирикутний або кактусовидні (Cissus quadrangularis). Стебловий суккулент, вічнозелений багаторічник товстими ребристими частками нагадує кактус. Чотирьохгранні пагони товщиною в 1 см з’єднані в довгі лози. У місцях зчленування кріпляться кручені вусики і маленькі лопатеві листя. Суцвіття округлі, розташовані в междоузлиях.
чотирикутний
Железістоножковий циссус, круглолистний, амазоніка, сукуленти Байнеза, Ютти в кімнатній культурі поширені мало.
Вимоги до догляду
Як вирощувати циссус, основні вимоги – любителям берізок на замітку.
- Освітлення. Циссус в домашніх умовах теневинослив, любить розсіяне світло, на сонці вимагає притінення. Особливо світлолюбний ромбоподібний циссус, краще росте на південних вікнах. Антарктичний ж і двоколірний люблять півтінь, і лише в глибокій тіні уповільнюють зростання, вирощуються на східних, західних вікнах.
- Температура. Оптимальна t +20 … + 25 ° C влітку і порядку +10 … + 18 ° C взимку. Тропічний житель, циссус в домашніх умовах боїться протягів, зміни температур. Виняток – антарктичний: лояльний до перепадів температур і до їх зниження.
- Полив. Рясний влітку, у міру просихання грунтосуміші на 1/3 горщика, взимку – помірний. У посуху, як і перезволоження, циссус скидає листя. Посухостійкі ромболістний вид, антарктичний, вимогливий – різнокольоровий.
- Вологість. Всі види циссуса влітку часто обприскують, ряболисті форми – багаторазово і щодня.
- Грунт, добрива. Дренируемая грунтосуміш з нейтральною, слабокислою реакцією pH, багата азотом, гумусом, мікроелементами. На бідному субстраті ліана погано гілкується, відстає в рості. При нестачі азоту по краю листя спостерігаються бурі плями. Двічі на місяць під ліану вносять комплекс для листяних (мінерально-органічний), гумати, NPK комплекс. У листопаді вносити підживлення припиняють.
- Обрізка. Навесні-влітку пагони ліани прищипують на 5-8 см. Витягнувшись, оголилися петлі обрізають. Для омолодження крони старі гілки вкорочують від 1/3 до половини.
- Період спокою. У антарктичного виду, двокольорового, ромболістного – з жовтневих заморозків по лютий.
- Шкідники. Основні шкідники берізки – щитівка, павутинний кліщ, впорається з якими допоможуть класичні акарациди.
Увага! Циссус теневинослив, але світловий день менше 16 год не потерпить: відповість прив’яданням, хлорозом.
Розмноження та пересадка
Циссус в домашніх умовах розмножують живцюванням, рідше – діленням куща.
- Живцювання. Навесні, влітку зрізують розвинені верхівкові відростки з двома-трьома нирками, укорінюють в субстраті або чекають окоренения в воді.
- Розподіл куща. Кущ поділяють навесні, при пересадці. Кореневище з точками зростання ділять ножем на частини, які відразу ж висаджують в грунт. Через два тижні деленка дасть поросль.
Увага! Пересадку берізки проводять щорічно до 4-5 років. Дорослі ліани пересаджують рідше, з періодичністю в 3-4 роки.
Циссус в домашніх умовах пересаджують в такий спосіб:
- готують грунтосуміш з торфу, дернової грунту і листової, піску в пропорції 1: 1: 1: 1/2;
- викладають дренаж висотою не менше 1/5 від висоти ємності;
- змочивши грунт, берізку виймають з горщика;
- переносять ліану в нову ємність разом із земляною грудкою;
- підсипають грунтосуміш, ущільнюють;
- поливають;
- встановлюють опору.
Порада! Іноді на пересадку циссус реагує всиханням пагонів, листопадом. Під час адаптації скорочують полив, підтримують рослини Цирконій, Біоглобін тощо.
Ефектні рослини, циссус прикрасять слабо освітлені вікна, в кашпо і на «драбинках» декорують стіни і колони. Рослини прекрасні в тропічних композиціях, часті гості в зимових садах – це підтвердять мальовничі фото. У вигляді ампельної культури, в підлогових вазонах – вони доречні всюди, де цінується краса і затишок, які створюють ці симпатичні ліани.