Декоративний гризун дегу: особливості змісту чилійської білки в домашніх умовах

Чилійський гризун Дегу в наших краях міститься як незвичайний домашній вихованець. Цей невеликий звір зовні нагадує білку або тушканчика. Він виглядає дуже мило. Серед любителів екзотичних вихованців дегу популярні ще й тому, що прості в догляді і не виробляють неприємних запахів.

Опис і характеристики гризуна

Дегу ще називають чилійської білкою. Це невеликий декоративний гризун з коротким хутром і подовженими вухами. Родина дегу – лісисті і піщано-скельні райони гір Анди (Південна Америка). Травоїдні чилійські білки дуже рухливі і енергійні днем, але погано переносять спеку полудня і прямі промені сонця.

У природі існують жовто-коричневі і сіро-коричневі різновиди дегу. Сьогодні зустрічаються штучно виведені пісочний, плямисті і блакитні варіації. Черевце світліше спинки.

Характеристики чилійських білок:

  • довжина тулуба – 9-22 см;
  • мордочка витягнута;
  • вуха довгі, округлі;

домашня білочка

  • хвіст – 65-105 см, закінчується пензликом;
  • маса – до 500 г;
  • шерсть коротка, м’яка.

Увага! Якщо схопити дегу за хвіст і різко смикнути – з нього подібно панчохи зірветься шкіра. Це природний механізм захисту від хижаків. Оголений хвостовій ділянку тварина згодом відгризає.

Будова і розташування очей не дозволяють дегу добре бачити. Зате у чилійській білки відмінний слух і нюх. У природному середовищі існування звірок чудово орієнтується не тільки вдень, але і вночі. Тривалість життя дегу в дикій природі – 6-10 років, в кімнатних умовах – 8-12 років.

Переваги при утриманні гризуна в домашній обстановці

Плюси Чилійка білки в якості домашнього мешканця:

  1. Невеликі габарити. Багато місця для дегу не знадобиться.
  2. Скромність в харчуванні. Їжі і води декоративним тваринкам потрібно менше, ніж морським свинкам.
  3. Висока активність. Допитливі й енергійні дегу не дадуть нудьгувати і стануть улюбленцями дітвори, яка проявляє обережність в побуті з гризунами. Біологічні ритми вихованця і його господарів будуть збігатися.
    як доглядати за дегу
  4. Легка здатність до навчання. Тваринки швидко прив’язуються до людини і без праці піддаються дресируванню.
  5. Охайність і відсутність неприємного запаху. Дегу чистять самі себе і не потребують особливого гігієнічного догляду з боку. Через малого обсягу їжі і пиття звірята виробляють мало виділень. Очищення клітини проводиться швидко.
  6. Тривалість життя. Цей показник у південноамериканській гості більше в порівнянні з хом’яками, шиншилами та іншими родичами.

Увага! У разі появи потомства у дегу ніяких додаткових умов догляду або обладнання тваринам не знадобиться.

Негативні нюанси змісту гризуна будинку

При всіх перевагах дегу – екзотичний для європейського клімату звір. Скільки б поколінь назад його не завезли в Росію, він все ж залишається корінним жителем теплого, вологого, болотистого узгір’я. Від обстановки в своєму новому будинку дегу чекає деяких звичних особливостей:

  1. Пісочні ванни. Крихти люблять колупатися в піску, енергійно розмітити його в сторони. Готуйтеся до збирання навколо клітини.
  2. Заточка зубів. У дегу 8 пар різців, які ростуть все життя і постійно потребують розминці. Без нагляду вихованець буде гризти будь-який відповідний матеріал: дерев’яні меблі, взуття, дроти.
  3. Компанія. На самоті гризун росте погано, втрачає активність і може навіть загинути. У клітці має жити мінімум двоє вихованців.

Увага! Побічна сторона адаптації дегу в північних широтах – хворобливість. Помилки в змісті і відході призводять до розладів травної системи, простуд і навіть до діабету.

Рекомендації щодо купівлі екзотичного вихованця

До умов вашого будинку добре пристосується тільки крихта-дегу віком близько 2-х міс. В цей час білка перестає смоктати материнське молоко і розвиває до максимуму свою імунну систему. Досвідчені заводчики радять купувати звірка у інших власників або в зоомагазині. У першому випадку ви ознайомитеся з умовами життя батьків малюка, щоб надати дегу приблизно ті ж умови. Дізнайтеся, чим годували дорослих тварин. При некоректному способі харчування у них може з’явитися діабет. Це негативно позначиться на потомстві.

харчування чилійської білки

Якщо батьки доглянуті, активні і контактні, значить, вони здорові. У спеціалізованому магазині розповісти про зміст звірка зможуть хіба що на словах, але дадуть гарантії щодо здоров’я білки. Повноцінний малюк-дегу володіє рівною і гладкою шерсткою, блискучими чорними очима. Пензлика на кінці хвоста може і не бути.

Увага! Ветеринари не радять користуватися послугами пташиних ринків. Хвору особина відрізнити непросто, а виходити і довести її розвиток до нормального стану вкрай складно.

Особливості змісту гризуна

Ключові принципи змісту чилійської білки представлені на відео. Зазвичай дегу вирощують парами приблизно одного віку. Ідеально підійде простора багатоярусна клітина. Припустимо замінити її акваріумом з гратами замість даху. Всередині необхідно розташувати:

  • підстилку з стружки або чистого паперу;
  • невеликий закритий будиночок для гнізда;
  • лоток з піском для купання (подалі від будинку);
  • перешкоди і аксесуари для розминки зубів з натуральних матеріалів;
  • біляче колесо;
  • підвішені полички;
  • 3-4 мисочки для різного корму і води.

Увага! Клітку слід ставити далеко від протягів і променів сонця.

Дегу харчується практично будь-який рослинною їжею:

  • зернові;
  • свіжа зелень конюшини, люцерни, салату;

догляд за домашньою білкою

  • якісне сіно;
  • кора і гілки яблуні, груші, липи;
  • морква;
  • сухі фрукти без високої місткості цукру.

Можна практично повністю замінити раціон готовими кормами. При появі потомства розсадите самок і самців приблизно в 1,5 міс. Родинне спаровування неприпустимо. Зважте всі плюси і мінуси перед покупкою дегу. Звірятко товариський і цікавий, але вимагає уваги і педантичності в догляді.

Зміст дегу будинку: відео