Найбільш поширене екзотична рослина, яке можна виростити в домашніх умовах – це лимон. Він невибагливий, але потребує регулярної підгодівлі. При нестачі поживних речовин цитрус хворіє і сохне.
Відвар кропиви – народний засіб для підгодівлі лимона
Ознаки нестачі поживних речовин в грунті
Домашній лимон вирощується в горщику, запас поживних речовин обмежений набором грунту. Поступово рослина витягує з грунту всі поживні речовини. Перед внесенням добрив необхідно розібратися, чого саме не вистачає квітці.
- Якщо домашньому лимону не вистачає азоту, то листя бліднуть, тургор їх тканин поступово знижується. Молоді пагони через нестачу азоту гальмують в зростанні і розвитку, не утворюються зав’язі квітів.
- При нестачі фосфору у рослини відзначається застій в плодоносінні і цвітінні. Утворюються поодинокі суцвіття або не утворюються зовсім. Листя чорніють і опадають, утворюються плоди неправильної форми.
- Через нестачу калію лимонне дерево страждає від хлорозу, який викликає поступове освітлення і засихання листя дерева від краю до основи. Плоди рослини визрівають повільно, а після повного дозрівання стають непридатними для їжі.
- Недолік кальцію визначити складно, т. К. Зовнішні ознаки обмежуються відсутністю зростання верхніх пагонів і їх поступовим відмиранням. На розвиток кореневої системи рослини впливає саме цей елемент.
Пожовкле листя – ознака нестачі поживних речовин
Основні види підгодівлі
Якщо початківець квітникар не знає, чим підживити лимон в домашніх умовах, то варто звернутися до спеціалізованої літератури про цитрусових. Рада по догляду і підгодівлі рослини можна отримати і в магазині, де купував рослина. Всі добрива, необхідні для домашнього лимонного дерева, поділяють на дві групи:
- Мінеральні комплекси.
- Органічні поживні речовини.
Але перед внесенням добрив, необхідно оглянути рослина і виявити недолік поживних речовин. Якщо підгодівля лимона є профілактичним заходом, то слід вибрати багате складом добриво комплексної дії.
Мінеральні добрива для підживлення лимона
Серед мінеральних добрив, які використовуються для підгодівлі домашнього лимона, виділяється аміачна селітра. Вона здатна наситити грунт поживними речовинами і повністю усунути азотне голодування рослини. Її не можна вносити в грунт в чистому вигляді, необхідно приготувати 0,5% розчин. Часто аміачну селітру додатково збагачують калійної сіллю.
Серед фосфорних добрив ідеальним варіантом буде суперфосфат. Його головною особливістю є погана розчинність в воді як для звичайного суперфосфату, так і для добрива у вигляді гранул, тому більшість квітникарів вважає за краще не перетворювати суперфосфат в розчин, а внести в грунт в твердому вигляді. Внесення суперфосфату в грунт дозволяє поліпшити смак плодів і значно поліпшити стан кореневої системи рослини. Підгодовувати лимон можна і подвійним суперфосфатом, але перед застосуванням необхідно провести розкислення грунту, для якого використовують деревну золу або звичайний крейда.
У квіткових магазинах продаються готові мінеральні добрива комплексної дії, що використовуються для профілактичного підживлення рослин і при нестачі поживних речовин.
Якщо початківець квітникар не знає, чим удобрювати лимон, то варто придбати такий комплекс. Часто в квіткових магазинах продаються суміші для обприскування цитрусових на основі марганцівки. Вони допомагають заповнити недолік марганцю, виключити порушення в судинній системі листа. Для обприскування можна використовувати і звичайний порошок марганцівки, розведений з водою.
Як правильно вносити добриво:
- Тільки в період вегетації, коли рослина готове до прийняття поживних речовин і застосування їх в зростання.
- Цілий плодоносні рослина удобрюють не тільки з березня по вересень, але і під час зимівлі.
Суперфосфат – оптимальне мінеральне добриво для лимона
Органічні поживні речовини
Серед органічних добрив квітникарі найчастіше використовують:
- Коровій перебродивший гній (коров’як).
- Пташиний послід в розведеному вигляді.
Коров’ячий гній багатий поживними речовинами, розчин на його основі здатний наситити грунт в горщику з лимоном всім необхідним. Беруть свіжий коров’ячий гній і заливають теплою водою, ємність з гноєм закривають нещільної кришкою і залишають бродити в темному прохолодному місці на 2 тижні. Настій розбавляють водою у співвідношенні 1:10. Для кращої ефективності вносять трохи калійної солі і суперфосфату.
В якості добрива для кімнатного лимона використовується голубиний або курячий послід. Беруть кілограмів не сушеного пташиного посліду і заливають 10 л води. Якщо для приготування розчину використовується сухий послід, то беруть 0,5 посліду на 10 л води.
Пташиний послід є багатим на азот живильною речовиною, використовувати його варто відразу, інакше велика частина азоту випарується. Доглядати за лимоном в домашніх умовах легко, а ось підгодувати його свіжим розчином голубиного посліду складніше, тому квітникарі все частіше використовують готові мінеральні комплекси або народні методи.
Пташиний послід – багате азотом добриво
Народні засоби для підживлення
Догляд в домашніх умовах за лимоном нескладний, адже цитрусові люблять вологість, сонячне світло і відсутність перепадів температури. Велику роль на вегетацію рослини надають добрива. Необов’язково купувати добрива в магазинах або розводити коров’ячий гній, існують перевірені народні засоби, що допомагають наситити грунт поживними речовинами:
- Лобода або річковий мул заповнять недолік азоту в грунті. Висушений мул подрібнюють в порошок і насипають поверх грунту в горщик з лимоном. Лобода також подрібнюється і насипається поверх грунту.
- Відвар кропиви. Обприскування їм допомагає не тільки позбутися від шкідників, а й посилити зростання молодих пагонів.
- Якщо у домашнього лимона відзначається недолік калію або фосфорне голодування, то для заповнення поживних речовин необхідно використовувати деревну золу. Її можна додавати в грунт при пересадці рослини або приготувати живильну підгодівлю-розчин. Беруть чайну ложку деревної золи і розчиняють її в літрі води.
- Прекрасний засіб, здатне заповнити дефіцит фосфору в ґрунті – кістковий клей. Придбати його можна в сухому вигляді в садівничому магазині. Кістковий клей застосовується як рідке добриво, перед застосуванням його необхідно розвести водою (2 кг клею на 1 л води). Суміш варять на повільному вогні, поки вона не стане рідкою. Потім розчин остуджують і проціджують. Поливають лимонне дерево невеликими порціями кілька разів на день з інтервалом в 2-3 години. Після поливу землю в горщику розпушують.
- Заварку від чаю. У ній міститься велика кількість поживних речовин, які заповнюють недолік марганцю, фосфору, кальцію і міді. Але концентрація поживних речовин в використаної заварці гранично мала, тому в якості основного добрива використовувати її не рекомендується.
- Кавова гуща багата такими поживними речовинами: магній, азот і кальцій. Щоб азот не випарується з підгодівлі, необхідно використовувати свіжу заварку.
- Для посилення росту молодих пагонів і насичення ґрунту глюкозою використовують цукор. Його можна використовувати як сухе добриво для лимона або у вигляді розчину. Невелика кількість цукру насипають на поверхню грунту перед поливом або розчиняють кілька чайних ложок в воді. Виробляти підгодівлю рослини за допомогою цукру потрібно не частіше разу на тиждень, інакше рослина перенасититься глюкозою і це негативно позначиться на його зростанні.
- Подрібнена яєчна шкаралупа. Для приготування підгодівлі використовують шкаралупу курячих яєць, подрібнену в порошок. Іноді до неї додають кілька ложок крохмалю для кращого засвоєння рослиною поживних речовин.