Ранньоквітучі рослини завжди привертали квітникарів. У статті піде мова про те, як самостійно виростити один з первоцвітів, правильно посадити і забезпечити йому подальший догляд у відкритому грунті. Опис відомих сортів квітки додекатеона і відповідні фотографії доповнять інформацію.
Опис рослини, популярні сорти і різновиди
Рослина, що прибуло до нас з Північної Америки, має кілька назв: в народі його прозивають «гусячий колір», за схожість з цикламеном (дряква) називають «дряквенніком», за кількістю квіток у суцвіттях, а їх найчастіше 12 – «божа дюжина» .
Описати рослина можна так:
- Прикоренева розетка складається з великих листів, до 30 см в довжину, овальної форми. До основи вони трохи звужуються.
- На верхівках прямостоячих невисоких стебел розташовані суцвіття-парасольки.
Додекатеон радує раннім цвітінням
- Квітки пониклі. У кожного 5 пелюсток. Їх діаметр не більше 3 см.
- Пелюстки піднімаються, а тичинки звисають.
- На кордоні між тичинками і пелюстками розташовується «обруч», пофарбований в інший колір, частіше яскраво-жовтий.
- Плід представлений коробочкою, яка дає тріщини після висихання.
- Кореневище складається з безлічі потовщених, м’ясистих відгалужень. У них накопичуються і зберігаються поживні речовини.
Додекатеони – істинно весняні квіти. За короткий період вони встигають виростити листя, отцвесті і розсіяти насіння. В кінці літа квіти занурюються в період спокою. У цей час їм не потрібно ніякого догляду.
Існує близько 30 видів рослини, але в культурі використовуються в повному обсязі. Найбільш популярні серед квітникарів такі:
- Звичайний додекатеон – його посадка найчастіше здійснюється на присадибних ділянках. Висота рослини до півметра. Досить довгі, яйцеподібні листя утримуються міцними черешками. Кількість квіток в суцвітті від 15 до 20. Забарвлення, в залежності від сорту, може бути від чисто-білої до темно-пурпурової. Наприклад, сорт Червоні крила наділений червоними, відстовбурченими в сторони пелюстками, а сорт Альба має білі пелюстки з жовтим «обручем».
звичайний додекатеон
- Гарненький або великоплідний додекатеон – рослина відрізняється хвилястими листами палево-зеленого забарвлення. Квітки можуть бути рожеві або лілові.
- Зубчастий додекатеон – квітки білі з вузьким фіолетовим «обручем».
зубчастий додекатеон
- Аметистовий додекатеон – завдяки яскравим кольорам користується особливою прихильністю серед квітникарів. У мережі найчастіше можна зустріти саме його фото.
- Холодний додекатеон – в суцвіттях всього 2-3 квітки з невеликими (до 2 см) пелюстками. Забарвлення може бути від світло-рожевого до фіолетового. «Обруч» яскраво-жовтий.
холодний додекатеон
- Додекатеон Гендерсона – вид відрізняється високими (до 50 см) цветоносами. Забарвлення квітів переважно рожева.
- Додекатеон Клівленда – його сорти сильно виділяються на тлі інших:
- Розлогий – найменший з усіх відомих різновидів;
- Священний – легко переносить холодні зими у відкритому грунті, його посадка можлива в дуже холодних областях.
священний додекатеон
Всі відомі сорти і різновиди додекатеона вважаються невибагливими. Розвиток і розмноження у них відбувається однаково.
Правильна посадка рослини і подальший догляд за ним
Додекатеон – рослина, відмінно пристосоване до помірного клімату. Він морозостійкий, добре переносить посуху, може рости в тіні. Тому посадка і подальший догляд за ним у відкритому грунті абсолютно не обтяжливі.
Увага! Пересаджувати додекатеон можна тільки під час спокою. Якщо ж його потривожити в період вегетації, рослина буде довго приживатися, що може привести до слабкого цвітіння або до його відсутності.
Найкраще здійснювати посадку в відкритому грунті ранньою весною чи пізньою осінню.
Посадка дряквенніка виконується наступним чином:
- Грунт добре розпушують і вносять добриво.
- Викопують потрібну кількість ямок. Їх розмір повинен відповідати посадкового матеріалу.
- Здійснюють полив кожної лунки і занурюють в неї кореневище. Воно повинно вільно розміститися в ямці.
- Зверху присипають посадку землею і знову поливають.
Порада. Так як надземна частина тимчасово відсутня, краще відразу встановлювати мітки на місці посадки, щоб випадково не пошкодити кореневище під час догляду за сусідніми рослинами.
Всі сорти додекатеона невибагливі. Однак щоб рослина радувало око багато років поспіль, необхідне виконання наступних робіт по догляду:
Додекатеон – невибаглива рослина
- Полив потрібно кожні 3-4 дні. Ідеально його поєднання з обприскуванням.
- Після в’янення квітконоси необхідно зрізати.
- Для гусячого лука потрібно включити в догляд розпушування грунту, засипання прикореневої зони мульчею і регулярне видалення бур’янів.
- Укриття на зиму при вирощуванні у відкритому грунті не потрібно.
Добрива і підживлення при вирощуванні додекатеона. Хвороби і шкідники рослини
Добриво вноситься в ґрунт перед посадкою кореневища. Для цієї мети підійде перегній і компост.
Увага! Свіжий гній не рекомендується вносити в грунт перед посадкою. Рослина його не переносить.
Навесні і восени під рослину рекомендується підсипати перепрілий органіку або торф. Це одночасно послужить мульчею і підгодівлею. З мінеральних добрив рекомендують суміші для квітучих рослин. Таку підгодівлю суміщають з поливом під час цвітіння дряквенніка.
Хворобами додекатеон уражається дуже рідко. Варто відзначити, що при застої води рослина може гнити. Як непрямі шкідники тут можуть виступити всюдисущі слимаки і мурашки. Перші, в разі сильного розмноження, об’їдають листя і квіти, а другі, при будівництві мурашника в районі посадки, ненавмисно ушкоджують кореневище.
Як розмножити і з якими іншими рослинами в саду можна поєднувати додекатеон
Розмноження гусячого лука практикується двома методами:
- насіннєвим;
- поділом кореневища.
Бережіть додекатеон від застою вологи в грунті
Сіяти у відкритий грунт найкраще пізньої осені. У разі весняного вирощування насіння потрібно штучна стратифікація в холодильнику протягом 1-2 місяців. Цвітіння сіянців можливо на 2-3 рік.
Увага! У перший сезон після посіву у додекатеона утворюються тільки сім’ядольні листочки. Нормальним явищем вважається їх швидке відмирання.
Простіший метод розмноження – розподіл кореневища. Зазвичай воно саме розпадається на 3-4 деленки при викопуванні. Залишається тільки розсадити їх по підготовлених ямок.
Елегантний вигляд квітки дозволяє дизайнерам дати волю фантазії. Гарний додекатеон і в групових, і в одиночних посадках. Він чудово виглядає на альпінаріях, в композиціях Рутар, біля ставка. Рекомендується поєднання гусячої цибулі з хвойними, папоротями, астильба.
Це красиве і поки ще рідкісне в наших садах рослина любителі цінують за привабливий вигляд і невибагливість у догляді. Побачити квітучий додекатеон і не закохатися в нього – просто неможливо.