Догляд за агапантус в домашніх умовах

Красивий і ефектний агапантус з дивним кулястим суцвіттям незмінно притягує погляд всіх, хто його бачить. Батьківщиною незвичайного красеня вважається Південна Африка, де з нього виготовляють любовні амулети. Але не тільки там африканська лілія користується популярністю. Її люблять квітникарі усього світу і вирощують як у відкритому грунті, так і в домашніх умовах.

Історія африканської лілії

Agapanthus з грецького означає «квітка любові». У нього є й інші імена:

  • африканська лілія;
  • лілія Нілу;
  • а також синя лілія.

У XVII столітті квітка привезли в Європу, де агапантус почали вирощувати в декоративних цілях. Численні квіточки рослини, схожі з мініатюрними ліліями, відводяться з однієї точки стебла і утворюють суцвіття у вигляді кулі.

сорту квітів

У деяких країнах чорного континенту агапантус вважають магічним рослиною, з його коренів роблять амулети. Так само квітка використовують для лікування ряду хвороб, в тому числі кашлю та застуди. Вважається, що агапантус містить протизапальні і протинабрякові речовини. Тому місцеві жителі радять мандрівникам вкладати листя у взуття.

Увага! Сік синьою лілії дуже отруйний. Тому, потрапляючи на шкірні покриви, волає роздратування і алергічні реакції.

Опис, популярні види і сорти

Цей ефектний представник сімейства цибулевих має товсті короткі коріння. Довгі лінійні листя збираються в листові розетки. У період цвітіння (на відкритому грунті – з липня по вересень) з листової розетки виростає великий довгастий цветонос, розміри якого досягають півтора метрів. У верхній частині знаходяться насичене-блакитні, сині, білі, лілові квіти колокольчатая виду. Цвітіння агапантуса триває ≈ 8 тижнів, квіточки розкриваються поступово. Іноді кількість квіточок досягає 150.

Агапантус має численні види і сорти. Його різновиди з легкістю між собою схрещуються, тому визначити точно вид досить непросто. Через це на сьогоднішній день є безліч різний садових гібридів.

квіти на дачі

Самі популярними видами є:

  1. Agapanthusafricanus;
  2. Agapanthus campanulatus;
  3. Agapanthus inapertus;
  4. Агапантус «Білий Брісінгем».

Вирощування і розмноження

Квітка пристосовується до різних грунтів, хоча найкраще для нього підходять вологі і добре дренованих. Агапантус досить стійкий до хвороб і шкідників, але при покупці агапантуса потрібно звернути увагу на те, щоб рослина була без шкідників і зі здоровими зеленими листками. Далі рослина можна висаджувати і в посадочні горщики або контейнери, і у відкритий грунт (березень-квітень). Не рекомендується пересаджувати молодий агапантус, так як його кореневища схильні до ламкості. Доросла рослина пересаджувати можна, але не частіше, ніж один раз в декілька років.

Вологість повітря для агапантуса не має особливого значення. Він добре себе почуває і в сухому повітрі приміщення, і в підвищеній вологості.

При посіві насіння необхідно перемішати листову землю і пісок в рівних частинах. Насіння агапантуса розкидаються в вузькі борозенки глибиною 1,5 см. Грунт до появи сходів необхідно зволожити, і потім накрити склом або товстої прозорою плівкою. У домашніх умовах щодня потрібно влаштовувати провітрювання тривалістю близько двадцяти хвилин. Переносять в окремі квіткові горщики кілька сіянців вже з 3-4 листочками. Висівають тільки свіжозібрані насіння, оскільки вони швидко втрачають схожість. Вирощені з насіння рослини в домашніх умовах починають цвісти через кілька років.

догляд за садовими квітами

Занадто часто рослина ділити не варто, найбільш красиво воно виглядає у великому контейнері, коли лілія Нілу викидає відразу кілька квітконосів. Після цвітіння стебла агапантусасрезают, щоб не позбавляти необхідних йому для цвітіння в наступному сезоні поживних речовин.

Особливості догляду

  • Вологість і полив. До появи перших сходів грунт постійно зволожують. Пізніше полив скорочують до помірного. Перезволоження грунту призводить до того, що листя жовтіє.
  • Підживлення. Під час поливів іноді додають у воду трохи комплексних квіткових добрив, що створює сприятливі умови для пишного цвітіння. Підживлення рослини проводять весь весняно-літній сезон два рази на місяць, бажано мінеральними добривами.
  • Освітлення. Для агапантуса освітлення важливо, так як при його нестачі квітконоси ламаються або втрачають свою силу, рослина може не зацвісти. Найкраще ця рослина відчуває себе на яскраво освітленій ділянці, навіть якщо зростає під прямими сонячними променями.

Увага! При нестачі світла квітконоси рослини витягуються, потребують підпорах, що призводить до зниження його декоративності.

  • Температурний режим. Агапантус теплолюбний, і на відкритому повітрі прекрасно себе почуває. Ближче до осені рослині потрібна знижена температура. У зимовий сезон агапантус містять в домашніх умовах в добре освітленим приміщенні з температурою не більше 12ºС.
  • Умови для росту. При посадці в тісний горщик агапантус розростається неповноцінно, з невеликим шаром. І, навпаки, при дуже великій ємності рослина малодекоративні, так як коренева система за рахунок надземної частини починає освоювати занадто велику територію. У домашніх умовах необхідно вибирати відповідний горщик для кореневої системи агапантуса. У велику ємність слід пересаджувати в міру необхідності.

Отже, при належному догляді і дбайливе ставлення агапантус розквітне і стане прикрасою будь-якого приміщення. Він однаково ефектно виглядає у вітальні, офісі, вестибюлі чи холі.

Агапантус: відео