Догляд за декоративним чагарником спірея сірої Грефшейм

спірея сіра грефшеймНебагато знайдеться чагарників, що поєднують в собі крайню невибагливість і багатство декоративних форм. Така спірея сіра – непоказна «попелюшка» взимку і хвилююча пінними суцвіттями влітку. Пропонуємо вашій увазі білосніжний сорт Грефшейм – королеву краси серед спирей. Зустрітися з операціями по розмноженню, обрізку та посадці рослини, розгляньте фото квітучих кущів і переконайтеся, що при самому простому догляді воно ефектно перетворить ландшафтний дизайн будь-якої ділянки.

Спірея Грефшейм – походження сорту

Рід спирей досить великий, причому деякі з них легко піддаються міжвидові схрещування. В ході одного з експериментів схрещування були піддані два види спирей: зверобоелистная і білувато-сіра, «плодом любові» яких стала чудова спірея сіра – витривала до міського зможу і пилу красуня.

Цей новий гібрид був створений в 1949 році і з тих пір збагатився безліччю сортів, найбільш відомим з яких по праву вважається Грефшейм.

Декоративні якості спіреї Грефшейм

«Травневий сніг», «наречена», «біла піна» – в народі підібрали чимало гарних синонімів до назви цього сорту. Якщо згадати, що назва виду спірея (speira) походить від латинського «вигин», то Грефшейм повністю виправдовує свою назву. Її пониклі до землі гілки арочної форми, обсипані білими квітками, надають рослині форму фантастичного і притому запашного водоспаду.

спірея сіра грефшеймЖива огорожа з спіреї

Виражена декоративність сорту Грефшейм обумовлена:

  • чуйністю на обрізку;
  • білими махровими квітками, густо покривають кожен втечу;
  • жовтими серединками квіток і чарівними довгими тичинками, що викликають бажання розглядати їх.

Як і всі білоквіткові спіреї, Грефшейм відноситься до весеннецветущих. Розпусканням квіток вона радує в кінці травня і залишається квітучою близько місяця, не втрачаючи свіжості та аромату.

Увага! З другого цвітіння Грефшейм починає привертати до себе бджіл. Це необхідно пам’ятати, якщо в сім’ї є маленькі діти.

Розмноження гібридних спирей

Цей чагарник легко відтворюється насінням, проте ознаки потомства у гібридів непередбачувані. Тому щодо Грефшейма практикують розмноження вегетативним способом.

  1. Живцями спирею розводять в середині літа. Вибирають розвинені полуодревесневшіе гілки поточного року і нарізають їх на відрізки довжиною 10-12 см. Нижній зріз живців припудрюють Корневином і садять під плівку в родючий грунт (або перліт або вермикуліт). Забезпечують постійну вологість грунту.
  2. Отводками можна зайнятися навесні, в період розпускання бруньок. Здорові периферійні гілки пригинають до грунту, укладають в канавки, пришпилюють і присипають землею. Кінчики пагонів прив’язують до кілочків, щоб вони зберегли вертикальне положення. Не допускають пересихання грунту під відводками. Восени гілки відокремлюють від материнської рослини, розсікають на окремі саджанці і висаджують в підготовлені ями.

Порада. Якщо хочете, щоб кущ розвивався швидше, безжально видаліть нечисленні бутони першого року цвітіння. Чагарнику нічого не залишається, як зайнятися нарощуванням вегетативної маси.

Як правильно доглядати за спиреей Грефшейм

Навіть саме невибаглива рослина неодмінно відгукнеться на грамотну турботу. Головна операція по догляду за спиреей – обрізка. Оскільки Грефшейм цвіте навесні, цю роботу виконують влітку, коли рослина вступає в пору плодоношення.

спірея сіра грефшеймСпірея добре реагує на обрізку

Обрізка дозволяє повернути чагарнику презентабельний вигляд і сприяє більш пишного цвітіння в наступному році. На відміну від плодових дерев, обрізати спирею можна звичайним секатором, не піклуючись про конкретне місце зрізу. Свіжі пагони вкорочують на чверть, старі, загущаючі крону, а також сухі і підмерзлі вирізають повністю.

Якщо планується омолодження кущів, рано навесні всю його крону зрізають під пеньок, що дає стимул для активізації сплячих бруньок. З усієї поросли залишають 5-6 виражено сильних пагонів, низько вирізаючи інші. У липні їх вкорочують на чверть, з наступного року обрізку роблять як зазвичай.

Серед інших заходів по догляду за спиреей Грефшейм значаться:

  • підгодівля повноцінним мінеральним добривом після обрізки і ранньою весною;
  • винищення бур’янів методом прополки; деякі садівники практикують мульчування, проте в повній красі спірея, особливо підстрижена у формі кулі, проявляє себе на тлі чорного грунту;
  • полив у міру необхідності;
  • укриття на зиму при зимових температурах 25-30 градусів нижче нуля.

Порада. Ім’я основного шкідника спіреї дещо несподівано – це равлик. У разі поширення подібної напасті обробіть кущі Фітоспорін.

Як визначити місце для спіреї Грефшейм в саду

Спірея сіра спокійно ставиться до кількості світла, тому її можна розміщувати на яскравому сонці і в притенении, наприклад, перед північною стіною.

спірея сіра грефшеймДля чагарнику підійде і освітлене місце і півтінь

Як і інші види спирей, її найчастіше застосовують для формування красивоквітучих живоплотів вздовж доріжок, по периметру володіння або навколо будинку. Лінія кущів, розірвана аркою з білими плетистими трояндами, послужить урочистим входом на рекреаційну зону ділянки. Огорожа дозволяє естетично замаскувати городні грядки або господарську частину, наприклад, ємності з поливної водою.

Дуже добре виглядає спірея Грефшейм в солітерних посадках: біля ганку, посеред газону, на повороті доріжки або на краю майданчика для барбекю. Якщо не давати куща розростатися, його гілки, ніби политі збитими вершками, будуть стелитися по камінню рокария, своєю ніжністю підкреслюючи первісність каменю. Зрізані гілки годяться в букети троянд замість набридлої гіпсофіли.

Якщо збираєтеся оновити сад живоплотом або одиночним кущем спіреї, зупиніть вибір на сорті Грефшейм. Це невибаглива рослина не відніме у садівника дорогоцінного часу, зате подарує цілий місяць цвітіння ажурних поникли гілок.

Спірея для саду: відео