Будь-птахівник зацікавлений у високих показниках своїх пернатих. Не важливо, про якому напрямку птахівництва йде мова. Якщо говорити про власників курей, вони зазвичай хочуть, щоб несучки відкладали багато штук яєць. Один із способів підвищити несучість полягає в стимуляції пташок за допомогою харчування. Чим годувати виводок – підкажуть таблиця ефективних кормів, а також відгуки фахівців і простих пташників.
Що потрібно знати про харчування курей
Харчування є ключовим фактором ефективної несучості курей. У годуванні птахів питання «Як?» Не менш важливий, ніж питання «Чим?». Яким би правильним і корисним ні раціон курника, максимальної продуктивності ви не досягнете, якщо проігноруєте режим і норми харчування:
- Порції корму для курей повинні бути рівними. У невеликих господарствах пташники часто насипають їжу «на око», але це неправильно. Сильніші особини можуть пригнічувати слабких, обділяти їжею. Звідси деякі кури можуть носити гірше. Фахівці радять робити контрольне вимірювання маси порцій.
- Годування має відбуватися приблизно в один і той же час. При цьому сніданок несучкам потрібно рано, з 7 до 8 ранку. Якщо годувати птицю по плутано графіком, несучість буде нижчою за ту, що характерна для конкретної породи.
- Важливо щоб кількість їжі не перевищувало норму. Недокорм також погано впливає на продуктивність. Влітку на одну курочку зазвичай доводиться 130-140 г сухої їжі на добу, в холоди – 140-160 м Молоду несучку годують частіше, до 4-х разів на день, але сумарний розмір порції залишається тим же.
Небажано перегодовувати птицю
- Для нормального харчування і хорошою несучості важливі тривалість світлового дня, наявність місця для вільного вигулу, чистота в курнику. Зрозуміло, всі заходи по догляду за птицею слід коригувати залежно від індивідуальних особливостей її породи і віку.
- Харчування має бути збалансованим і насиченим необхідними вітамінами та цінними елементами.
Увага! Норму порції корму на одну несучку розраховують таким чином: курці масою 1,8 кг при хороших показниках несучості потрібно не більше 125 г їжі в день. Кожні наступні 200 г ваги збільшують порцію на 7-8 м
Основи карного раціону
Найпростіше купити і використовувати спеціалізовану суміш для яєчних порід. Вона наповнена всіма необхідними мікроелементами. Однак у дбайливого господаря частка такого комбікорму в раціоні становить не більше третини. Якщо годувати птахів тільки їм, яйце втратить яскравий окрас жовтка і характерний сільський смак.
Щоденне здорове харчування для несучок фахівці рекомендують складати з таких складових:
- пшениця – 50 г;
- подрібнений ячмінь – 40 г;
- подрібнена кукурудза – 10 г;
- висівки – 20 г;
- черепашки, крейда – в сумі 8 г;
У раціоні обов’язково повинна бути пшениця
- кісткове борошно і сіль – не більше 1,5 г;
- дріжджі – 1 г;
- спеціальна суміш для підвищення несучості – 1 м
Порада. Для здоров’я несучок їх годують пророщеним зерном. У ньому утворюється чимало вітамінів і корисних елементів, яких немає в зерні звичайному.
У сезон курей підгодовують коренеплодами (весна і осінь) і зеленню – по 40 г. При цьому норма інших кормів знижується. Навіть хороший раціон курки при недоліках догляду, малої рухливості може привести до ожиріння. До цього схильні Род-Айленд, Нью-Гемпшир, Кучинська, Плімутрок і деякі інші затребувані породи. У догляді за ними птахівники роблять розвантажувальні дні: половину порції вологою мішанки на обідній час і зелень з водою замість інших прийомів їжі.
Вологий корм – зручна їжа для птахів. Приготувати її нескладно. Зваріть і розімніть картоплю, подрібніть овочі, підготуйте крупи, висівки пшениці, зелень. Також в мішанку додають макуху, шрот і макуха. Траву у вологу суміш можна кидати цілком, якщо кури живуть у вольєрі або курнику. Якщо ж птах знаходиться в клітинах, зелень попередньо подрібніть.
Увага! В якості основи для мішанки використовують чисту воду або сироватку. Важливо щоб порції були з’їдені відразу і цілком, інакше страва закисне і може завдати шкоди здоров’ю і несучості курей.
Принципи правильного харчування курей
Потреба несучок в тих чи інших мінеральних елементах залежить від пори року. Таблиця підказує, де і які коригування потрібно внести в раціон пернатих. Наприклад, сумарна частка ячменю і пшениці влітку приблизно на 10 г більше норми, а восени на 5 г менше.
Добовий раціон курей
У жаркий період коренеплоди і варену картоплю замінюються кропивою, люцерною та іншою зеленню. Можна зрідка балувати птицю рибою або м’ясом.
Увага! Птахівники, які користуються розрахунком добових норм для різних сезонів, позитивно відгукуються про таку методику. Вона дозволяє підтримувати несучість курей приблизно на одному рівні влітку і взимку. Птах менше хворіє і рідко набирає зайву вагу.
Фахівці нагадують, що для успішного вирощування курей необхідно і правильне питво. Слідкуйте, щоб вода в поїлки була свіжою і чистою. Для знезараження краще злегка фарбувати її марганцівкою. Для курки перетравлення їжі не менш важливо, ніж саме годування. Тому біля годівниці повинна знаходитися посуд з крейдою або гравієм.
У процесі годування не варто переборщувати з кальцієм. У нормальній кількості він корисний, в надмірному – знижує апетит і несучість. Здорове харчування курей залежить від повного вітамінного набору, проте не менш важливо чітко дотримуватися режиму харчування.