Ефективне розмноження туї, або як отримати максимум улюблених рослин з живців

вирощування хвойніковКрасуню-тую все частіше можна зустріти не тільки в парках і скверах, а й на приватних присадибних ділянках. Це і зрозуміло, адже рослина невимоглива до догляду, грунтів зростання, холодостійка, йому не потрібно укриття на зиму. Але разом з тим рослини задоволення дороге, тому багато господарів бажають знати все про розмноження туї живцями в домашніх умовах. Коли це краще зробити: восени або навесні? Чи є ще ефективні способи розмноження? Тут – покрокова інструкція в фото і відео процесу, деякі поради. І вже на вашій ділянці кілька улюблених рослин!

Переваги весняного розмноження: 3 складових

Безсумнівно, черенковать тую можна в будь-який час року. Однак роблячи це восени, потрібно бути готовим до того, щоб забезпечити рослині належний температурно-вологісний режим протягом усього зимового сезону. Та й до весни повинна бути готова грядка-школка для тривалого вирощування туї. А ось весняне розмноження туї живцями оптимально тому, що:

  1. Туя тільки-тільки прокидається від зими, сокодвижение розпочато, проте вегетативна маса ще не набирається. Отже, рослина і не помітить «втрати» кількох гілочок.
  2. Перші 1-1,5 місяця, починаючи з середини квітня, вкорінюються живці будуть розвиватися при оптимальній температурі. Вологість ж повинна бути забезпечена штучно.
    як виростити тую
  3. Кожен господар встигне пересадити вкорінені живці в шкілки, де вони будуть рости наступні 2-3 роки. До зими ви отримаєте здорові, сильні і загартовані міні-рослини.

Порада. Нарізаючи живці, зробіть їх з запасом. Як показує практика досвідчених садівників, тільки 65% живців відмінно приживуться і в майбутньому стануть прикрасою саду.

Держак черешки не рівня: правила нарізки

Деяким може здатися, що нарізка не вимагає особливих зусиль. Однак це не так, адже тільки зрізаний з певного місця і в певний період (середина квітня) держак туї, вік якої не менше 4-6 років, здатний дати коріння довжиною в 5-7 см за 4-5 перших тижнів, далі – вкоренитися в шкілки і добре розвиватися.

Правила нарізки наступні:

  • нарізати потрібно з гілок, що знаходяться в середині куща. Це повинна бути гілка не молодше 2-3-х років, починає дерев’яніти. Довжина гілки – 40-50 см. З неї може вийти 3-4 відмінних держака, при цьому діаметр гілки – не менше 5-7 мм;
  • відрізати гілки варто гострим ножем або секатором. Хороший варіант – держак з «п’ятою». Це – окрема гілка необхідного розміру (10-12 см), різко відірвана з рослини. Саме ця «п’ята» (частина центрального стовбура інший галузі) і стане «плацдармом» для нарощування коренів;
  • обірвати (обрізати) все листя знизу на 4-5 см. Решту можна залишити, зрізавши на половину з тим, щоб вони не поглинали живильні речовини, які необхідні для вкорінення живців.

Гарна ідея – обробити (перед висадкою в грунт або установкою в ємність з водою) живці препаратом, який допоможе коренеутворення (Епін, Корневин Екопін). В цьому випадку потрібно вмочити їх в препарат, дати засобу вбратися під відкритим повітрям протягом 30 хвилин.

Укорінення: субстрат, вода і гніт

Укорінення – це не обов’язково використання готового грунту. Воно може бути успішним із застосуванням своєрідного гніту або води. Кожен із способів має право на життя. Вам лише залишиться вибрати той, який сподобається найбільше!

розмноження рослин

Укорінення в субстраті: класика жанру

Укорінення живців туї в грунті не вимагає особливих знань. Всього-то й потрібно, що підготувати ємності. Це може бути як піддон з річковим піском, обробленим марганцівкою, так і окремі ємності (обсяг – 0,5 л). У першому випадку черешки варто розмістити в піддоні за схемою 3х5 см, глибина вкорінення – 2-3 см, у другому – висадити в горщик по 3-5 штук. Субстрат – торф і пісок в співвідношенні 1: 1.

Важливий момент такого способу пророщування – вологість. Забезпечити її можна за допомогою укриття поліетиленовою плівкою, а також щоденним обприскуванням. При цьому черешки потрібно поставити в тінь, щоб вони не були обпалені відкритими сонячними променями.

Вода і молоді корінці або немає нічого простішого

Якщо вам не хочеться працювати з субстратом, можна укоренити живці простіше, в звичайній банку з водою. Підготовка та ж, що і в першому випадку. Оброблені Корневином або подібним препаратом гілочки потрібно поставити в банку з водою. Наповнювати її до країв не обов’язково, досить щоб живці були занурені в воду на 3-5 см.

Для запобігання застою води можна додати в банку перманганат калію, а також доливати свіжу воду в міру випаровування. Міняти рідину повністю не рекомендується, так як в ній утворюється власний мікро-світ, що сприяє швидкому утворенню коріння.

Для ємності з водою досить вибрати світле і тепле приміщення, де на рослини не будуть потрапляти прямі сонячні промені. Вологість забезпечуємо обприскуванням з дрібнодисперсного пульверизатора.

посадка хвойного деревагнотовим конструкція

Укорінення за допомогою гніту: спосіб, що дає 100% гарантію

Даний спосіб найбільш трудомісткий, проте забезпечує повну приживлюваність живців. У ньому немає нічого складного, проте він вимагає ретельного опрацювання деталей. Його особливість – в можливості вкорінення таким способом живців багатьох дерев, ягідних і декоративних чагарників. Для вкорінення живців туї необхідно:

  • взяти 200-грамовий пластиковий стаканчик. У нижній частині зробити отвір;
  • через отвір пропустити шнур або мотузку;
  • в стакан насипати шар дренажу, зверху – шар поживного субстрату;
  • стакан поставити на банку з водою, опустивши у воду шнур;
  • висадити живці (не більше 3-5 штук на ємність);
  • зверху накрити ще одним пластиковим стаканом, забезпечуючи необхідну вологість.

При такому способі перші корінці з’являться через 3-4 тижні, а до осені їх можна буде висадити в шкілки. І ніяких особливих клопотів!

Як показала практика і досвід садівників-професіоналів, укоренити живці туї в домашніх умовах зможе навіть любитель. Виберіть той спосіб, який вважаєте за найбільш прийнятним – і експериментуйте. Зеленого і пишного саду!

Вирощування туї з держака: відео