Ель коника: опис, посадка, догляд, місце в саду і фото

ялина коника посадка і доглядЗавдяки правильного виду кроні і нейтральному зеленому кольору, хвойні рослин мають властивість гармонійно вписуватися в будь-який ландшафт. Наприклад, ялина коника відмінно виглядає і в простих традиційних палісадниках, і в химерних новомодних стилях сучасного саду. Як її посадити на ділянці, як забезпечити правильний догляд, можна дізнатися зі статті. Тут же додаються відповідні фото, опис, а також інформація про висоту дорослого дерева.

Історія і опис рослини, його гранична висота

На початку минулого століття в Канаді була виявлена ​​цікава карликова ялина. Після деяких досліджень вчені прийшли до висновку, що ця рослина з’явилася внаслідок природного мутації канадської ялини (Picea glauca).

Виглядає ялина коника так:

  • Крона дерева дуже щільна, має форму конуса.
  • Світло-зелені голки (до 1 см в довжину) густо покривають гілки.
  • Середній діаметр крони внизу рослини 80 см.
  • Коріння не довгі, розташовуються ближче до поверхні.

ялина коника посадка і доглядГусті гілки ялини коника

Зростає коника дуже повільно. Молоді деревця додають 6-8 см в рік. До 10-12 років висота рослини досягає приблизно 1 м. Після цього інтенсивність росту уповільнюється і за рік наростає всього 2-3 см.

На батьківщині, в Канаді, максимальна висота коники досягає 3-4 м. У Російських широтах цей показник ще менше – 1,5-2 м. Такий маленький зріст обумовлений зменшенням відстані між міжвузлями, що поєднується з посиленням розгалуження. Ця обставина «пріплюснуло» деревце зверху вниз.

Матір коники, ялина канадська, має таку ж кількість міжвузлів і гілок, але висота її, за рахунок більшої відстані між ними, 25-35 м. Завдяки красивій конічної кроні це дерево використовується в США в якості головного прикраси на Різдво в найбільш значущих місцях країни .

Придбання саджанця і посадка його на ділянці

Ель коника, як і всі її родичі, не переносить навіть найменшого підсихання коренів. Тому потрібно купувати маленьке дерево в контейнері, де кому землі постійно зволожують.

Порада. Купувати саджанці коники найкраще в перевірених садових центрах. Купивши ялина на ринку у невідомого продавця, можна втратити час і гроші.

Посадка вважається дуже відповідальним моментом. Від цієї маніпуляції повністю залежить подальший ріст і розвиток дерева. При посадці бажано дотримуватися наступних правил:

  1. Висаджувати коника в сад потрібно або в кінці квітня, або в кінці серпня. Якраз в цей час коріння рослини інтенсивно ростуть, що сприяє гарній приживлюваності.
  2. Місце потрібно підбирати сонячне. У тіні правильна крона рослини може змінитися, і ялина стане не настільки декоративної.
  3. З огляду на невеликі розміри коники, її можна спокійно висаджувати поблизу будинку.
  4. Посадкову яму слід підготувати завчасно. Дно обов’язково всипати шаром щебеню або битої цегли.
  5. Грунтову суміш бажано теж приготувати заздалегідь. Для їли підійде склад з садової землі, піску, торфу і перегною (2: 1: 1: 1 відповідно). З мінеральних добрив можна додати нітроамофоску.

ялина коника посадка і доглядСаджанці ялини коника

Безпосередньо сама посадка повинна проводитися так:

  • Поверх дренажного шару засипають грунт з таким розрахунком, щоб в яму помістився кому землі з контейнера. Добре поливають.
  • Акуратно виймають рослина з контейнера і занурюють його в яму.

Увага! Не можна допускати руйнування земляного кома при посадці. Якщо це сталося, то протягом наступних 15-20 хв потрібно засипати коріння вологим ґрунтом і несильно утрамбувати землю.

  • Стовбур рослини вирівнюють з усіх боків.
  • Вільний простір заповнюють почвосмесью.
  • Добре поливають посадку. На це потрібно не менше 10 л води.
  • На завершення близько стовбура створюють неглибоку лунку для подальших поливів і засипають його 5-сантиметровим шаром мульчі.

Догляд за карликовою ялиною

Догляд за Коніка можна назвати мінімальним. Вона не вимагає обрізки і будь-якого іншого обслуговування крони. Добрива, яке було закладено при посадці, їй досить на кілька років. Якщо літо не спекотне і не дуже сухе, забезпечення рослини вологою відбувається за рахунок природних опадів.

Незважаючи на ці якості, правильний догляд здатний ще сильніше збільшити декоративність їли. Наприклад, в спекотні періоди слід регулярно поливати дерево, одночасно зрошуючи крону. Перші пару місяців після посадки зволоження землі потрібно щотижня. У разі утворення кірки на грунті навколо стовбура, обов’язково розпушити верхній шар.

Увага! У їли коника коріння знаходяться практично на поверхні землі. Тому рослина не переносить витоптування і значного ущільнення грунту на відстані 1 м навколо крони.

Хоча ялина коника відрізняється зимостійкістю, щоб уникнути вимерзання рекомендується перші 2-3 роки після посадки добре мульчувати на зиму грунт в районі околоствольного кола. Занадто малі саджанці можна повністю прикрити перед морозами ялиновим гіллям.

ялина коника посадка і доглядКарликова ялина в ландшафтному дизайні

Незважаючи на те що коника любить сонячні місця, навесні рослина може отримати значні сонячні опіки. Проявляється це побурінням хвої. Досвідчені садівники рекомендують обертати в весняний період крону марлею, мішковиною і т.д. Головне, щоб матеріал не перешкоджав проходженню повітря і був здатний розсіювати яскраві промені сонця.

Місце коники в саду, а також хвороби, здатні вражати рослину

Дизайнери рекомендують висаджувати коника на найвидніших місцях ділянки:

  • біля входу в будинок;
  • біля альтанки;
  • на дитячому майданчику.

Хороша карликова ялина як в одиночній, так і в групових посадках. Особливо прикрашають ділянку такі групи в міжсезоння. У підніжжя коники чудово виглядає спокійний зелений газон або контрастні антеннарія, живучки.

Особливо красива ялина в період утворення нових пагонів – вона перетворюється в смарагдово-зелений, казково красивий конус. У середній смузі цей час припадає на травень.

ялина коника посадка і доглядПроводьте профілактичну обробку їли

Ель коника може дивуватися різними грибковими інфекціями, своєчасне виявлення і негайне лікування яких допоможе врятувати рослина.

  1. Іржа – на гілках з’являються помаранчеві нарости, хвоя жовтіє і обсипається. Як лікування застосовують обробку крони і стовбура спеціальними препаратами цілий місяць з інтервалом 1 раз в тиждень.
  2. Хвойна хвороба Шютте – викликається грибком. При ураженні хвоя темніє, потім покривається білим нальотом і опадає. При своєчасному виявленні захворювання рослини можна врятувати. У запущених випадках залишається тільки викопати і знищити ялина.

Невелике зростання одного разу мутировавшей ялинки обернувся для неї значним гідністю. Така рослина прикрасить будь-яку ділянку, а посадити і доглядати за ним зможе кожен бажаючий.

Канадська ялина коника: відео