Ерігерон – латинська назва мелколепестника. Культура має кілька видів і сортів, але не всі з них підходять для вирощування в декоративних цілях. Якщо дотримати умови посадки рослини у відкритому грунті і організувати йому необхідний догляд, квітка порадує своєю невибагливістю і відмінними декоративними якостями.
Опис: сорти та різновиди ерігерона
Це трав’яниста рослина відноситься до сімейства айстрових. Його назва – буквальна калька з латині. «Erígeron» перекладається як «ранній старець», що вказує на раннє дозрівання насіння. Більшість видів багаторічні. Мелколепестнік виглядає невисоким густим кущиком і має такі характеристики:
- висота – не більше 70 см, але зазвичай близько 15-20 см;
- забарвлення листя – насичено-зелений;
- за формою листочки вузькі, ланцетні, в прикореневій розетці більш округлі;
- цвітіння рясне, відбувається з червня по жовтень;
- квіти діаметром 5-8 см;
- пелюстки подібні астра, нагадують голочки або язички. Їх тонка форма дала ерігерону друга назва – мелколепестник;
- окрас – ніжні відтінки білого, бузкового, червоного і ін., в залежності від сорту.
Увага! Часто квітка плутають з маргаритками і айстрами.
Декоративних видів у ерігерона чимало:
- Ерігерон Карвінський. Суцвіття на одному кущику протягом літа поступово змінюють забарвлення. Тому квіти на рослині буквально переливаються відтінками – рожевим, бузковим та білим. Це дуже красиво спостерігати в реальному часі або на фото.
Ерігерон Карвінський
- Рожевий діамант. Влітку кущик щільно покривається фіолетово-рожевими кошиками. Вимагає підв’язки.
- Рожеве скарб. Високий кущ з малиновими пелюстками і жовтими серединками квітів.
- Скарб Агри. Залежно від сорту можуть мати кілька відтінків. Квіти дрібні, але пухнасті.
- Мелколепестнік помаранчевий. Рослина з міцним стеблом і помаранчевими суцвіттями.
Посадка рослини на ділянці
Ерігерон любить пухкі поживні грунти. Кислотність не принципова. Зате важливо, щоб місце на ділянці добре висвітлювалося сонцем. Зазвичай насіння висаджують на початку весни, хоча іноді використовують і посадку під зиму.
Вирощування розсади відбувається за такою схемою:
- Наповніть підходящої грунтом просторий контейнер. Зволожите землю.
- Рівномірно розкладіть насіння, злегка вдавлюючи в грунт.
- Поставте на балкон або лоджію. Важливо, щоб місце було прохолодним, але добре освітленим.
- Накрийте контейнер так, щоб захистити майбутні сіянці від прямих променів сонця.
- Поливайте регулярно, але невеликими порціями теплої води.
насіння ерігерона
При правильному догляді очікуйте сходів приблизно через місяць. Після появи 2 листочків пікірують розсаду. Висаджувати на гряду її можна в червні. На ділянці укорінюють кущики з інтервалом 25 см. Забезпечте рослинам на перших порах хороший полив.
Догляд за мелколепестника, добриво і підгодівля
На одному місці ерігерон може рости не менше 5 років. Догляд за ним нескладний:
- не допускайте пересихання грунту, але і не перезволожуйте коріння рослини;
- деяким сортам обов’язкове опора, щоб стебла не обламалися під масою квітів;
- обрізайте в процесі цвітіння зів’ялі пагони, щоб підтримати пишність і акуратність рослини;
- обрізка також допомагає боротися з надмірною кущуватістю, оскільки ерігерон сильно розростається навіть за 1 сезон;
- більшість видів нормально переносить зиму, проте в регіонах з сильними морозами місце навколо рослини краще укрити сухим листям.
Порада. Мелколепестнік обов’язково потребує зимової захисту після першого сезону.
Добрива для мелколепестника – запорука пишноти і відсутності хвороб. Тому квітникарі рекомендують підгодовувати рослина щороку, восени і навесні. Можна придбати спеціальну мінеральну суміш для квітучих культур. Використовувати її слід в поєднанні з органічними добривами: гноєм, компостом або перегноєм.
Обрізка допоможе сформувати гарний кущ ерігерона
Особливості: методи
- Розподіл куща. Вік рослини повинен становити 3-4 роки. Процедуру проводять навесні або в кінці літа (альтернатива – початок осені). Кожен дорослий квітка поділяють на кілька фрагментів, які укорінюють за всіма правилами посадки на відстані не менше 0,3 м один від одного.
- Розмноження живцями. Навесні від ерігерона відокремлюють молоді пагони, кожен з яких повинен містити частину кореневища. Живці мають у своєму розпорядженні в пухкому грунті, накривають плівкою. Після появи на них зелені укриття знімають. Якщо потрібно, молоді рослини пересаджують.
сходи ерігерона
- Насіннєвий спосіб. Можна сіяти відразу у відкритий грунт. У пухкому грунті роблять борозенки, туди укладають насіння, поливають. Але ефективніше зайнятися вирощуванням розсади, оскільки схожість посівного матеріалу ерігерона залишає бажати кращого. Контейнери наповнюють легкої почвосмесью і ставлять в сонячне місце. Насіння не заглиблюють, після їх посадки виробляють полив. Пікірують у фазі 3-х і більше листочків.
Увага! При насіннєвому розмноженні мелколепестник зацвіте у відкритому грунті вже в перший рік. Виняток становлять деякі сорти, які випускають бутони до другого сезону.
Хвороби і шкідники мелколепестника
Рослина не боїться недуг і атак комах. Але іноді для профілактики можна внести у відкритий грунт навколо квітки трохи добрива – сухої золи. Дуже важливо організувати правильний догляд, стежити за режимом поливу. Інакше не уникнути розвитку грибкових захворювань: цвілі, плям на листках. У цьому випадку знадобиться обробка 1% -ної бордоською сумішшю. Сильно уражені кущі потрібно видалити з грядки і спалити.
Порада. Розібратися з симптомами недуг допоможуть фото хворих квітів.
Застосування в ландшафтному дизайні і поєднання з іншими рослинами
Посадка, подальший догляд і розмноження – все це вимагає лише дотримання технології. Зовсім інша справа – декорування ділянки за допомогою мелколепестника, де потрібно проявити фантазію, творчість і дизайнерський смак.
Ерігерон в ландшафтному дизайні
У відкритому грунті культура добре виглядає в міксбордерах, альпінаріях, рабатках. Низькорослими сортами можна прикрасити місце біля доріжок або бордюри. Високорослі різновиди оптимальні для створення фону в квітнику. Вдалим вважається поєднання ерігерона з Гейхера, маргаритками, ліатріс, гайлардия, Веронікою.
Порада. Деякі садівники садять рослина в кашпо і вазони, які ставлять на терасу, веранду, біля альтанки.
Перед посадкою визначитеся з сортом мелколепестника. Під час вирощування квітки у відкритому грунті ви переконаєтеся, що вибір його різновиди з величезного асортименту був самим складним етапом. Ерігерон не потребує багато зусиль, але за належну увагу і догляд віддячить пишним цвітінням на здорових кістках.