Вирощування квітучих орхідей – вищий пілотаж кімнатного квітникарства. Ці тропічні неженки примхливі, вередливі, а їх насіння настільки малі, що навіть не містять розвиненого ендосперму. Частіше за інших в культурі зустрічаються фаленопсіси – рід щодо невибагливих орхідей з укороченим стеблом і фантастичними розсипами кольорів, що нагадують метеликів. Пропонована стаття розповість про найбільш поширених видах і найцікавіших сортах «нічних метеликів».
Чим цікавий рід фаленопсис
Вчені вважають, що орхідеями цього роду флора вперше збагатилася на півдні Китаю. Вони звикли до теплого клімату з нічними температурами не нижче 21 градуса, з вологістю повітря 50% і більше. Майже всі вони є епіфітом, не вимагають періоду спокою і можуть вирощуватися в блок-культурі – на шматочках соснової кори. Для всіх видів фаленопсисов характерні:
- наявність тільки однієї точки зростання на сильно скороченому стеблі;
- покриті влагоудерживающим шаром клітин повітряні коріння;
- множинні квітки на красиво вигнутих стеблах;
- часто сильний аромат, але не завжди приємний;
- щільні шкірясті листя.
Увага! Коріння епіфітних рослин за своєю природою не можуть завжди перебувати у вологому середовищі. З цієї причини між поливами фаленопсіси потрібно підсушувати.
Види фаленопсиса: палітра форм і фарб
У домашніх умовах прижилися в повному обсязі види фаленопсис. Наприклад, фаленопсис Райхенбаха виділяє затхлу сморід, а фаленопсис суматранський вимагає неодмінного перепаду добових температур і інших складно організованих умов. Найбільш зручні в кімнатному квітникарстві три види, спокійно відносяться до огріхів догляду.
Фаленопсис приємний
- Фаленопсис приємний, він же чарівний, він же амабіліс. Назва орхідея отримала за тонкий, привабливий аромат. Вона також відрізняється особливо великими білими квітками, що досягають 10 см в діаметрі. На кожному витончено зігнутому стеблі їх може бути до двох десятків, від чого виходить красива квіткова дуга довжиною до 80 см.
- Фаленопсис Шиллера. При описі квіток цієї орхідеї доведеться використовувати всі відтінки рожевого. Яскраво-жовта колонка становить прикраса і інтригу квітки. Кількість одночасно розкрилися віночків вражає уяву: до 100 і навіть 120. Фаленопсис Шиллера відрізняється великими, до 45 см завдовжки, мармурово-смугастими листям, за що на батьківщині (Філіппіни) його називають «тигром». Особливі у нього і повітряні корені – плоскі, як телефонні дроти.
- Фаленопсис Стюарта. Це вид з смугастими листям і сильно гіллястими цветоносами. Квітки відносно невеликі, до 6 см в діаметрі, зате цікаво пофарбовані: верхня половина квітки біла, губа і бічні чашолистки в нижній своїй частині несуть жовтуватий, пісочний, помаранчевий відтінок, і поверх усього цього розсипаний насичений бордовий крап.
Фаленопсис Стюарта
Орхідеї настільки різноманітні і пластичні в генетичному відношенні, що для кожного виду отримано безліч сортів, вариететов, добірних і поліплоїдних форм з підвищеною декоративністю.
Сорти фаленопсисов: на будь-який смак і колір
Каталогізувати сорти фаленопсис надзвичайно важко через їх кількості, що виходить за межі тисячі. Виведені за десятки років в різних країнах сорти орхідей-метеликів ділять на дві групи. Ті сорти і види фаленопсис, які виводилися спеціально для зрізання, мають:
- високим (не менше 70 см) квітконосом, який зручно додавати в букет;
- квітками правильної форми, добре поєднуються з альстромерій і дрібними трояндами;
- здатністю довго, до місяця, що не в’янути в зрізку.
Серед срезочной сортів найбільш популярні ті, які мають жорсткі пелюстки, немов покриті шаром воску. Вони найдовше стоять і у вазі, і в контейнері. Звертають на себе увагу:
Amadeus
- Amadeus – великий, до 7 см, рівного ванільного відтінку з жовтою губою і білої колонкою.
- Diamond Bride Japan – білий з ніжними рожевими смужками.
- Haiti – криваво-червоний з широкою білою окантовкою пелюсток і губи.
- Moscow – біло-рожевий, смугастий, немов матрац.
- Taida Prince – рожево-плямистий з червоною губою.
Порада. Ставлячи орхідею в воду, зріжте кінчик квітконосу під струменем води.
Для вазонів флористи воліють сорти і види фаленопсис з незвичайними варіаціями форми і кольору, тонким приємним ароматом. Серед них виділяються гібридні форми, часто безплідні, але володіють надзвичайно великими, з вазочку для варення, квітками.
Moscow
Популярні пелорікі – орхідеї з незвичайною формою квітки, що з’явилася в результаті мутації. Наприклад, сорт Kuntrarti Rarashati, у якого бічні чашолистки взяли форму губи, а губа – форму пелюстки.
У кімнатній культурі хороші Новелті – тайські гібриди з компактною розеткою, зірчастими квітками і яскравою плямистої забарвленням. До них відносять сорти Misty Pride, Prefection In Chen.
Увага! Тримайте квітучий фаленопсис подалі від стиглих фруктів. Виділений ними етилен істотно скорочує термін життя чудових віночків.
Фаленопсіси – дивні створіння, вирощування яких нерідко перетворюється на хобі на все життя. Будь-квітникар-любитель, який уміє переопиляются квітки орхідей, може поповнити світову колекцію сортів цієї рослини.