Филодендрон – рослина з гнучким стеблом і красивими листям. Догляд в квартирі за більшістю видів ліани не представляє особливих складнощів. У статті піде мова про те, як утримувати горшечную культуру в домашніх умовах.
Що це за рослина
Филодендрон – вічнозелений квітковий багаторічна рослина, який ботаніки відносять до Ароїдні. Видів рослини так багато, що не всі вони поки описані і досконально вивчені. У природі представники сімейства зустрічаються практично у всіх частинах Південноамериканського континенту. Подібні ліани виявлені на Австралійському материку та прилеглих островах Тихого океану. Вважається, що в ці краї культуру завезли мореплавці.
У більшості – це лазять рослини, що кріпляться до опори за допомогою повітряних коренів. Сама назва «филодендрон» в перекладі звучить як «люблю дерево». Однак існують підвиди, наділені коротким стеблом і великими листками. У домашніх умовах вирощують і перші, і другі.
Загалом представників сімейства можна описати так:
- Рослина наділене підземними та повітряними корінням. Останні діляться на короткі, покриті волосками, за допомогою яких філодендрони кріпляться до опори і довгі, використовувані для додаткового видобутку поживних речовин із ґрунту.
- Стебло м’ясистий, часто здерев’янілих біля кореня.
- Листя черешкові, розташовані по черзі.
- Пластини різних розмірів. Зустрічаються екземпляри з листям до декількох метрів завдовжки.
- Залежно від виду форма пластин буває овальної, перисто-розсіченою або стрілоподібної.
- Забарвлення листя у різних представників ароїдних також відрізняється, але верх завжди темніше.
- У певний час на філодендронів з’являються від 1 до 10 суцвіть у вигляді качанів, прикритих капюшоном. Після дозрівають округлі, соковиті плоди-ягоди.
У домашніх умовах вирощують ті різновиди, які не займають багато місця. Навіть при невеликих розмірах филодендрон може стати головною прикрасою квартири.
Види і сорти
Як вже говорилося, видове різноманіття сімейства дуже велике. Але для вирощування в кімнаті підійдуть не всі представники.
Найбільш часто в оселях любителів зустрічаються такі ароїдні:
- Филодендрон Атом. Вважається найскладнішим для вирощування в домашніх умовах з усіх різновидів. Стебло короткий, прямостоячий. Листові пластини в довжину до 30 см, п’ятилопатеве, з хвилястими краями.
атом
- Плющевидной філодендрон. У кімнаті відрощує стебло до 6 м завдовжки. Листочки серцеподібної форми, шкірясті, блискучі. Квітки-початки червоного кольору оповиті темно-зеленим капюшоном.
- Филодендрон Андре або золотисто-чорний. Виділяється листям різного відтінку і розміру. Молоді пластинки дрібні (5-7 см в довжину), в формі серця, мідної забарвлення. З віком листочки сильно витягуються і стають бронзово-зеленими з білими прожилками.
Андре
- Филодендрон бородавчастий. Завдяки красі різновид завоювала велику популярність серед квітникарів. Листя серцеподібні з «оксамитової» поверхнею. Прожилки виділяються бронзовим відтінком. Довжина пластини до 20 см. Черешки густо усіяні бородавчастої щетиною. Квітки оповиті жовтим покривалом.
Увага! Бородавчасті екземпляри страждають від сухого повітря, що вимагає підтримки певних показників вологості в квартирі.
- Филодендрон червоніє. Рослина з тонкими, ламкими стеблами. Листя блискуче, темно-зелені зверху і червонуваті знизу.
- Филодендрон гітаровідний. Цікавий формою листа, що нагадує гітару. Довжина пластини 40-50 см. Різновид НЕ примхлива і красива, що зробило її популярною.
гітаровідний
У домашніх умовах успішно вирощують і інші різновиди. Всіх об’єднує краса листя і швидке зростання.
Вирощування в кімнаті
Щоб тропічна ліана, що оселилася в квартирі, виглядала на «всі сто», потрібно витримувати такі параметри:
- яскраве, розсіяне освітлення;
- температура +17 .. + 24 ° C;
- висока вологість.
Поливають филодендрон часто і рясно. Регулярно вносять в грунт добрива.
Увага! Ряболисті форми не можна перевантажувати азотом – вони швидко втрачають красу.
Квітуча рослина в кімнатах любителів зустрічається вкрай рідко. Тому отримати вдома насіння ароїдних не представляється можливим. При бажанні розмножити рослину використовують ділянки стебла або верхівки. Живці нарізають з 2-ма, 3-ма междоузлиями. Матеріал в горизонтальному положенні поглиблюють в суміш піску з торфом. Над ємністю облаштовують парничок з поліетилену або скла і виставляють на світле підвіконня. Укорінення спостерігають протягом 14-30 днів.
Також добре приживаються живці з п’ятою і ниркою. Якщо на відрізку присутні повітряні коріння процес йде швидше. Пересадку філодендрона виробляють тоді, коли коріння повністю заповнять горщик. Відбувається це приблизно раз на 3 роки.
При правильному догляді філодендрон не дивується хвороби. З шкідників відомі щитівки, трипси, павутинний кліщ, від яких позбавляються за допомогою спеціальних препаратів.
Филодендрон – житель тропіків, який відмінно пристосувався до умов кімнати. Величезна різноманітність видів дозволяє підібрати квітка під будь-який інтер’єр, а простота догляду дає можливість без проблем вирощувати красиві екземпляри.
А який з сортів філодендрона подобається Вам?