Гага – морська полярна птах, що володіє цінним пухом

Гага мешкає в прибережних районах полярної частини Євразії та Північної Америки. Цей птах цінується за теплий легкий пух, який використовують у швейній промисловості при виготовленні ковдр і подушок, а також пошитті одягу для полярників, альпіністів, космонавтів. Більш детально дізнатися, що собою являє, як виглядає, і який спосіб життя веде цей різновид морських качок, допоможе дана стаття і фото.

Опис птиці

Згідно зоологічної класифікації, птах гага відноситься до сімейства качиних. Від інших представників цього сімейства її відрізняє:

  • важке статура – 50-70 см в довжину і вагою до 3 кг;
  • масивна голова на короткій шиї, прикрашена в тім’яній частині шапкою з темного пуху;
  • дзьоб – клиноподібний, від жовто-оранжевого до сіро-зеленого кольору, з малюнком;
  • розмах крил – 1 м.

Увага! Самці-гагуни зовні відрізняються від самок. У них біла спинка і шия, темний живіт, кремово-рожева груди. У самок гаг темне оперення на спинці – переважно коричневе з чорними вкрапленнями і сіре на животі.

Крім звичайної гаги зоологи виділяють ще 2 види цього птаха – очкова та гага гребенушка, а також 6 підвидів. Їх зовнішні відмінності полягають в різному забарвленні пір’я і деякі особливості в зовнішності, наприклад гребенушка менше за розміром. Живуть гаги 18-20 років, в окремих випадках зустрічаються особини, що живуть набагато довше – до 37 років.

види гагочкова

Цікаво, але птах гага подає голос тільки в шлюбний сезон, в решту часу – вона мовчить. Голос у неї глухий, низький, звук: у самок – крякав, у самців – ухає.

Цей представник качиних веде переважно осілий спосіб життя, але в холодні зими, змушений мігрувати, вибираючи для цього не тільки більш теплі регіони, але і розташовані на північ від постійного гніздування. До міграції гагу змушує скупчення льодів біля узбережжя, що утрудняє видобуток їжі. Якщо зима тепла, птахи залишаються зимувати в звичній для них середовищі.

дикі птахигребенушка

Спосіб життя

Арктичне морське узбережжя – їх постійна середовище проживання. Щоб добути їжу, птах гага практично весь час проводить в море, пірнаючи за мідіями і морськими безхребетними на глибину до 20 м. Плавати під водою їй допомагають крила, якими вона орудує немов плавниками. Пірнаючи за їжею, цей птах здатна до 1 хвилини знаходиться під водою без кисню. Крім того вона непогано літає, переміщаючись низько над поверхнею води.

Увага! У польоті гага розвивати швидкість до 60-65 км / ч.

Основу гагачого раціону складає тваринна їжа:

  • ракоподібні;
  • черви;
  • молюски;
  • голкошкірі;
  • дрібна риба.

Корм вона проковтує цілком, переварюючи його згодом, під час відпочинку на березі. Рослинні корми – водорості, насіння, трави та ягоди доповнюють гагачий раціон в період розмноження. У періоди заморозків, щоб зберегти енергію, птиця обходиться без їжі.

морські птахи в природі

На берег гага вибирається тільки для кладки яєць і висиджування потомства. Перебуваючи на суші, пересувається повільно, перевалюючись. Щоб убезпечити себе від хижаків, гаги збираються у великі зграї, іноді досягають тисячі особин. Їх сусідкою часто виступає полярна Крячка. Для гніздування гагачий колонії вибирають скелясті береги з пологим спуском до моря. Прибережні скелі використовуються ними як природну перешкоду від хижаків, що полюють на суші – песця і лисиці. Крім того на них полюють сови, пугачі, орлани.

Шлюбний період проходить в місцях зимарки. За однією самкою, як правило, доглядає відразу кілька самців. На місце гніздування, птиці прибувають, вже зібравшись в пари. Для облаштування гнізда, гаги в кінці весни підшукують невелику ямку, яку вкривають власним пухом, вищипуючи його з черевця. У підготовлене гніздо морські качки відкладають щодня по 1 яйцю.

гаги в польоті

Гагачий кладка складається з 4-6 яєць зеленуватого забарвлення, повністю накритих пухом. Висиджують потомство виключно гаги-самки, оскільки гагуни по закінченню шлюбного періоду залишають їх, йдучи в море. Висиджування триває 25-28 днів. За цей час самка не залишає кладку. Пташенята, що вилупилися першу добу залишаються в гнізді, харчуючись комарами, потім гага самка відводить їх до моря. У віці близько 70 днів підріс молодняк починає літати. На пташенят гаги активно полюють чайки, ворони, сови.

Завдяки цінному пуху, птах гага представляє особливий інтерес для людини. В Ісландії, Норвегії та інших північних країнах створюються умови для їх гніздування, а також розвиваються окремі галузі зі збору і переробки гагачого пуху. На сьогоднішній день європейська популяція цього різновиду качки становить 1 млн. Пар.

Гага: відео