Ще 100-200 років тому середземноморська гостя – рослина лакфіоль – була популярна в садах Росії. Сорти цієї квітки мають ніжні насичені відтінки і під час цвітіння у відкритому грунті пахнуть приємним ароматом. Садівники рекомендують, як краще організувати вирощування рослини, які особливості має посадка і догляд за ним.
Опис: сорти та різновиди лакфіоль
Батьківщиною лакфіоль є південь Греції. Серед квітникарів іноді використовуються інші назви рослини: желтофіоль, хейрантус або жовтушник Чері. Ця багаторічна культура відноситься до сімейства Капустяні. В умовах середньої смуги вона зазвичай вирощується як однорічна або дворічна. Лакфіоль знаходиться в тісній спорідненості з іншим декоративним садовим рослиною – матіоли або левкоєм. При одночасному вирощуванні на ділянці сорти обох культур перехрещуються і стають дуже схожими один на одного, тому желтофіоль ще називають жовтим левкоєм.
Характеристики желтушника Чері:
- висота – 0,3-1 м;
- стебла – тонкі, опушені;
- пагони – сильно розгалужені або прямі в залежності від сорту;
- листя – тонкі, довгасті, схожі на листя конвалії;
- забарвлення листя – зелений з сірим відливом;
- квіти – зазвичай дрібні, діаметром до 2,5 см, але можуть бути і більші, складаються з 4-х пелюсток;
- пелюстки – махрові або прості з довгими нігтиками;
- суцвіття – гроновидні;
- забарвлення квітів – білий, жовтий, помаранчевий, відтінки червоного і лілового, коричневий і майже чорний;
- після цвітіння утворює 4-вугільний приплющений плід.
Чері
Основні види желтофіоль:
- Альпійська. Низькорослий кущ з жовтими квітами.
- Аллион. Середнє по висоті рослина з великими помаранчевими квітами.
- Чері. Середньоросла різновид з фіолетовими або золотистими суцвіттями.
- Мінлива. Висота – близько 0,8 м. Квіти лимонно-жовтих відтінків.
Для вирощування на ділянці активно використовують і гібридні сорти лакфіоль: Zwerg, Bedder, Prince, FireKing, GoliathTreib. Селекціонери постаралися наділити їх великими квітами з оксамитовими відтінками. Вибрати відповідний для себе сорт можна просто по фото. У догляді вони практично однакові.
Увага! Важливим фактором при виборі різновиди лакфіоль є цвітіння. У більшості воно припадає на кінець літа. Але у деяких наступає з квітня по червень. Триває цвітіння близько 2-х місяців.
Желтушник Чері: посадка рослини
Розмноження і посадку лакфіоль можна провести двома способами: розсадою або насінням відразу у відкритий грунт. У першому випадку ви досягнете більш раннього цвітіння культури. Роботи починайте в перші дні весни:
- підготуйте неглибоку, але широку тару;
- заповніть її пухкої родючим грунтом, обприскати землю;
- розсипте посівний матеріал по поверхні;
- присипте його тонким шаром того ж грунту;
- за допомогою пульверизатора зробіть полив;
- накрийте посів плівкою або склом;
- розмістіть тепличку в світлому місці. Слідкуйте, щоб t була близько +17 ° C.
саджанець лакфіоль
При правильному догляді сіянці повинні здатися через пару тижнів. Пікірують сходи на стадії 2-х листків у окремі горщики. У травні розсада буде готова для пересадки у відкритий грунт. Проводьте посадку, відступаючи 25 см між паростками. Зацвіте желтофіоль ще через 2 місяці.
Порада. Грунт на ділянці повинна бути лужною або ж нейтральної, живильної і добре дренованим. Починати готувати її потрібно приблизно за 2 тижні до посадки.
Лакфіоль любить велика кількість сонця, це важливо врахувати при виборі місця для посадки. Вимоги до грунту і освітленню актуальні і при насіннєвому способі розмноження культури. В цьому випадку ви отримаєте дворічна рослина. Посів у відкритий грунт проводять в середині травня. У серпні паростки пікірують на постійне місце, розсаджуючи з інтервалом 12-15 см. При такому способі вирощування лакфіоль зацвіте наступної весни.
Порада. Жителям середньої смуги і регіонів з більш холодним кліматом восени слід викопати підріс хейрантус, розсадити кущ в контейнери і прибрати в тепле світле приміщення до березня. Полив – мінімальний. Горщики необхідно поставити в піддон і додавати в нього воду. Добрива не потрібні.
Догляд за лакфіоль, добриво і підгодівля
Щоб не загубити цю рослину, важливо запам’ятати основні особливості догляду за ним:
- Полив потрібен тільки при висиханні верхнього шару грунту. Хейрантус не любить перезволоження. Культура може витримати без поливу нетривалу посуху.
- Прищипування на початку вегетаційного періоду допоможе вам отримати більш пишне рослина. Але не старайтеся з цим, якщо вирощуєте лакфіоль розсадою.
- Справно видаляйте засохлі суцвіття. Такий догляд допоможе продовжити цвітіння.
- Пожовклі або засохлі листочки бажано не обривати, а зрізати.
- Якщо лакфіоль зимувала в відкритому грунті, навесні проведіть обрізку: видаліть пошкоджені стебла і пагони.
Хейрантус добре відгукується на добрива. При посадці необхідно підгодувати рослина органікою. Наприклад, торфом. Надалі вносите комплексні мінеральні суміші. Добрива рослині потрібні до початку цвітіння з періодичністю 1 раз в 2-3 тижні.
Щоб продовжити цвітіння, видаляйте сухі квіти
Хейрантус: розмноження рослини
Якщо ви культивуєте желтофіоль як однорічна, то зможете самостійно зібрати насіння для розмноження в майбутньому сезоні. Стручкообразние плоди містять безліч дуже дрібних насіння коричневого кольору. У регіонах з теплим і м’яким кліматом, де лакфіоль вирощується багаторічної культурою, квітникарі практикують вегетативний спосіб розмноження. Для цього викопують рослина і ділять його кореневище. Материнський екземпляр повинен бути не молодше 3-4 років.
Увага! У насінні міститься отрута – глікозид. Тому не допускайте їх попадання в рот або на слизову оболонку. Заготівлю проводите в рукавичках.
Хвороби і шкідники хейрантуса
Неправильний догляд – надлишок азоту або вологи – може призвести до ураження рослини білої іржею. Цю грибкову хворобу нескладно розпізнати і звірити по фото:
- зміна форми листя і пагонів;
- поява білого нальоту на зелених тканинах.
Лакфіоль на клумбі
Також хейрантус може захворіти несправжньою борошнистою росою. Рецепт боротьби один: видалення заражених частин в поєднанні з обприскуванням клумби фунгіцидом. Коріння рослини може вразити кила. Проти неї ефективна профілактика – вапнування грунту навесні.
З шкідників лакфіоль може зробити вибір тля або земляна Блошко. З ними борються народними засобами. Від попелиці допоможе обприскування тютюновим настоєм або слабо концентрованої сумішшю сульфату і анабазіна. При блішки користуйтеся розчином на основі мила і гасу.
Лакфіоль: поєднання з іншими рослинами
Хейрантус може надати вишуканості і насиченості дизайну вашої ділянки в перші дні осені або в середині весни. Квітникарі використовують поєднання рослини з нічною фіалкою, иберис або ж маком, тюльпанами. Високорослі види лакфіоль чудові в зрізаних букетах. Культуру вирощують на клумбах, в бордюрних композиціях і міксбордерах.