Гастерія – суккулент, що прийшов до нас з жарких країн. Невибаглива рослина зможе утримувати на підвіконні навіть недосвідчений квітникар. Про тих видах, які зустрічаються в оселях любителів, і їх вирощуванні можна дізнатися зі статті. Фотографії допоможуть сформувати повний образ.
Що це за рослина
У природних умовах гастерія або «пузатий посудину» зустрічається в кам’янистих африканських, азіатських і середземноморських районах. Назва рослина отримала завдяки м’ясистим, як би роздулися листю. Суккулент відмінно переносить зміна температури, брак води і поживних речовин. Ці якості зробили його доступним для вирощування початківцями любителями кімнатного квітникарства.
Гастер можна описати так:
- Стебло сильно укорочений.
- Жорсткі пластини листя ростуть по спіралі або паралельно в 2 ряди. Їх забарвлення – різні відтінки зеленого.
- По всій поверхні рослина прикрашають світлі цятки, смужки, рисочки.
- Форма залежить від виду. Листя бувають закругленими або гострими на краях.
- На дотик пластини частіше шорсткі, але є і гладкі.
- Довжину листя також визначає видова приналежність: від 4 до 25 см.
Гастерія викидає квіткову стрілку. На її кінці розвиваються суцвіття, що складаються з дрібних, формою нагадують амфору, бутонів. Забарвлення буває жовта, оранжева, блідо-зелена. Відкриваються квітки по черзі.
Порада. При бажанні отримати насіння, квіткову стрілку гастерія періодично струшують. У цьому випадку, після в’янення пелюсток утворюються плоди-коробочки.
Популярні сорти
Вченими описано понад півсотні різновидів. У кімнатних умовах вирощують близько 20 відомих Гастерія.
Найбільш поширені серед любителів наступні:
- Гастерія Армстронга. Невелике, компактна рослина з товстими, до 10 см завдовжки, листочками. До краю пластини загострюються. Поверхня вкрита не відрізняються за кольором горбками. Квітки яскраві, оранжево-червоні.
Армстронга
- Бородавчаста гастерія. Різновид з довгими (до 20 см), загостреними до краю листям. Поверхня пластини усипана маленькими білими цяточками-бородавками. Квітконоси понад півметра. Бутони рожеві або червоні з зеленими вкрапленнями.
- Кильоватая гастерія. Розетка у вигляді спіралі. На пластинах, з нижньої частини знаходиться потовщення – кіль. Тягнеться виступ на всю довжину. Поверхня негусто покрита білими бородавками.
- Плямиста гастерія. М’ясисті темно-зелене листя ростуть в 2 ряди. Пластина завдовжки в 20 см з гладкою на дотик поверхнею і білим малюнком у вигляді плям. На квітконосах розпускаються червоні бутони.
плямиста
- Карликова гастерія. Мініатюрна різновид, що не перевищує 6 см у висоту. Поверхня темно-зеленого листя гладка. Ростуть вони по спіралі. Малюнок у вигляді змішалися білих точок. Квітки рожевого відтінку.
- Саблеобразно гастерія. Одна з великих різновидів. Якщо подивитися зверху – явно видно спиралевидное розташування. У довжину пластина досягає 30 см. З початком цвітіння рослина викидає метрову стрілку, згодом вкривається інтенсивно-червоними бутонами.
саблеобразно
- Двоколірна гастерія. Також відноситься до великих видів. Темно-зелені, місцями бурі листя виростають до 30 см. Поверхня гладка, малюнок – хаотично розташовані білі плями.
- Тригранна гастерія. На початку росту листочки ростуть в 2 ряди. З віком розподіл пластин переходить в спіраль. На нижньому боці аркуша розташований кіль, на його кінці – гострий шип до 3 мм. Малюнок у вигляді плям салатового кольору. Бутони рожеві.
тригранна
- Гастерія Кроучері. Різновид вважається невибагливою. У висоту рослина не перевищує 4-х см. В одному горщику суккулент формує до 8 кущиків.
Як виростити і розмножити
Все сукуленти в догляді невибагливі, і гастерія не виняток. Основні роботи в кімнатних умовах включають рідкісні поливи та підживлення. В останньому добре себе зарекомендували добрива для кактусів.
Восени-взимку у більшості різновидів настає період спокою. Виняток – плямиста гастерія, яка відпочиває в літній сезон. На цей час рослини розміщують в кімнаті з температурою 12-14 ° C, майже не поливають, підгодівлі не виробляють.
Після того як гастерія викине квітконоси, догляд дещо змінюється. Земляний кому зволожують частіше.
Підгодовують гастерія комплексним добривом для квітучих (дозу, вказану на упаковці, знижують в 1,5 рази). Після в’янення бутонів чекають всихання квітконосу, тільки після цього видаляють його.
Розмножують Гастер насінням, листом і дітками. Перший спосіб дозволяє отримати відразу велику кількість молодих рослин. Насіння висівають поверх вологого піску, накривають плівкою і через 45-60 днів спостерігають появи проростків. Маленькі гастерія розсаджують в окремі ємності після появи 3-го листка.
Розмноження листом також приносить не один новий екземпляр. Пластину акуратно зрізують, кілька днів підсушують на повітрі і поміщають в ємність з сирої почвосмесью, накриту склом або плівкою. Пророщують матеріал не поливають до появи коренів.
Увага! Нові гастерія при розмноженні листом з’являються через кілька місяців, а то й через рік.
Найчастіше любителі відкидають «діток». Бічні відростки обережно підкопують і разом з грудочкою грунту переносять в новий горщик. Вкорінюється суккулент довго, тому помітити збільшення в розмірах можна буде не скоро.
Гастерія – суккулент, який радує строкатим листям і яскравими квітками. Рослина абсолютно невимоглива і здатне добре себе почувати в звичайних кімнатних умовах.
А які сукуленти подобаються Вам?