Гірська сосна Мугус: особливості вирощування у відкритому грунті

гірська сосна мугус посадка і доглядХвойні рослини дуже часто використовуються в декоруванні садових, та й будь-яких інших ділянок, оскільки вони здатні прикрашати їх протягом усього року, причому незалежно від погодних та інших умов. Сосна гірська Мугус (вона ж чагарникова куляста сосна) – одна з «улюблениць» серед садівників всього світу через свою невибагливості і пікантного зовнішнього вигляду. Далі про основні сортах і особливості вирощування гірської сосни Мугус: посадка, догляд в умовах відкритого грунту (додаються фото матеріали).

Гірська сосна Мугус: опис, характеристика цікавих сортів і різновидів

Гірська сосна Мугус – чагарникова культура, хоча в природних умовах найчастіше виглядає як дерево. Чагарник відрізняється високорослі – у висоту може досягати 4-5 м, а дерева – навпаки, не надто високі, верхівки тягнуться до неба на висоті в 7-8 м.

Пагони у чагарнику досить короткі, стеляться по землі, напрямок росту – вгору. Коренева система значно розгалужена і розташовується завжди близько до поверхні грунту. Забарвлення хвої представлений в темно-зеленій гамі, довжина голочок може досягати 3-4 см. Термін життя хвої становить близько 6-8 років. Після досягнення чагарником цього віку на ньому з’являються декоративного виду невеликі конусоподібні шишки, що досягають в довжину 4-5 см.

гірська сосна мугус посадка і доглядГірська сосна – дуже витривала рослина

Батьківщиною сосни Мугус вважається Центр і Південь Європи, а саме: їх гірські райони. Згодом рослина широко поширилося в якості садової культури по всьому світу.

Сосна Мугус користується неймовірною популярністю серед садівників зважаючи на певні її особливостей:

  • рослина не боїться морозів;
  • сосна не боїться вітру завдяки потужній кореневій системі;
  • рослина не боїться відсутності вологи;
  • рослина не піддається впливу хвороб;
  • невибагливо до грунту, на якій здійснюється вирощування;
  • відмінно переносить обрізку;
  • сосна вважається довгожителем – рослина здатна дожити до 1000 років.

Чагарникова різновид сосни (мугус) – одна з найпоширеніших, представлена ​​величезною різноманітністю сортів, серед яких можна особливо виділити наступні (фото карликових і почвокровних сортів дивіться нижче):

  • Мопс. Представники сорти вважаються карликовими чагарниками. У висоту можуть досягти не більше 1,5 м. Діаметр крони і її висота найчастіше ідентичні. Форма крони куляста. Густа хвоя має темно-зелене забарвлення. Рослина найчастіше вирощується переважно в якості солітера, але іноді може використовуватися в групових композиціях при створенні кам’янистого саду.

гірська сосна мугус посадка і доглядсорт Мопс

  • Міні Мопс. Зменшений варіант попереднього сорту. У висоту чагарник рідко перевищує 0,5-0,6 м. Зате крона відрізняється неймовірною пишністю і великим розміром – в діаметрі досягає близько 1 м. Підходить для вирощування як в одиночних, так і групових посадках. Любить невелику затененность.
  • Вінтер Голд. Сорт-карлик з кулястої кроною. Хвоя може змінювати свій відтінок залежно від сезону: влітку вона має ніжно-зелений колір, а восени – золотистий. У висоту рідко перевищує 0,5 м.

гірська сосна мугус посадка і доглядСорт Вінтер Голд

  • Колумнаріс. Сорт може досягати у висоту 2,5 м. Крона має вузько конічної форми. Хвоя – темного кольору. Підходить для вирощування солітером і в якості групового декоративна рослина.
  • Гном. Чагарник досягає 2 м у висоту. Крона куляста. Підходить для вирощування не тільки на газонах, а й на дахах, в контейнерах.

гірська сосна мугус посадка і доглядсорт Гном

  • Офір. Незвичайний карликовий сорт, відрізняється мініатюрним зростанням: в висоту рідко досягає півметра. За формою крона дуже схожа на кеглю.

Посадка рослини: основні правила

Для активного росту сосни і її довгого життя в саду, ділянка для посадки у відкритому грунті слід вибирати дуже ретельно. Для успішного вирощування сосни Мугус важлива наявність великої кількості сонячного світла. Тому ділянка повинна бути якісно освітлений і зігрітий сонцем.

До грунту сосна не надто вимоглива: вона буде добре рости як на родючому ґрунті, так і на грунті, позбавленої поживних речовин. Не особливо важлива для рослини і кислотність. Проте якщо в грунті занадто багато піску, краще додати в грунт трохи глини, щоб зробити його більш міцним.

Порада. Оптимальним варіантом для посадки сосни вважається супесчанік із слабокислою середовищем. Саме в такому грунті сосна зможе досягти неймовірно красивого декоративного ефекту і максимально можливого розвитку кореневої системи.

Кращий час для посадки – весна (протягом усього періоду). А ось восени сосну краще на ділянці не саджати, оскільки у неї буде занадто мало часу для того щоб в достатній мірі зміцнити свою кореневу систему.

гірська сосна мугус посадка і доглядСаджанці сосни мугус

Безпосередньо перед посадкою слід підготувати яму: її глибина повинна становити близько 1 м, а ширина – на кілька сантиметрів більше земляного кома рослини. На дно ями викладається дренажний шар (близько 20 см) з керамзиту, гравію та ін. Зверху яма заповнюється підготовленим грунтовим субстратом, що складається на 2/3 з дернової землі і на 1/3 з піску.

Тепер акуратно поміщаємо саджанець в яму і засипаємо її залишком ґрунтової суміші, яку необхідно злегка утрамбувати, після чого рясно полити. Пристовбурні кола обов’язково мульчують відразу ж після посадки. Якщо сосен кілька, обов’язково дотримуйтесь між ними певну відстань – не менше 1,5 м.

Розмноження культури

Розмноження сосни Мугус теоретично можливо 3 способами: насінням, живцюванням і щепленням. На практиці можна втілити лише перші два.

Насіннєвий метод оптимальний: в цьому випадку ви зможете виростити повноцінний, здоровий і дуже красивий чагарник. Протягом місяця перед посадкою насіння бажано стратифікована. Поки відбувається цей процес, підготуйте ємності з живильним легким ґрунтом (в них обов’язково повинні бути дренажні отвори). Зверху бажано посипати грунт невеликим шаром торфу, після чого знезаразити його в духовці при невеликій температурі.

гірська сосна мугус посадка і доглядпаростки сосни

Насіння необхідно потримати в антисептичними розчинами перед посівом, після цього висіяти в ємності з грунтом на відстані близько 5 см один від одного. Прикрити ємності плівкою. Протягом 20-30 днів повинні з’явитися паростки. У відкритий грунт посадка підросли саджанців здійснюється через пару років.

Розмноження шляхом щеплення – процес настільки складний і рідко застосовується на практиці, що для його опису треба було б окрема стаття. Можна лише сказати, що якщо це вам вдасться, то молоде рослина буде настільки ж гарним і здоровим, що і материнське.

Догляд за сосною мугус

Сосна – дивовижна рослина, яка здатна активно рости і при цьому бути абсолютно здоровим навіть при самому мінімальному догляді. Незважаючи на це, деякі тонкощі догляду за сосною, все ж, слід знати: це допоможе вам добитися максимального декоративного ефекту.

Режим поливів і підгодівлі

Поливи – не те, що потрібно сосні для повноцінного розвитку. Практично всі її сорти відмінно живуть без вологи. Крім того, періодично опадає хвоя виконує роль влагоудерживающего шару. Хіба що молоді рослини, посаджені навесні, будуть мати потребу в додатковому зволоженні восени (після листопаду). Поливи будуть необхідні для того щоб захистити хвою навесні після пробудження чагарнику, оскільки вологий грунт не так сильно промерзне як суха.

гірська сосна мугус посадка і доглядПідгодовувати потрібно тільки молоду сосну

Що стосується підгодівлі, то вони необхідні сосні лише в перші два роки її життя. Перевагу краще віддати мінеральним підживлення з переважанням азоту. Надалі сосна не потребуватиме будь-якому додатковому харчуванні: їй достатньо тієї органіки, яку вона отримає від хвойної підстилки під деревом.

Обрізка рослини, боротьба з шкідниками

Крона соснових дерев за своєю природою має привабливий вигляд, тому їй не потрібно обрізка як така. При бажанні можна додати більшої естетичності рослині, злегка обрізаючи його пагони приблизно на 1/3. В цьому випадку крона стане більш пишною, а пагони сповільнять зростання. Навесні обов’язково видаляються всі засохлі і підмерзлі гілочки.

Сосна, як і будь-яке інше хвойне дерево, досить рідко хворіє, але ось посадковий матеріал хворим бути цілком може. Причиною недуги найчастіше стає сама людина, а точніше, вжиті ним заходи по догляду за рослиною, кліматичні особливості, птиці і т.д.

Іноді після занадто дощового літа або суворої зими ослаблене рослина може бути уражена шютте (грибок). Хвоя змінює забарвлення на бурий, а гілки сильно всихають. У деяких випадках відбувається опадання хвойних голок. Для запобігання поширенню інфекції слід негайно обробити рослина препаратом з вмістом міді, а пошкоджені частини чагарника вилучити та знищити.

гірська сосна мугус посадка і доглядСосна в ландшафтному дизайні

Склерролеріоз – ще одна хвороба, яка знищує верхівкові гілки. Відбувається це найчастіше через неправильну обрізки або її відсутності. Уражені гілки негайно видаляються, і відразу ж проводиться санітарна обрізка.

Поєднання з іншими рослинами

Сосна Мугус активно застосовується і як основний, і як допоміжний декоративний елемент в ландшафтному дизайні. За допомогою гірської сосни часто зміцнюють і озеленюють схили. Також чагарники досить часто використовують у поєднанні з березами, модрина і іншими хвойними деревами для озеленення ділянок, створення живоплотів і зміцнення грунту.

Різні сорти сосни Мугус чудово підходять для висадки в контейнери. Можна використовувати її в поєднанні з невеликими кустообразно квітами при створенні кам’янистих садів.

Ось і все, власне, що вам слід знати для того, щоб успішно вирощувати на садовій ділянці гідного представника хвойних рослин. Успіхів!

Вирощування гірської сосни: відео