Характеристики стрілки плодової на винограді

На сьогоднішній день не залишилося людини, яка не чула б про виноград або не бачив його. Виноградна лоза – це багаторічна рослина, яка хоч має на своєму стовбурі кору, але відноситься до ліанах. Головна особливість ліан – це пускати довгі пагони і розростатися на великі території. Через це багато ландшафтні дизайнери використовують виноград для створення різних форм і зелених скульптур, озеленення огорож, альтанок, будинків та інше.

Урожай винограду на шпалері

Урожай винограду безпосередньо залежить від правильно форміровкі плодових стрілок

Історія і короткі особливості

В першу чергу виноград відомий з давніх часів. Його вживали в їжу як в сирому вигляді (ягода), так і в сушеному (родзинки). Виноградні листи застосовуються для виготовлення всіляких страв. Але, головна його цінність – це отримання з виноградної ягоди різних напоїв (алкогольних і безалкогольних). Найбільшу популярність у всьому світі має вино та коньяк, винний і бальзамічний оцет.

Види виноградних сортів:

  • звичайні;
  • елітні;
  • селекційні.

Існує безліч різних сортів винограду. Вони бувають як звичайні, так і елітні. Звичайні популярні сорти ростуть у більшості людей на дачах і городах.

Відмінний урожай виноград

Відмінний урожай винограду на кущі

А рідкісні і елітні сорти, здатні рости і плодоносити тільки при особливих умовах:

  • клімат;
  • тривалість сонячного дня;
  • склад грунту та інше.

Шляхом змішування різних сортів винограду (пропорції зазвичай триматися в найсуворішому секреті) при виготовленні вина і коньяку, отримують елітні види цих алкогольних напоїв. А також досвідчені виноградарі роблять селекційні сорти, шляхом схрещування різних сортів винограду.

Вирощування винограду допускається як в промислових масштабах (як приватні винороби, так і всілякі коньячні заводи), так і в особистих цілях на городах і дачах.

Формує обрізка винограду

Обрізка залежить від форміровкі ліани

Посадити держак і через рік-два отримати з нього кущ винограду може практично кожна людина.

А ось, щоб забезпечити правильний ріст виноградного куща і отримати хороший урожай, потрібно приділити йому трохи більше часу, ніж іншим рослинам на вашій ділянці.

Складнощі вирощування виноградної лози на присадибній ділянці

Багатьох людей вирощування винограду на власній ділянці зупиняє постійний догляд за виноградною лозою, його обрізка і прікапиваніе (укривання) на зиму. Нічого складного у вирощуванні виноградної лози немає. Сьогодні існує дуже багато сортів винограду, які не вимагають утеплюють процедур на зиму. А так як виноград є ліаною, то якщо не обрізати його відросло пагони, він заполонить всю ділянку. Він сильно розростається і сам собі створює тінь, внаслідок чого гроно отримує мало світла і соку. Тому ягода не росте великої, і стає кислою.

Як обрізати пагони винограду

Написано дуже багато різних книг по догляду за виноградником. За багатовіковий період вирощування винограду починаючи з Стародавнього Єгипту (перша згадка в історії), у людства накопичився достатній досвід догляду за ним. Давайте спробуємо коротко розібратися, як правильно робити обрізку виноградної лози, і для чого вона потрібна.

Будова куща винограду - схема

Будова куща винограду із зазначенням частин

Будь-кущ винограду має багаторічну частина, яка на відміну від молодих пагонів покрита корою. З цієї багаторічної частини, яку ще називають виноградною лозою, кожної весни ростуть молоді пагони.

Види пагонів з назвами на рукаві

Види пагонів на рукаві винограду

На цих пагонах і утворюються плоди (грона винограду). Ці молоді пагони називаються плодові стрілки винограду.

  1. Починати обрізку пагонів винограду варто тільки через три роки після його посадки. Саме за цей період кущ добре вкорінюється, дає перший урожай (відповідно готовий щороку давати якісну плодову стрілку) і, переживши кілька зим (знайшов стійкість до морозів).
  2. Щоосені перед настанням холодів або ранньою весною необхідно обрізати ці молоді пагони, практично до самої основи багаторічної частини плодоносної лози. Потрібно тільки залишити 6 або 7 нирок на плодової стрілкою. З цих бруньок навесні починають рости молоді пагони, які і стануть новими плодовими стрілками.

Молоді виноградники, які ще не плодоносили, бажано обрізати навесні, тому що не обрізані пагони краще переносять суворі зими.

Обрізка плодоносному винограду восени

Обрізка плодоносному винограду проводиться восени і навесні

Правильна обрізка – це дуже важлива дія в формуванні подальшого зростання виноградної лози і її плодоношення. При грамотній обрізку на плодоношення видаляються всі помилкові (позбавлені нирок), які не дадуть плодів, а навпаки затримають розвиток ягоди на сусідніх плодових стрілках винограду.

Таке обрізання дає можливість з року в рік збільшувати свій виноградний кущ в розмірі. З нового посадженого живця в перший рік ви отримаєте всього два-три молодих втечі. Після обрізки, на наступних рік ви можете вже отримати шість-вісім пагонів з плодовими стрілками. І так далі. Це значно відіб’ється на врожаї винограду. З виноградної лози, яка плодоносить вже кілька років, можна зрізати живці для подальшої пересадки і розширення виноградного господарства.

Двухплечевую Формування виноградного куща

Двухплечевую Формування куща з плодовими стрілками

Також за допомогою обрізки надається майбутня форма куща – або це буде просто виноградний кущ, або буде в подальшому обплітають навіс, альтанку або будівля.

Але, сильно розрісся чагарник винограду вже не може давати повноцінну гроно, а являє собою лише декоративну цінність.

Що ж таке плодова стрілка на винограді?

Кожна виноградна лоза має рівні плодоносні зони або ланки. Вони використовуються для формування куща винограду. Таку лозу з декількома нирками можна обрізати, проростити і посадити на новому місці. Або ж для розширення виноградника, родючого Краю лозу частково прикопують. Частина, що залишилася на поверхні грунту, навесні пустить нові паростки. З них виростуть нові плодоносні стрілки. А з нирок лози, які залишилися в землі, почнуть рости пагони. Вони і перетворяться в нову кореневу систему. Таким чином, ви отримаєте два плодоносних виноградних куща, замість одного.

Короткі плодові стрілки

Плодові стрілки в короткій обрізці

Плодова або плодоносна стрілка є тим самим відростком, який і відповідає за формування росту куща і утворення плодів.

Відмінною особливістю є те, що у плодової стрілки найбільш сильними є перші два-три вузла. Тому, багато досвідчені садівники обрізають молоді пагони з плодоносної стрілкою, залишаючи ті самі дві-три бруньки. Вони намагаються отримати не кількість, а якість. З цих бруньок виростають потужні, міцні пагони, які дають велику і дозрілу виноградне гроно. Шляхом осінньої обрізки слабких або не мають нирок пагонів, формується плодоносне ланка на наступний рік.

Пагони плодоносні на плодової стрілкою

Пагони на плодової стрілкою йдуть в зростання

Підведемо підсумки

Прочитавши представлену інформацію, ви повинні були усвідомити для себе, як правильно проводити обрізку, зберігши плодоносні стрілки на винограднику, з яких ви отримаєте в подальшому відмінний урожай. Цей метод догляду за виноградним кущем є найпростішим і водночас складним процесом догляду за виноградом. Обрізку потрібно повторювати щороку. Таким чином, ви будете з кожним роком краще дізнаватися правила догляду за своїм виноградником і зможете отримувати всі кращий урожай.