Щавель – неймовірно корисне, смачне і абсолютно невибаглива в догляді рослина. Але як не сумно, сильно схильне до різних захворювань і «улюблене» багатьма шкідниками. Щоб виростити культуру здорової, соковитою і в достатній кількості, необхідно мати уявлення про основні хвороби та шкідників щавлю, а також заходи боротьби з ними (для ознайомлення додаються фото приклади).
Шкідники щавлю і методи боротьби з ними
Здавалося б, таке кисле рослина як щавель не повинно особливо залучати шкідників. Проте з початком літа на городню ділянку можуть завітати шкідники, причому в досить великій кількості і різноманітності. В принципі, якщо дотримуватися агротехніку вирощування культури (своєчасно усувати бур’яни, частіше збирати урожай, чи не вирощувати щавель на одному місці довше 3 років та ін.), Можна мінімізувати ймовірність появи різних комах на щавлеву грядках.
Порада. Багато городників воліють хімічні засоби боротьби зі шкідниками. Якщо ви також є прихильником подібних обробок, подбайте про те, щоб хімікати вносилися в ґрунт не пізніше, ніж за місяць до появи перших соковитих щавлевої росточков.
Розглянемо найбільш частих «гостей» на щавлеву грядках.
попелиця. Своєю появою цей шкідник може створити велику загрозу щавлевої рослині, оскільки він повністю вражає його. Спочатку тля з’являється на кущах і листі дерев, а коли вони перестають бути соковитими і молодими, перекидається на городні культури і щавель в тому числі. Виявити тлю дуже легко, потрібно лише перевернути листя щавлю нижньою частиною догори. Розмножується шкідник дуже швидко, харчуючись соками листя. Як результат: їх пожовтіння, в’янення, ослаблення коренів і загибель рослини.
попелиця
Ефективним методом боротьби з шкідником вважаються настої, приготовлені з лопуха, помідорової бадилля, часнику. Непоганим засобом також вважається настій золи, змішаний з господарським милом.
Увага. Відомо, що тля часто стає «винуватицею» появи ще одного небезпечного шкідника – павутинного кліща (він утворює павутину на суцвіттях і листі). Уникнути подібної неприємності можна, вигнавши з ділянки мурах, які зазвичай бережуть тлю і поселивши на городній ділянці сонечок / златоглазок.
Жук-листоед. Вірною ознакою присутності шкідника вважають «зрешетили» отворами листя щавлю. Це відбувається навесні. Крім того, що жук поїдає листя, він ще і створює на їх зворотному боці по 2-3 яєчні кладки, які за сезон встигають перетворитися на дорослих жуків. Метод боротьби зі шкідником дуже простий: рослина пиретрум. Його можна посадити прямо на ділянці, або обробляти щавель настоянкою з цієї квітки (достатньо 2-3 обприскувань за сезон).
щавлевий пильщик. Цей двокрилий шкідник також активно вирощує своє потомство на щавлеву грядках протягом всього сезону збору врожаю. Причому кількість наноситься їм шкоди збільшується з наближенням зими. Невеликі зелені гусениці, лупляться з яєць, активно поїдають щавлеві листя, залишаючи лише «скелетики». Щоб не допустити появи шкідника на ділянці, ретельно стежите за тим, щоб на грядках не було бур’янів, а в міжряддях – залишків зелені. Можна також обприскувати щавлеві листя настоєм ромашки з додаванням звичайного господарського мила.
щавлевий пильщик
озима совка. Ця темнокрилая метелик своєю появою на ділянці в кінці весни (орієнтовно, до травня), приносить чимало шкоди рослинам. Харчується щавлевої листям, а ближче до осені перебирається до основи. З метою профілактики слід ретельно перекопати грунт на ділянці в осінній період, після збору врожаю. В якості додаткової міри можна підвісити над щавлевої грядками на висоті близько 1 м над землею ємності з патокою або перебродило рідиною.
Проволочник. Це крихітне комаха здатна створити дуже великі проблеми. Воно любить харчуватися рослинами (наземної їх частиною). Якщо грунт пересихає – поглиблюється в грунт і поїдає коріння. Щоб уникнути появи «гостя» слід: регулярно видаляти всі бур’яни з грядок, нейтралізовувати кислий грунт, перекопувати грунт після збору врожаю, що не вирощувати культуру занадто довго на одному місці.
Хвороби щавлю і методи боротьби з ними
Крім шкідників, щавель «страждає» також і від різних хвороб. У числі найбільш небезпечних і найбільш часто зустрічаються такі:
- Іржа. Дуже поширене захворювання в помірному кліматі. Ознака хворого рослини – щось на кшталт жовтуватих бульбашок на листках. Згодом бульбашки лопаються і з них висипаються спори. Заходи боротьби: в обов’язковому порядку знищувати залишки листя на грядках і здійснювати перекопування грунту на ділянці в осінній період. Непоганий результат може також дати мульчування (навесні) грунту торфом, тирсою, перегноєм.
- Сіра гниль. Ознакою хвороби є бордові плями на листі, які, в свою чергу, стають водянистими, млявими, а потім гниють. Часто поява гнилі пов’язано з загущених щавлевої грядок, а також зберіганням свіжого щавлю. Заходи боротьби: для початку, необхідно садити щавель на ділянці з достатнім доступом повітря і сонячного світла. Додатково можна мульчувати грунт торфом.
Дотримуйтесь агротехніку і ризик хвороби культур знизиться
- Несправжня борошниста роса. Рослина «хворіє» нею переважно в перший рік життя. Уражені хворобою листя стають крихкими, зморшкуватими, товщають, краї закручуються вниз. Відзначено, що хвороба активно проявляється у вологу дощову погоду. Заходи боротьби: своєчасне усунення з грядок бур’янів, а також хворих щавлева листя. Також необхідно обприскувати культуру бордоською рідиною.
- Плямистості. Існує не одна плямистість, яка може вражати щавель: септоріоз, овуляріоз і ін. Відрізнити їх один від одного не так вже й просто. Але спільне у всіх різновидів хвороби одне: вони поширюються на листках у вигляді цяток різної форми і кольору. Перевірений спосіб боротьби з хворобою – своєчасне видалення з грядок і знищення хворих листя, прибирання залишків листя з ділянки, мульчування грунту перегноєм в осінній період.
На цьому наш матеріал добігає кінця. Будьте уважні при вирощуванні культури і не забувайте дотримуватися агротехніку. Успіхів!