Пітахайя – екзотичний фрукт химерної форми зі смаком, що нагадує ківі. Оптимальні умови для розвитку рослини – клімат його батьківщини, Центральної і Південної Америки. Але і вітчизняні садівники досить успішно освоїли вирощування цієї кактусовій культури. Ви можете посадити пітаї або дракона фрукт в якості домашнього рослини, використовуючи насіння або частини сукулентних листя. Як це зробити правильно – за допомогою фото та відео рекомендацій підкажуть садівники.
Характеристики пітахайї. Що потрібно знати перед посадкою
Пітаї – кактус, характер якого відрізняється від інших жителів сухого і жаркого екваторіального клімату. Рослина може нормально розвиватися навіть без великої кількості сонця. Правда, для плодоношення світло йому все-таки необхідний. В умовах середньої смуги пітахайю вирощують в об’ємних горщиках, виносячи на літо в тінистий сад. Характеристики драконівського фрукта:
- висота в дикій природі – близько 10 м;
- суккулентниє пагони – спадаючі від верхівки ліани, у деяких сортів – кучеряве;
- квіти – великі, 17 см в діаметрі, зазвичай білі, дуже ароматні, розкриваються вночі.
Увага! У кімнатних умовах цвітіння і плодоношення кактуса відбувається не раніше 5-7 року життя. До цього моменту рослина досягає маси близько 4 кг.
Подовження світлового дня є стимулом цвітіння. Тому доведеться досвечивать культуру в темний час доби. Таку практику успішно впровадили у В’єтнамі, де сьогодні пітахайю вирощують в промислових масштабах. Плодові зав’язі з’являються на кактусі через 1-1,5 міс. після в’янення квітів. Зате при сприятливих умовах рослина порадує вас фруктами до 5-6 разів на сезон.
кактус пітаї
Плоди пітаї покриті великими гладкими наростами-лусочками. Залежно від виду шкірка може бути забарвлена в суміш рожевого і салатового кольорів. Кактусові плоди довгасті, за розмірами не перевищують яблуко. Під шкіркою у них знаходиться біла, червона або темно-фіолетова м’якоть, усіяна дрібними чорними кісточками. Середня маса стиглого драконівського фрукта – 150-600 м
Особливості посадки пітаї
Для посадки рослини застосовують насіння. Найефективніше сходячи тільки що зібрані екземпляри, але і висушені також можуть прорости. Нескладно отримати насіння з стиглого фрукта. Для цього:
- ретельно розімніть м’якоть;
- залийте водою і залиште ненадовго;
- процідіть кілька разів, використовуючи дрібне сито;
- просушіть посівний матеріал протягом декількох днів.
Увага! Важливо повністю звільнити насіння від м’якоті. Інакше на ранніх етапах вегетації вони можуть загнити.
Посадку найкраще робити в січні-лютому:
- Підготуйте для висадки спеціальний грунт для сукулентів.
- На дні великого горщика або контейнера обладнайте шар дренажу.
- Грунт обеззаразьте будь-яким біофунгіцид.
- Поглибити насіння в грунт на 1 см, злегка полийте.
- Накрийте ємність склом або плівкою, спорудивши тепличку.
Плід пітахайї в розрізі
При кімнатній температурі сіянці повинні проклюнуться приблизно через тиждень. Десь через місяць на сукулентів відросте перші голочки. Тепер можна його пікірувати в окремий горщик з вологим ґрунтом. Як грунту використовуйте ті ж суккулентниє або збагачені торфом і органічними добривами субстрати. Знижуйте температуру і регулярно зволожуйте грунт.
Догляд за молодим рослиною
Молода пітахайя – це тригранний стебло, на якому ростуть розетки з тонких ніжних голочок. Кактус не потребує складному догляді. Досить дотримуватися простих правил:
- З весни до вересня поливайте його регулярно, підтримуючи верхній шар грунту (1 см) постійно у вологому стані. Але рослина цілком нормально переживе і посуху. Надлишок води – теж погано, і напевно стане причиною гниття кореневої системи.
- Майже всі різновиди пітахайї є самозапилюватися. У природі рослині допомагають комахи, в приміщенні пилок вам доведеться переносити самим. Візьміть ватку або м’яку кисть.
- Внесення добрив для пітаї має велику інтенсивність в порівнянні з іншими кактусами. Це тому, що росте культура дуже швидко. Садівники рекомендують робити розчин сумішей типу Кемира-Люкс (2-3 г / 1 л) для кожного другого поливу.
росточек пітахайї
- В середині осені починайте підготовку пітаї до зими. Поступово знизьте поливи практично до нульової позначки. Температура повітря в холодну пору також повинна бути нижче річної. Кактус спокійно переживе і 0 ° C при відсутності протягів.
- Пітаї здатна вирости дуже високою. Тому вже на ранніх етапах піклуються про підпорах. Нерідко для цього застосовують м’які матерчаті зачепи або підв’язки для пагонів-ліан.
Увага! Пітахайя є перекрестноопиляющихся рослиною. Це означає, що для отримання врожаю вам буде потрібно хоча б два кущики.
Проблеми в процесі вирощування пітахайї
На літо рослину можна винести в діжці на безвітряний і не відкритий сонця ділянку землі. Однак будьте гранично уважні в процесі вирощування під відкритим небом. Слідкуйте, щоб кактусу не зашкодили опади. Контролюйте самопочуттям кущика після переїзду. Крім того, нестиглі дракони фрукти часто стають здобиччю птахів.
Пітахайя в кімнатному квітникарстві
Крім насіння пітаї можна виростити методом живцювання. Але ця процедура набагато більш ризикована – доросла рослина болісно реагує на зрізання пагонів. Пітахайя часто стає об’єктом нападок грибкових мікроорганізмів. Через них виникає гниття стебла і з’являються коричневі кола на плодах.
Рослина з драконьими плодами – прекрасна основа для декорування ділянки. Під час цвітіння і плодоношення строката забарвлення добре комбінує з іншими елементами дизайну. Кактус пітахайя, незважаючи на свою екзотичність, цілком пристосований до життя в умовах середньої смуги РФ. Невелика кількість уваги дозволить вашій рослині зацвісти і зав’язати плоди.