Незважаючи на сучасні заходи лікування хвороб рослин все ж є невиліковні захворювання. Серед таких – шарка, або віспа, сливи. «Шарка сливи» в перекладі з болгарської на російську мову означає кільця, дуги, оспини. Вперше хвороба була зареєстрована на кордоні Болгарії з Македонією в 1915 р Її можна прирівняти до таких небезпечних захворювань, як парша яблуні та груші, коккомикоз вишні.
Віспа практично не піддається лікуванню і не має ефективних хімічних засобів захисту, і щоб не допустити зараження, потрібно ретельно оберігати свої дерева.
Головні ознаки
Симптоми хвороби проявляються на листках, пагонах, корі, пелюстках, плодах і кісточках. Перші симптоми з’являються вже через 3-4 тижні після цвітіння.
Перші ознаки віспи – хлоротичні плями на молодих листочках, схожі на колечка або звивисті лінії. Особливо вони видно, якщо листок подивитися на просвіт. Якщо хвороба прогресує, то листя набувають яскравого мармурову забарвлення з жовто-зеленими ділянками.
У липні, коли вже є плоди, шарка вражає і їх. На плодах також досить добре помітні плями, смужки або кільця. М’якоть таких злив стає щільною, буро-червоною і неїстівної. Зливи деформуються, дрібнішають, набувають потворну форму і обсипаються. На них з’являються некротичні ділянки. На кісточці теж видно виразні кільця. Деякі плоди муміфікуються. Якщо дерево сильно уражена, плоди передчасно обпадають. Втрата врожаю може скласти 100%.
Часто листя передчасно всихають і опадають. Потім починають всихати гілки, а пізніше і все дерево.
Причина захворювання
Збудник хвороби – небезпечний ниткоподібний вірус Plum pox potyvirus (PPV).
Основним джерелом хвороби є заражений посадковий матеріал.
Переносники інфекції – сисні комахи-шкідники – попелиці.
Хвороба може переноситися через держак при щепленні, через кісточку хворого дерева і під час окулірування. З грунтом і насінням збудник шарки не передається.
Корисні рекомендації
- використання безвірусного садивного матеріалу;
- використання тільки чистих ріжучих інструментів;
- боротьба з попелицями-переносниками вірусу;
- видалення заражених дерев з насаджень;
- використання стійких та толерантних сортів.
Якщо ж все симптоми хвороби з’явилися, необхідно негайно викорчувати і знищити хворе дерево. Потрібно повністю спалити всі уражені дерева, т. К. Навіть найменший ознака вірусу тягне за собою зараження всього саду.
Віспа може вразити і інші види садових дерев: абрикоси, черешні, яблука і навіть айву. Рекомендується садити рослини не менше ніж через 500 м, щоб запобігти поширенню вірусу.
Профілактика
Хворобу легше попередити, ніж лікувати.
Всі заходи профілактики поділяються на два типи – карантинні та агротехнічні:
Карантинні заходи:
- заборона на ввезення рослин з територій, де відсоток захворювання на цю хворобу перевищує 30%;
- карантинний огляд, лабораторна експертиза;
- обстеження тільки посаджених дерев – в період цвітіння і формування зав’язей.
Агротехнічні заходи:
- на територіях суцільного зараження повна заміна заражених дерев більш стійкими сортами;
- в зоні, де дерева тільки частково вражені, знищення їх найрадикальнішим способом – спалюванням викорчуваних дерев і дезінфекцією інвентарю;
- знищення різних переносників – попелиці, кліщів і т. п.
Лікування від шарки (віспи) поки не існує.
Убезпечити свої дерева від даного захворювання вдасться тільки за допомогою профілактики, яка повинна проводитися цілий рік.
Стійкі сорти
Не раз проводилися Міжнародні екологічні конференції, де селекціонери вирішували, які методи боротьби допоможуть в боротьбі з цим небезпечним захворюванням. На VI конференції було вирішено, що ліків від віспи немає, а найкращим методом буде виведення більш стійких до даної хвороби сортів.
Найбільших успіхів досягли югославські професора, які не тільки вивели нові сорти, але і знайшли ті, на які віспа слабо впливала. Дерева давали таку кількість плодів, що країна навіть відправляли фрукти на експорт.
До стійких сортів відносять всі види Валевкі, а до Середньостійка – Еліка та Валерія.
До найбільш уражається Шарко сортів відносяться Нансі, Лорідо, Тардікотес, Бюлска, Стрінава і Циммер. Ці сорти купувати вкрай не рекомендується.
Сучасні фахівці зараз схрещують слабостійких до хвороби сорти з тими, що можуть чинити опір їй. Найбільш просунулися в цьому фахівці Югославії, Польщі, Угорщини та Німеччини, де в результаті було виведено понад 40 сортів слив з високими показниками стійкості до хвороби. Це сорти: Ханіт, Презента, Фельзіна, Катінка тощо. Кожен сорт був названий на честь того вченого, який його вивів. Також було виведено кілька пізніх стійких сортів – Топ і Топхіт.
Історія походження вірусу
Першим, хто виявив Шарко і описав її, був Д.Атанасов. Сталося це в Болгарії в 1932 р Через кілька років ця ж хвороба була виявлена і в Югославії. До кінця століття вона вже широко розповсюдилася в Центральній Європі. У нашій країні це хвороба вразила сади Молдавії. За статистикою, в ті часи віспа вразила близько 90% всіх садів.
Були вражені такі сильні і стійкі сорти, як Угорка і Голданов. Стійкість до віспи проявили тільки сорти Ренклод і Анна Шпет. Однак далеко не всі садівники відправляли плоди своїх дерев на експертизу. Багато прагнули продати сливи, які ще не були вражені хворобою, тому статистика 70-х років може бути помилковою як в Молдавії, так і у всій Європі. Але до початку 90-х років фахівці стверджували, що віспа була виявлена всюди, а найбільше рослин уражено на Півдні.
Якщо дивитися статистику Росії початку «нульових», частота захворювання дерев цим вірусом становила 48%. Тестування проводилося в тих областях країни, де було посаджено велику кількість сливових дерев. Протестовано було 6 000 дерев. Вражаючим фактом було те, що шарка виявлялася не тільки на сливових, а й на інших фруктових деревах – яблунях, вишнях і персиках. Цей факт перевіряли селекціонери багатьох країн. Першою це явище підтвердила Туреччина, де відсоток зараження абрикосів становив менше 1%, а вишня і мигдаль були заражені на 21 і 39% по всій країні.
Висновок
Шарка сливи – найнебезпечніше вірусне захворювання рослин, яке швидко передається різними шляхами: через комах-шкідників, держак при щепленні, через кісточку хворого дерева або під час окулірування. . Шарка вражає не тільки Фсліву, а й інші фруктові дерева. Виявляється віспа на листках і плодах. Кращим методом запобігання зараженню інших дерев є повне знищення заражених рослин і профілактика захворювання.