Щоранку фермер, власник кіз, починає з доїння худоби. Правильний догляд за твариною, його здоров’я і харчування – запорука поживного молока. Основним органом дійного тваринного, на яке потрібно звертати щоденну увагу служить вим’я. Соски повинні бути симетричні, правильної форми, на них не повинно бути ніяких пошкоджень або болячок. Адже саме від цих чинників залежить якість продукції і успіх козоводства.
Здорове велике вим’я
Здорове велике вим’я
Кози виробляють молоко таким же способом, що і корови. Єдина відмінність форма вимені, і наявності тільки двох часток і такого ж числа сосків. Молоко виробляється з альвеол, які розташовані в залізистих тканинах. Звідти молоко переходить в канали, а потім в молочну цистерну. Завдяки соску, який через канал має зв’язок з цистерною, молочний продукт виходить з вимені. Його будова і розміри безпосередньо залежать від віку кози, коли коза починає рости, вим’я стає більше. Коли настане статеве дозрівання, в організмі тварини утворяться молочні ходи.
Повне формування альвеол відбувається безпосередньо під час вагітності. Частки можуть досягати величини, що перевищує її початковий розмір в два рази, в момент наповнення їх молоком.
Будова вимені кози
Частки ділять на дві частини: праву і ліву, – ці головні частини, правильну будову яких сприяє здоровому розвитку кози. Їх розділяє перегородка, яка сама по собі еластична. Вона сприяє підтримці вимені. Соски з часом починають виснути, це пов’язано з слабшанням зв’язки, яка перш за тримала вим’я під животом кози, а зараз прийшла в непридатність і почала зростати.
Ідеальні соски
Козині соски мають овальну довгасту форму. Їх розташування в ідеалі повинно відповідати нижніх частин сосків. Фізіологічно вони зрушені до передньої частини, а також спрямовані вгору. Це ідеально для потомства, так як годування стає максимально зручним. Правда, на думку експертів, таке розташування навпроти зменшує сприятливі умови для доїння. Це головні відмінності будова того ж органу у корів або овець.
Існують породи, соски яких розташовані строго вертикально вниз. Їх розведення більш популярно, так як полегшує процес доїння. Середній час доїння займає не більше п’яти хвилин, хоча це також залежить від породи тварини і від того, на якому ступені лактації коза знаходиться.
Зверніть увагу. Для того, щоб регулярно отримувати поживне козяче молоко, необхідно стежити за вим’ям. Його будівля не має виходити за рамки стандартів.
Вибираючи хорошу дійну козу, звертайте увагу ще й на еластичність тканини і сувору довжину сосків. Не варто купувати тварину з надто довгими або, дуже короткими сосками. Наявність відразу після доїння таких утворень як прищі, кажуть про нормальне функціонування організму.
Симетричні соски на здоровому вимені
Прикладом гідної кози, яка принесе вам максимум смачного молока і мінімум збитків, стане тварина з вим’ям кулястої форми з сосками, що мають середні розміри. Їх напрям має бути кілька вертикальним, смотрящим трохи в сторону.
Якщо перед вами тварина, у якого велике будова вимені, яке звисає і бовтається при ходьбі, а соски мають нестандартну форму – така коза не принесе хорошого молока. Такий вид ще називають хибним.
Як слід доглядати за вим’ям кози
Мати удійності козу, яка не хворіє і має хороші показники – мало. Науково доведено, що роль грає догляд за твариною. Тільки при достатньому увагу до кози, вірному догляді варто розраховувати на велику продуктивність. Адже на смак молока сильно впливають захворювання молочних залоз. Коли вим’я уражено хворобою, то молоко з такого середовища псуватися. Час скисання набагато зменшиться через маленького вміст лактози в організмі тварини. Коли приводити в приклад сирний продукт, то домогтися якісного сиру не вийде.
У хворої кози молочний жир зменшується, а продукт стає пухким і придбає гіркуватий смак.
Кожен день оглядайте козу, коли помітите найменші поразки – відразу приступайте до лікування. Правильний догляд відбувається щодня, він складається з наступних кроків:
Перед кожним доїнням вим’я треба вимити
Насамперед потрібно обмити вим’я перед тим, як приступити до доїння. Це обов’язкова процедура. Використовують теплу воду, після чого орган насухо витирають. Можна далі змастити дитячим кремом, але це необов’язково, дивіться по потребі. Завдяки обмивання вим’я буде здоровим, чистим, а шкіра буде підтримувати еластичність. Середнє витрачений час – 3-5 хвилин.
Потім роблять масаж. Це, потрібно щоб збільшити приплив крові. Кожну частку розминайте окремо. Обов’язково змастіть руки дитячим кремом, а потім похлопивательнимі рухами пройдіться по частки. Для досягнення ефекту повторіть дії не менше 4-х разів.
Під кінець процедури вим’я змащують маслом або рослинним жиром. Цей пункт є надзвичайно важливим, якщо не хочете, щоб на вимені утворилися тріщини або ранки, прищі. Через сильну уразливості шкірного покриву кози, процедура повинна проводитися регулярно. Для здорового вимені відмінно підійде рослинне масло або жир. Коли на органі є які-небудь плями або запалення, використовуйте креми з додаванням антибіотика, які продаються в магазинах.
Дії, в разі появи хвороби або ран у тварини
Через надмірну активність кози можуть самостійно поранитися об різні матеріали. Ці тварини можуть підійматися на дерево, тоді травму загрожують завдати гілочки.
Щоб надати допомогу, потрібно, вміти це робити:
- використовуйте слабкий розчин марганцівки – він промиє рану, а потім висушіть місце серветкою;
- уражене місце обробити йодом, а потім накласти пластир проти бактерій;
- через кілька годин за допомогою перекису водню ще раз обполосніть ранку і знову змастіть йодом;
- через день місце травми мажеться засобом за типом Левомеколь;
- тримаєте вдома мазі або спреї, які сприяють загоєнню тканин. Купити такі кошти можна в аптеці.
Зверніть увагу. Здорова тварина добре харчується і спить. Температура тіла не досягає 39 градусів, пульс не прискорений, норма до 80 ударів в хвилину.
При хвороби в поведінку кози з’являються явні відхилення: втрата апетиту, малорухливість, млявість, збільшення температури і пульсу, варто негайно оглянути тварину і приступити до лікування.
Захворювання вимені дуже болючі
Правильні заходи по догляду за хворою твариною:
- ізолювання хворий особини від інших в окремому місці;
- місце, де знаходиться ранка, прищі, позбавити від шерсті, вистригти її;
- обробляйте уражену ділянку антисептичними засобами до того, як рана загоїться, а шишки зникнуть.
Не забувайте дотримуватися важливі моменти, коли стадо пасеться. Вибирайте виключно сухі місця, водойми з придатною для пиття водою.
До причин виникнення хвороби відносимо: неправильний раціон харчування, використання простроченого корми, неправильний догляд, утримання тварини в антігігіеніческіх умовах.
Набряк вимені (коли орган починає рости)
Найпоширеніший вид хвороби серед домашньої худоби серозний набряк. Виникає він через порушення кровообігу і кількості лімфи в організмі тварин в момент окотів при вагітності.
Набряк загрожує тваринам, які в другій половині вагітності малорухливі, харчувалися соковитими і кислими кормами. Порушення стає активним за деякий час до початку окоту або безпосередньо пару днів після закінчення.
Зверніть увагу. Набряк вимені характерний для тварин, з хворобами серця або нирок.
Набряк вимені кози
Ознакою захворювання є відсутність руху. У період вагітності, з другої лактації, потрібно моціон (піша провулка).
До характерних ознак відносимо повне або часткове ураження вимені. Коли натиснути на опухлий ділянку шкіри, з’явиться поглиблення, яке повільно буде вирівнюватися. Тканина молочних залоз починає холонути і втрачає чутливість. Хвороби починає сприяти здуття сосків. Через це проявляється різниця в довжині уражених і здорових сосків, перші стають набагато коротше. Згодом набряк поширюється до кістки грудей. На тлі цього виникає мастит, так як тварина послаблюється, а стійкість залози різко знижується до несприятливого впливу зовнішніх факторів (що відбувається при маститі).
Іноді набряк доходить до стегон, через що ускладнюється нормальне пересування кози. Зверніть увагу, що температура тіла тварини не підвищується, залишається в межах нормального показника.
При набряку молоко відповідає нормальним показникам або купувати водянистость. Але надоюють меншу кількість з ураженої частки, ніж зі здорової частини.
Зверніть увагу. Якщо набряк виник перед початком окоту, то він незабаром зійде.
Містить у молодої кози
Набряк вимені – це фізіологічний процес, коли починає рости вим’я. Однак при появі симптоматики сконцентруйтеся на тварину, так як симптоми можуть послужити для виникнення небезпечних захворювань. Нормальне час затримання набряку 7 днів. Якщо він не сходить, призначити лікування.
Лікування набряку вимені
Лікування складається з застосування лікарських препаратів, і дотримання чітких правил.
Що потрібно врахувати в процесі лікування вимені кози:
- під час цього процесу виключити з харчового раціону кози соковиті корми, мінімізувати вміст солі;
- правильним вибором кормів стане сіно;
- доїте тварина не менше 8 разів на день;
- виключіть надмірне питво кози;
- стежте, щоб вим’я тварини не піддавалося механічних пошкоджень і травм в місцях набряку;
- виводите козу на прогулянки 4-5 разів на день з тривалістю не менше однієї години;
- ізолюйте хвору тварину від здорової стада;
- заборонено при набряку застосовувати крему і мазі;
- робити масаж вимені 5 разів на добу.
При маститі краще викликати ветеринара і лікувати за призначенням
Медикаментозні засоби дадуть ефект, якщо вводити підшкірно розчин кофеїну бензоату, а в вену колють хлорид кальцію. Благотворно позначається укутування, а також сінешні припарки. Якщо вим’я кози занадто сильно стало звисати, використовуйте спеціальний надвимяннік, щоб забезпечити надійну фіксацію хворого органу.
Експерти радять для отримання швидкого ефекту втирати в уражені ділянки мазь «Рігефен», яка підходить тваринам і починає процес загоєння.
Профілактика набряку
Як було вже сказано, способом запобігти виникненню набряку вим’я (коли орган починає рости) кози служать прогулянки – рухливий спосіб життя. На початкових стадіях явища виключити з раціону соковиті корми, щоб вим’я не почало зростати. Перед пологами і після них терміном на два тижні стежте за раціоном тваринного уважно.
Щоб хвороби не викликали мастит, тварина містять в чистих санітарних умовах, лежати виключно на сухій підстилці. Температура приміщення + 18, + 20 градусів. Перед і після вигулом кози потрібно продезінфікувати приміщення. Не допускайте знаходження тварини в холодному місці, слідкуйте, щоб коза не переохолодити. Під час доїння, ретельно мийте вим’я кози, дотримуйтесь санітарні норми.
Профілактика набряків – щоденні прогулянки
Порада. Якщо набряк є частим явищем у порід певного виду перед окотом, потрібні селекційні роботи. Аналогічно надходять при маститі.
Годування кози після окоту і перед пологами
Так як вагітність, забирає велику кількість корисних речовин у тварини, годувати козу потрібно корисно і рясно. Тоді починає рости імунітет. Особливо це стосується періоду перед пологами.
Приготуйте теплий відвар з насіння льону або висівок і дайте козі відразу ж після закінчення окоту. А в їжу після додавайте порізану морквину і овес, в маленьких порціях давайте сіно. Після окоту, перший час годування – часте, рідке, строго дозоване. Для отримання молока після окоту поїть тварина відваром з ялівцевих ягід. Він допоможе налагодити травлення і посприяє утворенню молока.
Не можна давати соковиті корми. Чому?
Тому що вони можуть викликати понос і розлад, так як ослаблений організм не здатний впоратися з такою їжею. Вибирайте тільки найсвіжіше сіно і чисту воду. Тоді процес доїння стане простим і легким. Через три дні після окоту можна поступово додавати в раціон концентрований корм. Як тільки вим’я кози налилося молоком – потрібно взятися за доїння.
Що робити коли коза має чотири дійки?