Як ефективно боротися з таким бур’яном, як борщівник, на присадибній ділянці: кращі способи і поради

Городники давно вже звикли до постійної і виснажливої ​​роботи з видалення бур’янів. Але деякі з них доставляють особливо багато проблем. І в першу чергу це стосується борщівника, адже ця рослина не тільки дуже швидко поширюється по ділянці, а й небезпечно для здоров’я. Як же з ним боротися, щоб назавжди викорінити зі своїх земель і при цьому не нашкодити собі?

Звідки він прийшов?

Для початку необхідно розібратися з тим, що таке борщівник. Це однорічна зонтична рослина великих розмірів. Існує більше 40 різновидів борщівника, і не всі з них отруйні, багато хто навіть використовуються в якості декоративних і овочевих культур. Однак найвідоміший і широко поширений вид, борщівник Сосновського, і є самий проблемний для дачників представник.

Ці рослини чужорідні, вони були завезені до нас з Європи в 40-х роках 20 століття. Ті сорти, що були запозичені, мали хороші якості силосних культур: швидко нарощували зелену масу, мали поживними властивостями, служили дешевим кормом для великої рогатої худоби. Однак борщівник давав рясний самосів дички, яка виявилася отруйною бур’яном і просто блискавично поширювалася по полях.

отруйна рослина

Гігантські, часом вище людського зросту, борщівник помітні відразу. Їхні потужні стебла, порожнисті усередині, і величезні, до 1 м в діаметрі, парасольки таять в собі кілька небезпек. Їх сік має фототоксичністю, це означає, що рослини проявляють свою отруйність тільки в яскраву сонячну погоду.

Особливо небезпечним є те, що опіки від борщівника проявляються не відразу, а через кілька годин. Були випадки, що діти, які грали з його порожніми стеблами, як з телескопом, повністю втрачали зір. Крім того, цвітіння рослини викликає сильну алергію. Тому боротися з борщівник просто необхідно.

Знай свого ворога!

Щоб побороти цей бур’ян на корені, потрібно розібрати його сильні і слабкі сторони. До сильних належать такі:

  1. Дуже швидке зростання рослини – до 10 см в день.
  2. Об’ємний корінь, який йде в грунт більш, ніж на 30 см.
  3. Боротися з борщівником шляхом зрізання стебла марно, він пустить нові відростки від кореня, так як має багато сплячих бруньок, які можуть існувати до 15 років.
  4. Борщівник дуже морозостійкий.
  5. Його насіння не втрачають схожість протягом 5 років.
  6. Кожна рослина дає до 70 тис. Насінин.
  7. Квітки борщівника мають властивість самозапилення.
  8. Токсичність насіння дозволяє їм пригнічувати всі навколишні їх рослини, тому у борщівника немає конкурентів.
  9. Навіть зрізані, здавалося б, вчасно парасольки рослини можуть дати самосів, так як насіння мають властивість дозрівати.
  10. Не варто дивуватися виникненню борщівника на ділянці, навіть якщо раніше його там ніколи не було, насіння розносяться на дуже великі відстані вітром, водою і птахами.

чим небезпечний борщівник

У боротьбі з борщівник потрібно використовувати його слабкі сторони:

  • Цей бур’ян боїться високої вологості і застою води в грунті.
  • За допомогою кореневища не може поширюватися.
  • Товстий шар грунту – більше 30 см – заважає насінню сходити.
  • Пізньої осені рослина повністю відмирає.
  • Такий незначний факт, як необхідність сонячного світла для росту, теж може стати в нагоді, якщо збираєтеся боротися з борщівник.

Стратегія по знищенню

Перш ніж приймати будь-які заходи, необхідно убезпечити себе від потрапляння отруйного соку на шкіру. Працювати потрібно тільки в рукавичках і масці. Одяг слід вибрати з довгим рукавом, а взуття – закриту, бажано чоботи. Але найкраще використовувати спеціальний захисний костюм.

Для ефективності боротьби з борщівник необхідно використовувати всі засоби комплексно і починати все ці процедури якомога раніше, поки бур’яни не зацвів. Дуже трудомісткий, але найбільш продуктивний метод, викопування кореня. Як тільки виявилася бадилля борщівника, її відразу викопують з великою грудкою землі. Якщо залишиться хоч дещиця корінців, рослина знову піде в зростання.

Порада. Молоді пагони дуже легко витягти з вологою весняної грунту, просто потягнувши рукою. Висновок: перед усуненням кореневища можна спеціально зволожити грунт.

На борщівник, які вже зацвіли, потрібно обрізати парасольки. Однак, пам’ятаючи про те, що вони можуть дозріти, їх потрібно відразу знищувати. Також потрібно пам’ятати, що парасольки можуть вилізти повторно, тому така процедура повинна періодично повторюватися.

величезний бур'ян

Крайнім заходом, коли вже щосили йде дозрівання насіння борщівника, рослини спалюють цілком. Випалюють навіть цілі ділянки, зарослі цим бур’яном. Однак такий спосіб небезпечний і не дає 100% результату.

Що ще можна зробити?

Багатьох дивує, чому б просто не застосувати гербіциди в боротьбі з цим окупантом? Виявляється, він просто на них не реагує. Так, і не кожен дачник використовує ці токсичні речовини на своїй ділянці. Замість цього можна скористатися соляркою або бензином. Пам’ятаючи про те, що стебла борщівника порожнисті, можна залити в них за допомогою шприца без голки по 2 мл палива. Ще радять застосовувати тим же способом оцтову есенцію.

Метод мульчування принесе дуже хороші результати. Він хороший тільки в разі, коли рослини ще не зацвіли, а краще коли вони тільки проклюнулися. Так як рослина не може розвиватися без сонячного світла, то цілком логічно буде позбавити борщівник цього фактора. Необхідно накласти на засмічений ділянку чорну плівку, що не пропускає світло. Щільність матеріалу повинна бути не менше 100 мкм. Якщо рослини вже підросли, їх потрібно пригнути до землі, накрити плівкою і зверху притиснути дошками, цеглою або будь-якими іншими важкими предметами.

винищення бур'янів

Боротися з борщівником потрібно не тільки на своїй ділянці, але і навколо нього, а також на прилеглих занедбаних територіях. Адже якщо видалити його тільки зі своєї ділянки, то він дуже швидко повернеться з найближчих територій. А крім того, це потрібно робити, щоб убезпечити дітей, які можуть гуляти поблизу заростей борщівника.

Важливо розповісти про цю рослину своїм малюкам, пояснити їм в чому небезпека і показати, чого саме слід уникати. Тоді ви будете впевнені, що ви і ваші близькі в безпеці, а ваш дачну ділянку буде приносити тільки приємні плоди хліборобської праці.

Борщівник: відео