Японці – визнані майстри перетворення дикої природи в чарівний ландшафт для медитацій. Вони ніби відчувають кожну рослину, кожен камінь і цівку води. Спробуємо розібратися, чи можна повторити японське диво – умиротворений сад з великих каменів, гальки і піску – своїми руками на улюбленій дачі. А щоб не довелося ламати голову в пошуках оптимального рішення, докладаємо до статті фото і схеми таких садочків, розроблені фахівцями ландшафтного дизайну.
Для чого створюють на дачі сад каменів – каре-сансуй
Основне значення, яке вкладають в храмовий сад каменів жителі країни Висхідного Сонця – це куточок для зосередженої медитації, без якої на сході неможливе досягнення внутрішньої гармонії. Чим захід, тим менше думок про нірвані, тим більше прагнення до практичної, але оригінальної красі. Тому ідея японського садка приходить, коли:
- є бажання здивувати гостей, рідних, сусідів;
- хочеться повсякденно милуватися на щось незаяложені;
- виникла необхідність приховати будь-якої недолік рельєфу на ділянці.
Сад каменів – традиційний вид мистецтва в Японії
Слід розрізняти власне японський сад з його великою кількістю різноманітних рослин і візуальних знахідок і сад каменів, в якому рослин немає. На сході до цієї різниці відносяться трепетно, але на наших дачах зазвичай виходить якесь змішання стилів: камені і рослинність розміщуються на ділянці в пропорціях, що влаштовують садівника.
Принципи побудови справжнього японського саду каменів
В сад каменів доведеться вкласти чимало часу і фантазії, і щоб кінцевий результат не збентежив несподіваною недоладні, доведеться дотримуватися кількох століттями вироблених правил.
- Баланс контрастів. Мало хто не чув про східному вченні, символом якої стали «чорно-білі рибки» Ін і Янь. Гармонія протилежностей – сенс і мету життя по старокитайської філософії, вона ж найбільш приємна оку і душі. Тому в японському саду ми повинні бачити поруч велике і дрібне, темне і світле, мінливе і стабільне, площини і вертикалі. Це незвичайна для нас, незвична, але зачаровує модель світобудови, як її розуміють на сході.
Сад каменів – це гармонія простору
- Асиметрія. Її загадка в тому, що вона одночасно і заспокоює, і змушує свідомість працювати, без кінця порівнювати праве і ліве, верхнє і нижнє. Вона змушує автора саду підбирати камені різного кольору і форми, поєднувати великі уламки і розсипи галечника. Навіть число великих каменів в саду має бути непарною.
- Порожнеча. Сад повинен пробуджувати в споглядач відчуття свободи, думки про космос, Всесвіту, тому між його елементами так багато повітря.
Порада. Перш ніж затівати облаштування такого куточка медитації, визначитеся з точкою, звідки будете оглядати своє творіння. Саме звідси він повинен виглядати особливо ефектним.
Створюємо храмовий сад своїми руками
Визначившись з місцем і площею майбутнього каре-сансуй, розрівнюємо ділянку і засипаємо його кришивом гальки або чистим піском. Якщо слідувати східним традиціям, то гальку слід брати виключно світло-сіру. Але якщо буквальне виконання японських вимог не є самоціллю і душа просить іншого кольору, то можна взяти жовту або рожево.
За допомогою граблів разравниваем гальку таким чином, щоб на ній з’явилися хвилі. Це символ океану, що оточує Японію, і в ідеалі хвилі повинні розташуватися концентричними колами.
Порада. Створюйте основу саду галькою, вона довше залишиться на місці, в той час як пісок неодмінно буде розмітити вітром і змитий дощами.
Маємо в своєму розпорядженні на гальці камені. Це теж символи: великі – чоловічого начала, дрібніші – жіночого, а в цілому камінь – образ стійкості світобудови. Їх потрібно розділити на п’ять груп:
- основна – в неї вкладено головний посил композиції;
- другорядна – підкоряючись основний, підсилює її ідею;
- гостьова – утворює баланс контрастів з головною;
В саду каменів повинні бути присутніми камені різного розміру
- єднальна – прокладає «стилістичну стежку» до архітектурних об’єктів ділянки;
- фонова – задає смислове поле всього саду.
Добре, якщо кожна група буде представлена тріадою з великого каменю (символ Будди) і двох поменше (його сподвижники). При цьому вони не повинні стояти як солдати на параді, навпаки, ми зобов’язані прагнути до поєднання розмірів і різноспрямованих ліній. Підсумкове число каменів повинно стати непарних.
Порада. Якщо позитивних емоцій від споглядання каре-сансуй недостатньо, додайте 1-2 рослини в глиняних вазонах.
На вибраній точці огляду маємо плетене крісло під притенением, ставимо поруч на столику прохолодну воду в керамічному глечику, запасаємося томиком якщо не Конфуція, то хоча б Муракамі. Все необхідне для досягнення нірвани на особистому подвір’ї готове.
Японський сад каменів: відео
Сад каменів: фото