Жимолость – невибагливий чагарник, який приносить вітамінні плоди в ранні терміни. Проводити його своєчасну обрізку дуже важливо. Від цього повністю залежить врожайність рослини. Виконують процедуру протягом усього сезону, але особливе місце відводять осінніх робіт.
Особливості обрізки рослини
Обрізка жимолості – важливий елемент догляду. Причому більшість садівників зійшлися на думці, що найбільш сприятливий період для цих робіт – осінь, а саме останні числа вересня. Обрізку виконують для досягнення кількох цілей:
- Процедура стимулює ріст пагонів.
- Підвищується плодоношення чагарнику.
- Під час обрізки ліквідують всохлі і пошкоджені гілки, які заважають доглядати за рослиною і збирати урожай.
Молоді кущики жимолості обрізати не потрібно. Це потрібно робити на 3-й рік після посадки. Виділяють кілька різновидів обрізки:
- Санітарна. Такий тип здійснюється садівниками на старих або пошкоджених хворобами кущах. Обрізка є ґрунтовне видалення всіх зіпсованих пагонів. Їх зрізають до здорової деревини, після чого всі рани обробляють антисептиком. Подібну роботу проводять 1 раз в 2-3 року.
Увага. Виробляючи грунтовну обрізку слід враховувати, що на жимолості повинно залишитися не менше 5 скелетних гілок. В іншому випадку кущ ослабне і перестане плодоносити.
- Детальна обрізка. Її виробляють раз в 3-4 року. Це досить тривала і делікатна процедура, під час проведення якої ретельно оглядають кожну гілочку. Ділянки з наявністю ушкоджень або всохлі місць вирізують. Такий прийом призупиняє розвиток захворювань і покращує стан кущів жимолості в цілому.
схема обрізки
- Омолоджуюча. Під час такої обрізки гілля зрізають до області відновлення, тобто залишають лише кілька сантиметрів вище підстави. Завдяки подібній маніпуляції починається інтенсивний ріст поросли і жимолость омолоджується.
Навесні чагарник обрізають дуже рано, до розпускання бруньок. В іншому випадку рослина може дуже сильно постраждати.
Правила осінніх робіт
В осінній період обрізка жимолості передбачає додержання деяких нюансів, які особливо важливо враховувати початківцям садівникам.
- Сухі, зламані та пошкоджені пагони зрізають після того, як опаде все листочки.
- Виробляти планову роботу можна тільки на повністю доспілих кущах. Молоду жимолость чіпати не варто. Це загрожує попаданням інфекції в ранки і поширенням її на всю рослину.
- У дорослих екземплярів обрізають старі гілки або, у їстівних сортів, ті, які не приносять врожаю. Також видаляють порослеві пагони.
- Обов’язково вирізають ті відгалуження, які розташовуються на нижньому ярусі і «лежать» на землі. Вони заважають доглядати за кущем.
- Не можна видаляти відразу багато верхівок на жимолості. Тут знаходиться велика кількість нирок.
- На чагарниках після обрізки має залишатися не менше 5 сильних пагонів.
- Процедуру рекомендують проводити у вересні. Однак якщо теплий період осені затягнувся, роботу можна перенести на жовтень.
Порада. Терміни обрізки жимолості в різних регіонах відрізняються. Досвідчені садівники рекомендують орієнтуватися на зниження в нічний час доби температурних показників. Якщо стовпчик термометра опускається нижче нуля – саме час брати в руки секатор і відправлятися на ділянку з чагарником.
- Не можна в зиму видаляти скелетні гілки жимолості. Великі зрізи можуть сприяти вимерзання рослини.
- При виконанні стрижки їстівних сортів потрібно стежити за тим, щоб нижня частина куща не оголювалися, а його середина НЕ загущающих.
Після обрізки рослині необхідний грамотний догляд, що включає в себе обробку зрізів і підгодівлю. Так рослина добре підготується до зимівлі.
Як омолодити жимолость
Обрізка жимолості з метою омолодження проводиться тільки на 8-10 рік життя рослини. Виконують її за такою схемою:
- Намагаються сильно прорідити крону всередині куща.
- Максимально близько до основи обрізають відгалуження, які зупинилися в рості.
- Молоді гілки, розташовані по центру, залишають.
Іноді, з метою формування куща жимолості, повністю зрізують верхню частину пагонів. Існує і радикальний метод омолодження. Але слід враховувати, що використовувати його допустимо тільки в тому випадку, коли кількість постарілих гілок становить 70%. Надходять у такий спосіб:
- До заснування вирізають все старі гілки.
- Кущ формують з відростають пагонів. Буває так, що старі чагарники розвалюються. В цьому випадку поступають так само.
Порада. Щоб жимолость після омолодження змогла утворити потужний приріст, навесні в грунт слід внести азотне добриво.
При стрижці їстівних різновидів в будь-який час сезону слід враховувати, що плоди приносять минулорічні пагони, а найбільша кількість ягід утворюється на верхівках. Тому однорічні гілки не можна скорочувати. Якщо не дотримуватися цього правила, можна втратити значну частину врожаю.
Жимолость – чагарник, що росте на ділянці до 20 років. Однак тільки при правильній обрізку можна щорічно отримувати хороший урожай дуже корисних плодів, здатних наситити вітамінами «зголоднілий» за зиму організм.