Датура більше відома під ім'ям «дурман-трава». Ця рослина сімейства пасльонових, вирощують у відкритому грунті або в об'ємних діжках. Великі трубчасті квіти датури виглядають дуже декоративно, особливо у гібридних сортів. Виберіть для посадки добре освітлене місце, щедро удобрене органікою, і догляд за дурманом буде мінімальний.
Опис сортів і різновидів датури
Є дві версії походження датури. За однією з них, рослина була привезена з Мексики в Європу разом з картоплею і томатами, за іншою – дурман розповсюдився з прикаспійських степів. Багато народів пов'язують Датура з містичним світом окультизму і духів. Трава здатна викликати зорові галюцинації, порушення сприйняття реальності і різні фобії. Сучасні фармацевти використовують речовини датури проти астми, морської хвороби і проблеми з суглобами. Всього ботаніки виділяють 13 видів цієї рослини, найпоширеніші з них:
- Звичайний (у багатьох регіонах поширений як бур'ян, рідко використовується в якості декоративної квітки).
датура звичайна
- Індійський (основа багатьох гібридів різного забарвлення, холодостоек, може виростати і як багаторічник). Деякі сорти виду: Балерина, Медея.
датура індійська
- Індіанський (є забороненим видом для культивування в деяких країнах, через високий вміст скополамина).
датура індіанська
Ще одним видом датури раніше помилково називали бругмасію – велика рослина сімейства пасльонових. Пізніше воно було класифіковано як самостійний рід і вид. У дикій природі бругмасія не зустрічається і є повністю зниклим видом.
Розмноження і посадка датури
Розростаючись, дурман займає велику площу – це слід враховувати при його посадці на ділянці. Молоде рослина можна отримати з держака або насіння.
Насіннєвий матеріал продається в магазинах, розфасований по 3-5 штук. Схожість датура зберігає 10 років, насіння великі, проростають досить довго. Для отримання швидких сходів, насіння замочують на кілька діб у воді зі стимулятором росту. Після висівають в об'ємну тару на глибину 1 см, ємності ставлять у темне, але тепле місце. Прорости насіння можуть як через десять, так і через сорок днів.
Увага! Сіянці датури часто гинуть після пікіровки, цю процедуру проводять дуже обережно методом перевалки.
Горщики з насінням провітрюють, при необхідності поливають і видаляють крапельки конденсату з плівкового укриття. Коли проклюнутся паростки, переставляють на світлий підвіконня.
насіння датури
Розсаду датури корисно гартувати. Робити це починають з денної температури +10 ° C, виносячи контейнери на 1-2 години на вулицю. Ночувати рослини залишають при температурах не нижче +12 ° C.
Навесні, в кінці травня, після того як встановиться +16 ° C на грунті, Датура можна висадити у відкритий грунт. Зазвичай, до цього часу саджанці мають висоту близько 15 см. Відстань між рослинами роблять не менше 30 см для низькорослих і близько 1 м для високорослих сортів.
Порада! Насіння датури можна проростити у відкритому грунті під плівкою.
Для розмноження і збереження рослини на зиму, нарізають і укорінюють живці. Для цього беруть здорові паростки з 2-3 міжвузлями. Довжина держака близько 10 см. Обривають нижнє листя, залишаючи пару верхніх листових пластин, які вкорочують наполовину. Держак поміщають в легку поживну суміш або воду, зверху одягають пакет.
Догляд у відкритому грунті, підгодівля датури добривами
Зацвітають рослини в рік посадки. Кожна квітка тримається всього добу, але бутони з'являються аж до осені і розпускаються один за одним. Для підтримки зростання і безперервної бутонізації, датура потребує хорошого поливі. Краще робити це відстояною теплою водою. Рясний полив рослинам потрібно через високу площі випарів з широкого листя. У спеку поливати слід щодня, а самі кущі обприскувати. Крім поливу Датура підгодовують мінеральними і органічними добривами. Роблять це 1 раз в два тижні, чергуючи речовини. У період цвітіння підгодівлі проводять щотижня.
Поливати Датура можна щодня
Зів'ялі квіти з кущів видаляють, залишають лише кілька для освіти насіннєвих коробочок. Крона рослини потребує обрізку і формуванні, так як цвіте датура на молодих пагонах. Рослини у відкритому грунті, як правило, не зимують. У районах з м'яким кліматом, кореневу систему залишають в землі, зрізуючи повністю верх. Навесні датура відросте знову.
Дурман вирощують і в кімнатних умовах. Для розміщення такої рослини потрібно великий вазон і відповідає розміру простір. Зимова температура змісту не повинна перевищувати +16 ° C. Поливи скорочують, а що з'явилися бутони видаляють, щоб не послабляти Датура.
Порада! Велику горшечную Датура НЕ пересаджують, а змінюють у вазоні верхній шар грунту.
Профілактика хвороб датури і боротьба з шкідниками
При правильному догляді проблем з цим у дурману не виникає. У сухих умовах при високих температурах на рослині може оселитися павутинний кліщ або білокрилка. Зустрічаються на листках датури:
- тля;
- довгоносики;
- лісові клопи.
З незначною кількістю шкідників допоможе впоратися мильний розчин. Все листя оглядають і механічно обробляють вологою губкою. У запущених випадках вдаються до садової хімії – інсектицидною препаратів.
Позбутися від шкідників датури можна народними засобами
На ділянках з нестачею світла датура витягується, втрачає листя. Квіти розпускаються дрібні, поодинокі. При сухості грунту спостерігаються такі ж симптоми.
Датура досить вимоглива до складу грунту. Брак магнію проявляється в плямистості листя. Не зростає і хворіє дурман-трава на бідних, закислення місцях.
З вірусних захворювань датура найбільше схильна до сірої гнилі. Грибок ботритис активізується при низьких температурах і великій вологості. На ранній стадії помітити зараження складно. Плями на пагонах і листках рослини – ознаки присутності небезпечного міцелію. Для боротьби із захворюванням застосовують мильний розчин високої концентрації, бордосскую рідина, препарати-фунгіциди.
Датура в ландшафтом дизайні: поєднання з іншими рослинами, фото
Пишний кущ датури буде відмінно прикрашати зелений газон або галявину біля будинку. Для довгих розгалужених стебел споруджують підтримки-шпалери, тоді рослини буде здаватися ще об'ємніший. Вільно стелеться сортова датура прикрасить краю пішохідної доріжки або міксбррдера. Доповнити її можна лилейниками, волошками, звіробоєм, тюльпанами. Кімнатні індійські датури наповнять сад своїм ароматом, розставляють їх біля альтанок і зони відпочинку.
Увага! Всі частини датури отруйні.
У квіткових композиціях Датура висаджують в центр, оформляючи квітучими або почвопокровними культурами. Добре виглядає датура на тлі інших чагарників: паркової троянди, гортензії, жасмину, бузку, форзиції. У групах звертайте увагу, щоб рослини поєднувалися за формою і кольором, як на фото. Вдало, коли рослини підібрані за часом цвітіння, тобто на клумбі до осені не припиняється життя і зміна фарб.
Датура в саду
Багато хто побоюється розводити Датура на ділянці, з огляду на її токсичності. Мабуть, це справедливо, тільки якщо у вас є маленькі діти. Зростаюча культура не представляє ніякої небезпеки, тому зверніть увагу на ці квіти-граммафонной і додайте Датура в свій список садових квітів.
Кущ датури в саду: відео