Кімнатна орхідея – вразливе і примхлива рослина. Вона може захворіти, навіть якщо точно дотримуватися всіх умов утримання. Іноді квітка не любить надмірної уваги господаря. Один з поширених недуг орхідеї проявляється в освіті липких крапель її на листочках. Радами, як з цим боротися, діляться квітникарі.
Липкі краплі на зелені фаленопсиса: причини і діагностика
Липкі або звичайні краплі на листочках орхідеї, як на фото, можуть мати кілька причин. Не всі вони шкідливі і не всі здатні нашкодити глейкою рослині. В першу чергу ви не повинні панікувати, якщо рідкі виділення на зеленій масі з’явилися відразу після поливу і незабаром зникли. Інший варіант, якщо краплі знаходяться там тривалий час. В цьому випадку виділення на зелені можуть бути викликані такими факторами:
- Транспірація, або освіту нектару. Перероблений цукор виступає на листках у вигляді крапель через природну потребу рослини в запильниках. Друга причина – клейка приманка для шкідників. На квітці може і не бути комах, але про всяк випадок огляньте рослина на наявність борошняних черв’яків або листорізів.
- Надлишок добрив. Занадто часті підгодівлі разом з рясним зволоженням теж провокують виникнення виділень. У цьому випадку на поверхні листя утворюються не краплі, а липкі плями.
- Некоректний догляд. Краплі виділяються, якщо:
Краплі на листі
- в грунті або піддоні накопичується вода (надмірний полив або слабкий дренаж);
- температура змісту квітки нижче норми;
- орхідея потрапляє під занадто яскраве світло.
Увага! Щоб діагностувати недугу по краплях, досить уважно обстежити рослина і проаналізувати технологію його вирощування.
Хвороби і шкідники як причини появи клейких крапель
Найчастіше квітка повертається до звичайного стану після нормалізації догляду та умов утримання. Усуньте перелив, підсушіть субстрат, переставте горщик з яскравих сонячних променів. Іноді, щоб уникнути гниття рослини, пошкодження або загибелі квітконосів, корінців (в тому числі повітряних), потрібно повністю замінити субстрат. Але такі заходи є недостатніми для більш серйозних причин появи крапель на листках фаленопсиса:
- Захворювання борошнистою росою. Липкі краплі – перший симптом недуги. Якщо упустити момент, на місці них утворюються білі плями грибниці. Вони розростуться і знищать всю рослину.
- Атака шкідників: попелиці, щитівки, кліща, борошнистий червець. Комахи помітні неозброєним оком, варто тільки придивитися. Краплі – природна захисна реакція орхідеї на них.
Увага! Як тільки виявили хворобу або шкідників, відразу ж ізолюйте квітка в домашній карантин від інших, здорових. Відразу починайте його лікувати.
Що робити, якщо рослина вразили шкідники або грибок
Виправити неправильний догляд за квіткою, щоб позбутися від крапель, нескладно. А ось для боротьби з зараженнями без допомоги спеціальних засобів не обійтися. Для початку спробуйте народний досвід усунення будь-яких симптомів. Основний комплекс заходів складається з:
- обробки листя теплим мильним розчином;
- обприскування повітря або збільшення його вологості іншим способом (для весняно-осіннього періоду);
- зниження рівня поливу в зимовий період спокою.
Методика застосування домашніх засобів залежить від мети:
- Від борошнистого червця добре допомагає водяний душ (40 ° або навіть тепліше). Після нього обприскати квітка маслосодержащей препаратами.
- Проти червеца і кліща ретельно вимийте орхідею. Спочатку видаліть всі пошкоджені комахою частини, а потім пересадити рослину в новий горщик. Стару тару, а також підвіконня, на якій вона стояла, грунтовно помийте.
- У боротьбі з будь-якими шкідниками допоможе звичайна клейка стрічка-мухоловка.
- Комахи не люблять обприскування часниково-масляною сумішшю, настоянкою польового хвоща, сумішшю мильної води зі спиртом.
Інсектициди при липких краплях на фаленопсис
Якщо превентивні заходи не допомогли, зверніться до більш серйозного зброї – інсектицидів. Квітникарі відзначають ефективність препаратів Циркон, Алірін-Б, Актеллік, Актара. Способи боротьби з недугами, що провокують утворення крапель:
- Алірін-Б добре нейтралізує і грибок, і шкідників. Розведіть 2 таблетки препарату в тазі з теплою водою і замочіть в ньому квіти на 20 хв. Процедуру можна проводити не тільки для лікування, але і для профілактики, не частіше 2-х разів на місяць.
- При ураженні щитівкою після промивання милом обприскати листя будь-яким із препаратів біохімічного дії.
- Цирконій можна зрошувати рослина і без попереднього миття. На 0,5 л води досить 3-4 краплі препарату.
Порада. При незначному ураженні орхідеї шкідниками можете використовувати менш радикальні засоби. Наприклад, Bi 58, Фозалон, нурелл-Д, фосфаміду і ін.
Детальніше про застосування інсектицидів дізнаєтеся з відео. Якщо на вашій орхідеї з’явилися краплі, не панікуйте. Ця ознака свідчить лише про початок процесу атаки на рослину інфекції або комах. Дотримуйтесь технологію, і ви без праці позбудетеся від недуг народними або покупними засобами.