Попелиця на бутонах і зелені троянди – одна з поширених проблем квітникарів. Комахи випивають сік із стебел і листя, із’едают ніжні пелюстки, всіляко шкодять життєдіяльності і зовнішнім виглядом рослини. Серед фахівців склалася думка: недуга легше попередити. Для цього слід обробити квітник профілактичними засобами.
Причини і наслідки появи шкідників
Квітникарям важливо вчасно визначити симптоми загрози, що насувається. Попелиця є дрібна комаха завдовжки до 2 мм. Шкідник відноситься до загону равнокрилих.
Деталі опису:
- Форма тулуба – яйцеподібна.
- Ніжки – довгі. Комаха охочіше літає, ніж повзає. У популяції зустрічаються безкрилі форми, яким такі кінцівки допомагають пересуватися по рослинності.
- У головній частині виразно розташований ротовий хоботок. З його допомогою шкідник протикає зелену шкірку рослини і п’є сік.
Увага! У природі є кілька підвидів попелиці. Вони відрізняються по забарвленню тільця: сірі, зелені, помаранчеві, чорні. Незмінне одне: тля селиться колоніями, тому навіть на початковій стадії ураження рослин комахи видно неозброєним оком.
Шкідник несе таку небезпеку трояндам:
- Псує рослина. Пелюстки покриваються виразками і деформуються, верхівки пагонів і листя скручуються.
- Переносить фітопатогенні віруси і паразитуючі мікроорганізми. При тривалому зараженні квітка починає марніти від супутніх захворювань.
Зовнішні ознаки поселення попелиці на трояндах:
- зелень покривається медвяної росою – блискучим ліпковатим на дотик і солодкуватим на смак нальотом;
- в розарії масово з’являються мурашки – їх приваблює солодка медяна роса;
- бутони обпадають в нерозкрите вигляді;
- листочки жовтіють і скручуються, молода зелень виростає тонкої.
Увага! Особливо небезпечний сажистий гриб. Він швидко розростається в продуктах життєдіяльності попелиці і розноситься по саду, потрапляє на плодові дерева.
Як боротися з недугою
Попелиця класифікована як небезпечний шкідливий для рослин організм. У період активності самки постійно відкладають яйця. Одна матка протягом пари тижнів збільшує колонію на 150-200 нових мешканців. Зволікання призведе до втрати куща і поразки сусідніх з ним культур.
Ефективність боротьби з попелиць на трояндах залежить від ступеня і давності ураження квітучої культури. Позбавлятися від невеликої кількості комах допомагає навіть ручне прибирання. На початковій стадії ураження трояндових кущів попелицею вам допоможе кмітливість. Прості способи:
- Збір вручну. Одягніть рукавички і перемістить всю тлю з чагарнику в банку. Уважно оглядайте місця під листовими пластинами, в вузлах пагонів, там можуть ховатися личинки. Необхідно знищити їх будь-яким способом.
- Промивання водою. Напір середньої сили з шланга для поливу допоможе збити тлю на трояндах. Струмінь не повинна бути занадто сильною, щоб не пошкодити саму рослину. Прийом може доповнювати метод ручного збору попелиці.
- Залучення синиць, горобців, сонечок, мух-журчалок. Приманити цих тварин допоможе облаштування в саду прохолодного куточка з водою.
Профілактика і усунення шкідників іншими способами
Радикальний засіб боротьби – інсектициди. У магазинах є вибір подібних препаратів з чіткими інструкціями по використанню. Однак застосовуйте їх тільки в разі тотального розселення попелиці. Адже після такої обробки в квітнику залишаються різкі і неприємні запахи.
Народні методи обприскування більш щадні для рослини і людини:
- Нашатир. Розчиніть 1 ст. л. нашатирного спирту 10% в 5 л води. Влийте 1 ст. л. рідкого або дігтярне мила.
- Кока-Кола або подібний напій.
- Настій часнику. Подрібніть головку часнику, залийте звичайною водою на 24 ч. Процідіть, змішайте з 1 ст. л. мила і користуйтеся. Обробляйте раз в 2 дня.
Після процедури тля на трояндах може з’явитися знову. Заздалегідь зміцнюйте імунітет декоративної культури і проводите ефективну профілактику паразитів. заходи:
- видалення засохлих пелюсток, листочків;
- обрізка усихаючих, хворих пагонів;
- щомісячна промивка квітів водою або мильним розчином.
Будь-яка із заходів неефективна в поганих умовах утримання рослини. Вирощуючи троянди, дотримуйтеся агротехнології.
А які методи боротьби з попелиць використовуєте Ви?