Ті садівники, які обрізають найрізноманітніші плодові чагарники і дерева в літню пору, стверджують, що це найкращий час для видалення приросту. Стаття допоможе краще розібратися новачкам у всіх нюансах. Після ознайомлення з докладною схемою, оптимальними термінами і перегляду відеоматеріалів все стане ясно і зрозуміло.
Переваги літньої обрізки
Садівники, у яких вже чималий досвід, намагаються обрізати дерева в певну пору року. Кожен це робить виходячи з власного досвіду. Прихильники обрізки пагонів в літній сезон роблять акцент на наступних перевагах:
- Швидкозростаючі пагони забирають у дерева багато сил. Їх видалення влітку дозволяє направляти всі поживні речовини до плодів.
- У літні місяці простіше формувати крону. Так до плодів проникає більше світла і збирати їх зручніше.
- Листя, після обрізки в цей період, також отримують більше світла і повітря. Це перешкоджає розвитку різних захворювань.
Багато садівники стверджують, що влітку легше формувати крону дерева
- Своєчасно зріджені крона дозволяє добре обприскати буквально кожен листочок потрібними препаратами.
- На деревах, де була проведена літня обрізка, з’являється багато нових нирок.
Обрізка влітку – це роботи з ще не встигли одревесневеть пагонами зеленого кольору. Якщо говорити про терміни, то проводять її не пізніш липня.
Основні прийоми
У літній період садівники проводять легкі роботи. До них відносяться прищипка і пинцировка, а також виломкі, надлом і, звичайно ж, підрізування.
Прищіпка – з її допомогою припиняють ріст пагонів цього року на 1,5-2 тижні. Видаляють при цьому ділянку з 3-5 листочками зверху. Найчастіше прийом застосовують при ситуаціях, коли складно визначитися з необхідністю повного видалення гілки і це питання залишається відкритим до осені. Прищіпку можна провести повторно, після того як втечу знову рушить в зростання.
Увага! Прищипують тільки ті пагони, які ростуть вгору або всередину дерева.
Час прищіпки буде залежати від різних параметрів: віку, різновиди і сили росту дерева. Головне тут – зловити час інтенсивного росту молодих пагонів.
Пінцировка – при проведенні цього прийому гілку вкорочують до залишку 3-5 листочків знизу. При отрастании нового втечі з верхньої бруньки, його також обрізають, залишаючи 2-3 листки. Шляхом пинцировки досягається прискорене утворення деревини навколо маткової гілки, що сприяє значному підвищенню врожаю. Прийом підходить для молодих пагонів, що відходять від маткових гілок.
Схема: обрізка плодових дерев
Виломкі – маніпуляція проводиться вручну, без допомоги інструментів. Видаляють при цьому абсолютно непотрібні зелені пагони поточного року, що ростуть вертикально. Прийом дозволяє краще проникати сонячному світлу вглиб крони.
Увага! Отримані при річній виломкі пошкодження дуже швидко затягуються без додаткової обробки.
Злам – прийом використовують тоді, коли потрібно надати побіжу потрібний напрямок росту. Виконується він просто: нігтем натискають на певне місце і розплющують його. Дуже швидко тут утворюється ранова тканину. В майбутньому вона буде фіксувати втечу в потрібному напрямку. Надломлювати можна і здерев’янілих пагони. В цьому випадку гілки згинають так, щоб кора лопнула, а середина залишилася неушкодженою. Тут знадобиться певна вправність – здеревілі гілки часто просто ламаються.
Уривок – чудовий прийом, за допомогою якого домагаються утворення нової квіткової бруньки біля основи втечі. Проводять його так: втеча, який не знадобиться для формування крони, коротко обрізають, залишаючи лише 2 листочка. В результаті, через 1-2 тижні з верхньої пазухи отримують нову гілочку. Її також коротко обрізають. В кінцевому підсумку, через місяць, у підстави втечі з’являється квіткова брунька.
Увага! У дощовий період підрізування не приносить очікуваного результату. Під дією високої вологості проростають обидві нирки, в результаті чого квіткова брунька не формується.
Особливості обрізки дерев різного віку
Для молодих дерев головне в обрізку – забезпечення активного росту. Для цього видаляють всі відростки, які заважають рости основним паросткам. Таку процедуру слід проводити через 2-3 роки, дотримуючись наступних правил:
- Під час літньої обрізки потрібно одночасно видаляти хворі і підсихають гілки. Це забезпечить більший приплив поживних речовин до нужденних в них здоровим паросткам.
- Всі пагони слід зрізати під гострим кутом. Так менше ймовірності занесення інфекції.
Обов’язково видаляйте хворі і підсохлі гілки
Дерева зрілого віку обрізають трохи інакше і роблять це з метою омолодження. Основними ознаками того, що рослина потребує подібної процедури, є 2 основні показники:
- Приріст пагонів становить менше 30 см в рік, що вказує на значне його зниження.
- Дерево починає приносити неякісний урожай.
Як рекомендують досвідчені садівники, всі гілки старого дерева потрібно намагатися направляти горизонтально. Це помітно підвищить якість і кількість плодів. Пагони, вік яких перевищує 3 роки, бажано вкоротити до довжини 6 м. Після появи на них молодих гілок залишають найсильніші. Всі перераховані вище процедури забезпечать отримання пристойного врожаю з уже немолодого дерева.
Увага! Зрізи, які в діаметрі більше 1 см, обов’язково слід загладити ножем і зафарбувати олійною фарбою на оліфі.
До сих пір ведуться суперечки між садівниками про потребу обрізки плодових дерев влітку. До однозначної думки тут прийти складно. Однак деякі любителі регулярно виконують процедуру в цю пору року, отримуючи непогані результати.