Обрізка – одна з основних заходів по догляду за геранню. Вона стимулює рясне цвітіння куща і продовжує терміни утворення бутонів, формує красиву крону, а також відіграє важливу роль для здоров’я рослини. Обрізати пеларгонію можна навесні і восени. Якщо все робити правильно, вчасно і регулярно, герань буде радувати вас доглянутим зовнішнім виглядом і пишним цвітінням.
Види і способи обрізки герані
Без цієї санітарної процедури пеларгонія з часом стане виглядати як неохайний безформний кущ, буде випускати поодинокі бутони або зовсім перестане квітнути. Періодичне укорочення пагонів допоможе сформувати симетричну крону правильної форми і прорідити занадто густі ділянки.
Обрізка перетворює герань в симпатичний кулястий кущик, стимулюючи утворення бічних гілочок, що не прокинуться без штучного втручання. Крім того, вона покращує обмін речовин, освітлення і листове харчування. Залежно від мети існують такі види обрізки:
- основна – формує кущ і спонукає його до активної, рясному цвітінню;
- санітарна – виконується восени або навесні;
- прищипивание – проводиться в міру необхідності.
Різні сорти пеларгонії потребують проведення процедури в певний час:
- зональну різновид можна обрізати навесні і восени, оскільки вона швидко закладає нирки і рано формує бутони;
- плющелістная вид герані теж стрижуть двічі на рік. Якщо кущ сильно витягується за зиму, його вкорочують на початку весни;
- королівську пеларгонію обрізають до рівня пенька, але роблять це не регулярно. Квітка розвивається не надто інтенсивно;
- ряболисту герань вкорочують навесні. Це ж пору року зазвичай вибирають для ампельних сортів;
- карликові види формують тільки з декоративною метою.
Як проводиться обрізка герані восени
Осіння процедура укорочення пагонів вважається більш закономірною, ніж весняна. З листопада по лютий рослина перебуває в стані сплячки. Її розвиток сповільнюється, але кущ продовжує отримувати поживні речовини. Підтримувати пишну крону в хорошому стані досить складно, тоді як обрізка полегшує зимівлю квітки.
Порада. Не чекайте, поки стебло герані досягне значних розмірів. Проводьте стрижку молодих кущиків вже з перших місяців їх життя.
Правильно обрізати герань в осінній період допоможе така покрокова інструкція:
- Квіти, які влітку загоряли на балконі або в саду, за пару тижнів до процедури потрібно занести в будинок. Герань повинна встигнути акліматизуватися.
- Потрібно підготувати інструмент для стрижки. Це може бути ніж або лезо. Ножиці і секатор не підійдуть, оскільки вони перетискають стебло і роблять зріз нерівним.
- Безпосередньо перед обрізанням герані слід вимити руки і продезінфікувати інструмент будь-яким антисептиком.
- В першу чергу потрібно вкоротити хворі, викривлені гілочки, а також пагони, які ростуть в глибину куща герані. Молоді відростки прищипують, видаляючи верхівкові нирки (можна акуратно робити це нігтем). Основні пагони обрізають над листовими вузлами, зверненими назовні під прямим кутом.
- Зрізи на герані необхідно обробити зеленкою, деревним або активованим вугіллям. Можна використовувати корицю.
Увага! Відразу після цього пеларгонія потребує рясного освітленні, помірному поливі і підгодівлі азотом.
Особливості весняної обрізки герані і прищипування
Стрижка, яка проводиться після зимової сплячки, більш поверхнева і щадна. В цей час легко нашкодити культурі і відкласти її цвітіння на невизначений термін. Тому вкорочувати гілочки потрібно дуже обережно. Основне призначення процедури – видалення пагонів, які сильно витягнулися або ослабли. Також весняна обрізка допомагає герані наростити зелень і сформувати бутони, пробудити сплячі бруньки.
Виконувати її потрібно так:
- Заплануйте стрижку на кінець зими або першу половину березня. Чим швидше, тим раніше пеларгонія почне інтенсивно розростатися.
- Видаліть хворі, голі, довгі стебла. На кожному з них повинно залишитися як мінімум по 3 нирки.
- При необхідності використовуйте обрізані живці для розмноження герані. Вони добре вкорінюються.
- Забезпечте кущику хороший світло, нормальний полив і триразове обприскування Епін з інтервалом в тиждень.
В цей же час займіться прищипуванням – формуванням крони молодий герані. Видаліть точку росту центрального стебла. Обробіть це місце тальком або золою. Залишившись без верхівки, квітка почне випускати бічні гілочки.
Рекомендації по обрізці герані
У самій процедурі немає нічого складного, але недосвідчені дачники примудряються допускати помилки, які негативно позначаються на рослині. Щоб все пройшло успішно, дотримуйтеся таких правил:
- не слід поєднувати обрізку з різкою зміною умов. Два стресу поспіль кущик може не пережити;
- видаляти надлишки крони потрібно після в’янення всіх суцвіть. Постійно квітучу пеларгонію обрізають в будь-який час року;
- не можна забувати про дезінфекцію;
- необхідно уникати інтенсивного поливу рослини, яке тільки що перенесло стрижку – це загрожує загниванням коренів;
- з формує метою пеларгонію, що виросла з насіння, слід прищипувати після 7-го листа, отриману з держака – після 9-го або 10-го.
Різні сорти герані зазвичай цвітуть з весни і до пізньої осені. Від того, наскільки правильно і своєчасно ви будете обрізати і формувати кущі, залежить їх декоративність, здоров’я і загальний зовнішній вигляд.