Ноліна – представник сімейства агавових. Її часто відносять до пальм через схожість стовбурів і розлогих листя. Батьківщиною рослини є південь Мексики, зустріти її можна і в районах з кам’янистим ґрунтом, в південних штатах США. Це суккулентное рослина комфортно почуває себе в сухому кліматі. У міських умовах ноліну також можна успішно виростити і тримати вдома, квітка прикрасить собою будь-який інтер’єр. Як перенесе ноліна догляд в домашніх умовах, багато в чому залежить від того, скільки часу їй приділятимуть.
Ноліна також відома як темно-зелена пальма
Ноліна отримала свою назву на честь селекціонера Ноліна. Іменують це дерево і по-іншому:
- бокарнея, коли об’єднують цей рід з родом ноліна;
- пляшкової пальмою прозвали дерево через стовбура, що нагадує пляшку, в ньому зберігається вода, яка допомагає вижити рослині в посушливих умовах тропіків;
- слонова нога – стовбур, інакше позначається Каудекс, схожий на кінцівку величезної тварини.
Бокарнея (ноліна): опис
Бокарнея володіє досить широким, але незмінно коротким стволом, діаметр якого може дорівнювати метру, з сіро-бурою корою. Доросле дерево в природному середовищі може вирости до 8-10 метрів, але більше півтора метрів воно не витягується в домашніх умовах. Стовбур покривають відходять по різних сторонах вузькі і довгі листя темно-зеленого відтінку, їх розмах може досягати 100 см. Вони можуть бути зібрані в пучки. Нижні листя час від часу відмирають, їх замінюють нові, які виростають з центру квітки. З щільних листя ноліни в Південній Америці роблять капелюхи. На листках з’являються невеликі білі і жовті суцвіття у вигляді мітелок, від них виходить приємний запах. Дерево зацвітає на волі вже на початку росту, домашні умови цьому не сприяють.
Основні види ноліни
У природі налічують близько трьох десятків видів. У домашніх умовах виростити вдається далеко не всі різновиди через згубні помилок в догляді.
Бокарнея відігнута (recurvata)
Цей найпопулярніший вид, який легко приживається в домашніх умовах і здатний витягнутися до півтора метрів. Під відкритим небом висота окремих екземплярів становить 8 метрів. На вершині міцного стовбура шириною галузиться пучок жорстких листя, що тягнуться на метрову довжину. Можлива поява у відігнутої бокарнеї світлих кольорів.
Ноліна длиннолистная (longifolia)
Назва цього дерева говорить сама за себе: довгі і тонкі листи покривають пробкообразную кору. Засохле листя можуть довго перебувати на дереві, утворюючи своєрідну шапку.
У Росії посадки длиннолистной ноліни можна побачити в районі Кавказі в оранжереях, де вони виростають високими.
Ноліна дрібноплідна (microcarpa)
Ареал – південні райони нашої країни. Стовбур розгледіти складно за пишною копицею листя. Дрібні квіти світлого відтінку вінчають витягнуті листи, що закручуються в вусики.
Ноліна стисла (stricta)
Досить поширений вид. Міцний стовбур дерева розплющується донизу і нагадує широкий посудину. Зі стовбура стирчить стрічка жорстких листя. Стисла ноліна стійко переносить заморозки і палючим спеку.
Інші відомі різновиди даної рослини: ноліна Ліндемейра, бокарнея Нельсона, ноліна тонка, матапская ноліна.
Ноліна стисла – поширений і витривалий вид
Розмноження ноліни
Розмножити бокарнею в кімнатних умовах не так просто, росте вона не швидко. Існує два методи: насінням і бічними відростками. Кожен з них потребує докладання певних зусиль.
Насіннєве розмноження ноліни
Найчастіше використовують саме цей спосіб розмноження. Найкраще висаджувати насіння в першій половині весни. Щоб добитися позитивного результату, необхідно в точності дотримуватися послідовність дій:
- Після покупки насіння замочити їх на два дні в розчині, що сприяє вдалому сходів. Також потрібно провести знезараження насіння в марганцівці. Насіння, які спливли, не можна садити.
- Підготувати вологу суміш з рівних частин торфу, піску, дерну.
- Насіння укласти на сантиметрову глибину, зверху насипати невеликий шар землі, накрити плівкою.
- Судини з насінням поставити туди, де температура не опускається нижче 20 ° С, є цілодобовий доступ світла для насіння, якщо його не вистачає, можна використовувати спеціальні лампи.
- Необхідно стежити, щоб земля у саджанців була вологою, без дренажу на дні не обійтися, так рослина розмножується краще.
- Після появи через пару тижнів сходів не обійтися без посадки в нові ємності, в яких грунт складається з торфу, піску, листової землі.
Розмноження ноліни бічними відростками
Є свої труднощі і при розмноженні будинку ноліни за допомогою бічних відростків, які виростають із сплячих бруньок. Алгоритм дій наступний:
- Відрізати бічний держак, розташований поблизу головного кореня, простерилізованою інструментом.
- Відросток обробити деревним вугіллям, дати підсохнути кілька годин, можна помістити в розчин, що сприяє появі коренів.
- Підготувати грунтову суміш з торфу, вермикуліту, піску, зробити в ній поглиблення.
- Зрізаний держак укоренити в поглиблення під невеликим кутом, злегка прим’яти землю.
- Ємність з відростком слід накрити чимось прозорим (банкою, плівкою), створивши тепличні умови.
- Після цього відросток розмістити там, де є постійний світло і температура коливається в діапазоні від 20 до 25 ° С, де буде доступ повітря, розмноження пройде вдаліше.
- Після набухання перших листя, ноліна потребує посадці в окремий горщик. Після посадки необхідно продовжити догляд.
Можливі труднощі при вирощуванні ноліни (бокарнеї)
- кінчики або повністю листя сохне або жовтіють через низьку вологості в приміщенні, її слід підвищувати різними методами (таке явище може і не зіпсувати бокарнею, якщо це її природна стадія розвитку);
- листя ноліни мають маленький розмір, це може пояснюватися вузьким посудиною, високою температурою в кімнаті або недоліком світла;
- не вистачає сонячного світла в тому випадку, коли листя стає млявим;
- листи у бокарнеї знизу опадають, це норма, їх потрібно вчасно прибирати;
- якщо стовбур скривився, це може бути сигналом про необхідність терміново полити дерево;
- якщо стебла розм’якшуються, значить у рослини надлишок води, негативним наслідком може бути гниття стовбура;
- грамотний режим поливу дає гармонійно сформований стовбур дерева.
Пожовтіння листя може виникнути через брак вологи
Догляд за Ноліна в домашніх умовах
Ноліна – приваблива рослина, що прикрашає будь-який куточок, також вона володар корисних характеристик: насичує повітря киснем і озоном. Доглядати за кімнатної Бокарнеей не складе труднощів навіть для початківця квітникаря.
Освітлення для кімнатної рослини
Ноліна в силу своїх значних розмірів (хоча не завжди зрозуміло, якою вона виросте) потребує просторі, найкраще розмістити горщик на підлозі, а не на підвіконні. Якщо ж все-таки вона виявиться на підвіконні, то краще, щоб вікна виходили на південь або захід. Якщо вибирати між розташуванням рослини на світлі і в напівтемряві, то корисніше зупинитися на освітленому місці. Пряме сонячне світло не завдає шкоди рослині, опіки на листах не утворюються. Недолік світла протягом дня і в темний час року і доби можна компенсувати лампами.
Оптимальна температура і вологість повітря
У природі бокарнея змушена пристосовуватися до екстремально високих температур, тому спеку переносить спокійно, 25 ° С – ідеальна кімнатна температура для рослини. Спокійно можна виставляти горщик з Ноліна на свіже повітря, єдина небезпека – протяги.
На свіжому повітрі бокарнея може перебувати при температурі +10 ° С. У домашніх умовах в холодну пору року рослині підійде така ж температура або вище на 3-4 ° С, тому що воно перебуває в спокої. Потрібно уникати різких температурних стрибків.
Ноліна пристосовується до сухого повітря, надмірна вологість згубно позначається на її стані. Обприскування слід проводити мінімальне, крапельками теплої води, корисно регулярно протирати листя вологою ганчіркою / губкою.
Полив рослини
Поливати ноліну необхідно, коли земляний кому в горщику стає сухим, перевірити це можна, помацавши грунт. У теплу пору року бокарнею можна поливати не частіше ніж один раз на тиждень і помірно. Рослина не можна заливати водою, замість частого поливу можна помістити горщик в блюдо з водою на півгодини, зайва вода буде стікати. При гарячих батареях полив такий же, як і влітку. Якщо ж температура в приміщенні з рослиною підтримується на рівні 15 ° С, то поливати необхідно зрідка, бокарнею потрібно дати відпочити в зимовий період.
Підживлення пляшкового дерева ноліни
Вже на 6-му році життя ноліна є доросла рослина, ось вже від чого, а від відсутності підгодівлі вона в цей час не страждає. Можна під час фази активного росту після поливу давати пляшкової Ноліна мінеральну суміш в рідкому вигляді або органічні добрива (коров’як), дуже вдалий час – літо, з періодичністю раз на місяць. Доза внесеного добрива повинна бути половиною від тієї, яка описана в інструкції. Добрива сприятливо впливають на листя пляшкової ноліни.
Грунт для пляшкового дерева
Можливо придбати спеціальний грунт для ноліни, можна взяти землю для сукулентів, грунтовий грунт повинен бути поживним. Можна самостійно зробити суміш для пляшкової ноліни, з’єднавши перегній, торф, річковий пісок і дерен, можна додати трохи камінців для прикраси.
Горщик для ноліни потрібно широкий, бажано, якщо він буде з кераміки, дно слід покрити керамзитом. Обов’язкова умова: грунт повинен вільно пропускати воду, тому що для коренів необхідна постійне підживлення.
Підходять горщики з отвором для зливу рідини і дренажем, що становить приблизно третину висоти горщика.
Грунт для сукулентів можна придбати в магазині
Пересадка і обрізка ноліни
Молоді рослини пересаджують щороку. Перший раз пересадку потрібно провести, коли повністю сформуються коріння, відповідний сезон – весна. Пересадка ноліни, яка є вже дорослим рослиною, повинна проходити не частіше одного разу на три роки. Про необхідність пересадки кажуть з’являються на поверхні коріння. Горщик потрібно трохи більше в ширині, висота може бути аналогічною, рослина потрібно розміщувати на такій же глибині, що і в попередній ємності. Склад пухкої і сухого ґрунту при пересадці може варіюватися:
- торф, перегній, пісок, дерен, листова земля в однаковому співвідношенні;
- або рівний обсяг торфу, листової землі і половина суміші пісок;
- можна скористатися землею з садової ділянки і включити туди щебінь
Слід пам’ятати про дренаж в новому горщику, поливати пересаджений квітка необхідно через 4-5 днів.
Обрізка не є обов’язковою процедурою, можна іноді підрізати кінчики листя, які стали коричневими або сухими. Зрідка верхівку рослини обрізають для пожвавлення сплячих бруньок.
Шкідники і хвороби кімнатної рослини ноліни
Серед шкідників, які атакують ноліну, зустрічаються:
- павутинні кліщі;
- щитівки;
- трипси;
- борошнисті червці.
Павутинний кліщ з’являється через спекотного і сухого мікроклімату, боротьба з ним – усунення цих чинників і обробка дерева інсектицидом. Позбутися від щитівок і червців можна після протирання листів мильно-тютюновим розчином. Трипсів ліквідує далматська ромашка.
Для запобігання появи шкідливих комах рослини необхідно піддавати профілактичному огляду і час від часу протирати листи вологою ганчіркою і здійснювати догляд відповідно до рекомендацій до Ноліна.
У густому листі ноліни часто розгледіти шкідника складно, але про його наявності каже видозміна кольору і форми листя, їх опадання, деформація стовбура і бурі плями на його поверхні, хоча це може бути викликано і неправильним режимом поливу. Іноді це нормальне явище, але частіше за все це ознаки захворювання. Якщо листя сохне і опадає, то Ноліна можна спробувати допомогти за допомогою пересадки і обробки пошкоджених частин вугіллям.
Застій вологи в землі може викликати грибок або цвіль на грунті, ноліну врятують фунгіциди та пересадка в іншу посудину зі свіжою землею.